Küçük Mutfak Tüyolarıyla, Mutfağınızda ki “ŞEF” Siz Olun

0

Değerli okuyucularım bu hafta değişik bir yazı ile karşınızdayım. Mutfak Ev için çok önemli bir yer teşkil eder, kullanmasını bilen herkes Mutfağı sever, Birkaç gündür evde duran ekmekler bayatladı mı? Mutfak robotuna atın ve galeta unu haline getirin. Sonra da dondurucuya koyun. Gerektiği zaman dondurucudan alıp kullanabilirsiniz. Buzdolabınızın iyi soğutmadığını düşünüyorsanız çözümü var . İçine bir torba tuz koyun, buzdolabındaki nemi alacaktır. İçini sıkıp attığımız limon kabukları aslında çok iş görüyor. Limonla işiniz bittikten sonra kabukları güneşli bir yere koyup kurutun. İsli ya da yağlı kapları yıkarken kullanın, Sonuca siz de şaşıracaksınız. Salata yapacaksınız, dolabı açtınız sadece domates var, onlar da maalesef pörsümüş. Domatesleri yarım saat boyunca tuzlu su dolu bir kabın içinde buzdolabında bekletin, kendilerine geldiğini göreceksiniz. Balkondaki patates filenizden sürekli patates filizlerimi fışkırıyor! Çözümü var. Patates torbasının içine bir kaç adet yeşil elma atın, Rahata kavuşun, derim. Açıkta unutulan ve bayatlayan bisküviler her zaman çöpü boylar. Aslında onları alıp fırında bir kaç dakika ısıtırsanız, tekrar çıtır çıtır ve taze olduklarını görürsünüz. Mutfakta Fazla beklemiş baklagiller her zaman sorun yaratır. Pirinç, Fasulye, Mercimek,kuru bakla ve benzerlerini saklarken böcek oluşmasını önlemek için kavanoz ya da kutunun içine iki , üç diş sarımsak koyun. Mutfak olurda Soğan Sarmısak olmaz mı, Ellerdeki soğan ve sarmısak kokularını giderebilmek için yapılacak en iyi şey haşlanmış patatesle ovmaktır elleri, Hiç bir koku kalmaz. Sebzeleri tuzlu suda yıkamayı alışkanlık haline getirin. Tuzlu su sebzeleri daha etkili ve çabuk temizler. Çaydanlığımızın içinde biriken kireç tortusunu temizlemek için 15 dakika kadar içinde sirke kaynatın, neticeyi göreceksiniz.

Taze ceviz lekesini elden çıkarmak içi, eller önce bir- iki dakika sirkeye batırılmış bir pamukla ovulur ve yıkanır. Zeytinyağı lekesini çıkarırken bir lokma ekmek içi yuvarlanıp lekenin üzerine gezdirilmelidir. Sarımsakların daha çabuk ezilmesi için cam bir kavanozda ve buzdolabında saklamanız yeterli olacaktır. Domatesin kabuğunu kolay soymak için kaynar suya daldırıp, bıçağın tersini domatesin yüzünde ağır ağır gezdir, netice alacaksınız!

Buzdolabınız bozuldu, ya da artık boş yer yok. Temiz bir kovayı musluk suyu ile doldurun. İçine bir çorba kaşığı sofra tuzu atin. Şişeleri daldırın, Yeterince soğuyacaklardır. Mutfakta özellikle dolaplarda dolaşan hamam böceği, karınca gibi haşaratları yok etmek ve bir daha gelmemelerini sağlamak için haşaratların dolaştığı yerlere, dolaplara terebantin sürmek kesin çözümdür.

Pirinç pilavının tane tane olmasını istiyorsanız ılık tuzlu suya veya yarım limon suyu ilave ediniz yarım saat veya daha fazla beklet, sonra bol suda yıka ,kavur. Kadınbudu köftelerin kabarıp içinin daha pişkin ve yumuşak olmasını istiyorsanız mutlaka harcını hazırlarken biraz karbonat katıp iyice yoğurun. Maya hazırlarken kesinlikle metalden uzak tutunuz metal mayanın kabarmasını engeller. Evde süzme yoğurt yapmak istiyorsanız süzgecin içine bez koyun yoğurdu içine boşaltın süzgeci de bir tencereye oturt bir müddet sonra yoğurt iyice süzülmüş olacak. Reçeli kaynatırken köpürmesini engellemek için reçele 1 çay kaşığı margarin koyduktan sonra kaynatın. Reçeli, uzun zaman sağlamak için kesinlikle kavanozun üzerine kapak koymayın reçeli, cam kavanoza koyduktan sonra üzerine bez koyup lastik geçir su değmediği sürece 2 sene bozulmadan saklayabilirsiniz. Reçeli buzdolabına koyarsanız çabuk şekerlenir, üzerine bez örterek dışarıda bekletin.

Değerli okuyucularım bu hafta da ben Aydın Avcı’dan bu kadar. Bir gurme olarak Mutfak Tüyolarını bilgilerinize sundum. Bilgisayardan bir çıktısını alıp Mutfağınızın bir köşesinde bulundurun. İnanın ki çok işinize yarar, bu arada öneri ve yorumlarınızı bekliyorum. Aydın Gala dergimizde de Kapadokya’yı yazdım , Gala dergimize Abone olduğunuzda yazılarımızı büyük keyifle okuyacaksınız. Hatta sizleri Hayal ötesine götürecektir…

PAYLAŞ
Önceki HaberBurnumuzun Dibi Fethiye
Sonraki HaberCasino 2016
TurizmGM
TurizmGM, Akademi Bodrum Turizm İşl. ve Dan. Ltd. Şti. bünyesinde; Uluslararası Otelciler Derneği iş birliğinde Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği resmi yayın kuruluşudur.