10. Travel Turkey İzmir Fuar’ında Büyük Buluşma

0

Değerli okuyucularım Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen turizm sektörü temsilcileri  ile uluslararası  10.Travel Turkey İzmir Turizm Fuar’ı  8- Aralık-11- Aralık 2016  tarihinde   misafirlerini  ağırlamaya  başladı.

Bende  Kuşadası’ndan Yüksel  kardeşimle  birlikte ziyaretçi  olarak  katıldım.  Mübarek  Cuma  günü  35  Yıllık  Turizmci  olarak   2016  yılı  ağır  hasarlı turizmi,  2017  yılında   vereceğimiz  büyük  uğraşlar neticesinde  onarım yılı  olacağını,  2016 yılında  sektörün aldığı  ağır darbelerle  büyük hasar  gördü. Gerek otel sektörü, gerek  bizler gibi seyahat  acenteleri  ile  yapmış  olduğumuz görüşmeler bende  bu  izlenimi  bıraktı. Ve  inanın ki  üzülüyorum, çünkü   Türkiye’miz bir  cennet. 54   sektörü   besleyen  sektördeki  daralma istihdamda  da ciddi sıkıntı  yaşatmaya  başladı. Ege  Turistik İşletmeler  ve Konaklama birliği  (ETİK)  yayınladığı raporla ülke  ve İzmir  turizminin 2017  yılı için giderek azalan umudu yurt dışı fuarlarda ve yurt dışı  tanıtım etkinliklerine ara vermeden hükümetin  yanı  sıra yerel  yönetimlerin de  katılmasını  ve  destek  vermesini istediklerini belirttiler.

Yeri  gelmişken  fuarı  gezdiğimizde  Aydın Turizm  il Müdürlüğümüz’ün bu yıl fuara katılmadığını, sadece   Kuşadası bölgesinin  katıldığını   gördüm ve üzüldüm. Türkiye’deki Travel Turkey  İzmir veya Emit  İstanbul Fuarlarında   Aydın  ili    olarak   fuara   katılmamız bana göre şarttır. Avrupa’nın   en  büyük   fuarcılık tesisi unvanlı fuarı İzmir’de,  daha önceki  yıllar   Alsancak’ın  göbeğinde  Kültürpark’ta fuarlar yapılıyordu. 2 yıldan bu yana İzmir   Büyükşehir  Belediye  Başkanı  Aziz Kocaoğlu  Gaziemir’de Türkiye’nin  en güzel   fuarını açtığını  gördüm ama çevre düzenlenmesi ile Fuar’a gidiş dönüş yol  levhaları ile eksikleri olduğunu gördüm. Bunlarında bana göre kısa zaman içinde  tamamlanacağını umut  ediyorum. Bu yıl  fuar  açılışına  Kültür ve Turizm  Bakanı  Nabi Avcı,  Büyükşehir Belediye başkanı, İzmir  valisi ve Türsab  başkanı   Başaran Ulusoy Bey ile birlikte  açtılar, tablo  inanın ki çok  güzeldi, bu zaman birlik beraberlik  zamanıdır, iş  yapma   zamanıdır. Büyükşehir Belediye  başkanı Aziz Kocaoğlu’nu  Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı Bey’den İnciraltı’da  Sağlık Turizmi  alanında planlama yapılması için  yardım istedi. Kocaoğlu;  “Sıçrama yapacağımız iki tane  sektörümüz var. Bu stratejik planın sonucu olarak bulunduğumuz  fuar  alanı  yapıldı, kongre  merkezinin  yapım  çalışmaları  devam  ediyor, turizm ve hizmet sektörünü çeşitlendirmek  zorundayız, İzmir’de yatırımdan çok  yapılması gereken  planlama çalışmaları, merkezi hükümetle birlikte planlama  çalışmaları yapılması gerekiyor’’ dedi.

Açıkçası turizme fuar katkısı çoktur, kendi  kişisel görüşüm. Kültür Turizm Bakanımız  Nabi Avcı Bey’in söylediği gibi 5 ülke ile başlayan Travel Turkey bu yıl 36 ülkeden bini aşkın katılımcıların katıldığını  söyledi.  Bu da bizler için gerçekten gurur verici. Diğer yandan da   Avrupa ve ABD’ye eleştiri devam ediyor. Turizmde 2016 yılı iyi  geçmedi, turizmin  kaderi tüm dünyada ortak, ABD’nin ve Avrupa’nın Türkiye’yi  gidilemeyen ülke olarak göstermesi sadece bizi rahatsız etmiyor. Aynı zamanda kendi ayaklarına kurşun  sıkıyorlar. Bunu da   söyleyen  İzmir Ticaret Odası Başkanı (İTO) Ekrem Demirtaş’dır. Kruvaziyer gemiler, İzmir’e gelmeyerek, Şangay’a Dubai’ye gidiyor. Ancak oralarda Türkiye’deki gibi para kazanmıyorlar. Başkan  şunu  diyor ‘’Senin ülken, benim ülkem demeden terör sorununu hep birlikte çizmemiz gerekiyor’’. Travel Turkey İzmir 2016  büyük buluşma fuarında slogan ‘’Erken rezervasyon’’ 12 Aralık’ta başlayıp 31 Mayıs’a kadar devam edecek, tatil yapmak herkesin hakkı. TÜRSAB başkanın sloganı ise ilk erken rezervasyonu başlattığımızda 100 bin idi, şimdi ise 5milyona koşuyor, seyahat acenteleri Türkiye’yi birbirine bağlıyor. Önce Türkiye’yi gezin, sonra  Kıbrıs’a  gidin.. Seyahati lüks kabul etmeyin seyahatin, tatilin bir ihtiyaç olduğunu ifade etti. Bende Aydın Avcı olarak tüm söylenenlere katılıyor ve sonuna kadar destekliyorum

PAYLAŞ
Önceki Haber48 Satte “Roma”
Sonraki HaberAydın Turizmi Sahipsiz
TurizmGM
TurizmGM, Akademi Bodrum Turizm İşl. ve Dan. Ltd. Şti. bünyesinde; Uluslararası Otelciler Derneği iş birliğinde Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği resmi yayın kuruluşudur.