Aydın Turizmi Sahipsiz

0

Değerli okuyucularım başlıkta da  gördüğünüz gibi, yılların turizmcisi olarak Aydın’da turizmin sahipsiz olduğuna kanaat getirmiş bulunmaktayım. Bu yıl darbe  kalkışması, terör olayları ve ekonomik sıkıntılardan dolayı ülkemiz genelinde turizm işletmeleri şimdiye kadar hiç olmadığı kadar mağdur olmuşlardır. Geçen hafta Travel Turkey İzmir  fuarında  gözlemlerimi dilimin döndüğü kadar köşemde kısa ve öz olarak yazdım. Bu haftaki yazıyı kaleme  almayı  Aydın’ın  çok okunan bir yerel gazetesindeki Sayın Mehmet Ali Acar’ın ‘’Bir bürokrat atamasında dikkat edilmesi  gereken hususlar’’ başlıklı köşe yazısını okumam ile karar verdim.

2016 yılı sonu turizm sektöründe hedeflerin tutmaması ve yukarıda saydığım nedenlerden dolayı yıl sonuna doğru işletmeler, küçülme, şubelerini kapatma, personel çıkarma gibi girişimlerle bataktan kurtulmaya çalışmaktadır. İcra ve iflas dosyaları çığ gibi büyümektedir. Özellikle denetimsizlikten ve yeni proje yoksunluğu bakımından ilimizde bulunan turizm işletmelerinin durumu inanın ki  içler acısıdır. Aydın’ımızda bu durumun böyle devam etmemesi için önümüzde ki süreçte ilimizin turizmini bilen yetenekli bir İl kültür ve turizm müdürüne acilen  ihtiyaç vardır. Bu sıkıntılı durumda turizm işletmelerine can suyu verecek ve koordinasyon sağlayacak dinamik bir kültür ve turizm müdürü, bir çok işletmenin kurtulmasına, ilimiz ve ülkemiz turizmine büyük katkı sağlayacaktır.  Aydın ilinde bulunan turizm işletmelerinin  beklentileri  yüksektir. Yukarıda bahsettiğim köşe yazısında Mehmet Ali Bey’in yazdığı gibi ‘’En büyük faktör ehliyet ve liyakat olmalıdır.’’ Bu aynı zamanda bütün dünyada geçerli bir kriter  ölçüsüdür, özellikle batı ve Amerikan devletlerinde çok  daha  sık rastlanır. Doğu toplumlarında ve İslam ülkelerinde bu kritere fazla  ehemmiyet  verilmez, Halbu ki İslam düşüncesinin emri  gayet açıktır. İslam’da ehliyet ve liyakat en büyük faktördür. Hangi sahada olursa olsun, işi ehline vermediğiniz zaman işlerin karmakarışık hale geldiğini tarih  bize  söylüyor. Aydın Avcı olarak bahsettiğim bu yazıyı herkesin okumasını  rica ediyorum. Mehmet Ali Acar Bey’e böyle bir yazıyı kaleme aldığı için kendisini hiç tanımadığım halde burada sizlerinde huzurunda ve şahitliğinde çok çok teşekkür ediyorum ve yazıma dönüyorum.

Unutulmamalıdır ki bu turizm işletmelerinin kapanması istihdama da kötü etkisi olacağı aşikardır. Fakat uzun bir süredir  Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün, müdür koltuğunun boş olması İlimizde  bulunan turizm İşletmeleri, seyahat acenteleri, kısacası turizm ile iştigal eden bütün herkesi gün geçtikçe  tedirgin  etmektedir. Netice itibari ile yukarda belirttiğim hususlardan kaynaklı olarak biran evvel bu makam, Aydın ilini avcunun içi gibi bilen bir kişi ile doldurulmalıdır ve atanması  tez zaman da yapılmalıdır. Herkes önünü görebilir  ise  inanın ki tedirginlik ortadan  kalkacaktır ve güzel yarınlar bizleri beklemektedir.

Sonuç;  Atanacak  olan bürokratın Aydın turizmini ve işletmelerini,  seyahat acentelerini, Kuşadası’nı, Didim’ini, Afrodisyas’ını, Tralles’ini, Alabanda’sını çok iyi bilen ve çözüm projeleri olan, Aydın turizminde yetişmiş bir bürokrat olması çok ama çok önemlidir..