Güvenlik ve Ortak Akıl Önemli

0

BOYD’ un 7 inci olağan genel kurulu ile bir önceki döneme göre büyük ölçüde değişerek yeniden oluşturulan yönetim kurulu ile birlikte eş zamanlı olarak İlçemizin Kaymakamı ve Emniyet Müdürü’ de değişmişti.

Koltukların yeni sahiplerine hem hoş geldiniz demek, hem de son zamanlarda tırmanan cani terör olaylarında emniyet teşkilatımızın verdikleri can kayıpları ve yaralanmalar için taziyelerimizi ve de geçmiş olsun dileklerimizi sunmak, ayrıca polislerimizin gösterdikleri üstün performansı kutlamak, destek mesajlarımızı iletmek üzere yönetim kurulumuz ile bir dizi ziyaretler gerçekleştirmiştik.

İlk ziyaretimizin ev sahibi Kaymakamımız Sayın Bekir Yılmaz bizi çok candan ve sıcak bir karşılama ile on öre etti. Uzun uzun konuştuğumuz Sayın Kaymakamın Bodrum’un turizm sektörüne ve sorunlarına çok kısa sürede adapte olacağı tüm yönetim kurulumuzun ortak görüşü idi.

Kendisine Bodrumdaki görevi süresince turizmin sorunları ile ilgili en doğru en objektif ve tam da sektörün “damdan düşenleri” olarak tüm bilgileri bu mesleğin eğitimini alarak mutfağından gelmiş biz profesyonellerden öğrenebileceklerini söyledik.

İlgiyle bir yerlere not ettiğini düşünüyorum.

İkinci durağımız, Bodrum Milas Hava alanındaki görev yaptığı sürecin en başından beri yakinen tanıdığım ve özellikle yaz aylarında günde onlarca sorti yapan charter uçaklarının taşıdıkları binlerce yabancı misafirlerimizin her birinin havaalanında ilk karşılanmalarında üstün ve özlenen bir performansın sergilenmesinde, her turistin sorunlarını güler yüz ve çözüm odaklı hamlelerle halleden bir ekibin lideri olarak ayrıca, havalimanı güvenliğinin eksiksiz sağlanmasında önemli başarılara imza atan ve sanırım bu başarısının sonucu olarak doğru bir kararla Bodrum Emniyet teşkilatının başına getirilen birinci sınıf emniyet müdürü Haluk Baş idi.

Turizmimizin başta Bodrum olmak üzere Ülke ekonomisi ve geleceği için ne denli önemli olduğu konusunda uzun uzun görüşme ve değerlendirme fırsatımız oldu.

Havaalanındaki görev süresi içerisinde Turizmi ve Bodrum turizmini ne kadar özümsediği ve buna bağlı olarak gerek turist psikolojisi gerekse güvenlik konularına hâkimiyeti ayrı bir övgü konusuydu…

Son zamanlarda cani terör örgütlerinin özellikle Ülke turizmimize darbe vurmaya yönelik eylemleri nedeniyle Bodrum’un dünyada tanınırlığı açısından ülkemizin en başında gelen turizm destinasyonu olmasının bu kentimize ayrı bir önem yüklediği gerçeğinin unutulmaması konusunda başta Kaymakamımız Sayın Bekir Yılmaz olmak üzere Emniyet müdürümüz Sayın Haluk Baş ile de hemfikir olduk…

İşte tam da bu noktada konunun hassasiyetinin bilinci ile Devletimiz burada hem Kaymakamımıza, hem de Emniyet müdürümüze çok önemli bir vatani görev yüklemiştir.

Allah Korusun gerçekleşebilecek bir eylem zaten yoğun bakımda olan turizmimizin tamamıyla fişinin çekileceği anlamına gelecektir.

Gördüğümüz ve bildiğimiz kadarıyla bu iki atama yerinde ve doğru alınmış kararlardır.

Ancak bu konuda bilinen çok önemli bir eksikliği dile getirmek istiyorum.

Bodrumumuza Ankara’dan bakıldığında nüfusu Yüz binin altında ilçe statüsündedir…

Bu statü Bodrum turizminin alt yapı sorunlarının çözülmesinde gerekli olan devlet yardımlarının ve para transferlerinin basit bir yaklaşımla Ankara’dan Sivas’ın Temel tepesine  ne kadar yardım yapılıyorsa  Bodruma da o kadar yapılabildiği anlamına gelmektedir…

Alışa geldiğimiz bu akçeli işleri bir tarafa bırakıp an içinde daha önem kazanan “Güvenlik” konusuna gelecek olursak bu eksiklik burada hayati önem taşımakta ve hepimizin geleceğini ilgilendiren bir konu olarak gündemin başına taşınmalıdır.

Oysa ki Bodrum hiçbir şekilde nüfusu stabil olan Sivas Temel tepe değildir. Bodrum Yarım Adasının kayıtlı kayıtsız kış nüfusu 250 binlere dayanmış olmakla birlikte yaz nüfusu Bir Milyonu geçmektedir.

Uzun yıllardan beri yaşadığımız ve edindiğimiz deneyimlerimiz ışığında merak ediyoruz ki Bodrumun Ankara’dan bakış açısı bu akçeli işlerde olduğu gibi kurumlarının özellikle güvenlik kurumunun personel sayılarına aynı mantıkla yaklaşıp yaklaşmadığıdır..

Bu konuda eğer varsa bir ihtiyaç, Bodrumun ilgili STK larını, Otellerini ve turizmden geçinen esnafını bir araya getirmek ve eksikliklerimizin el birliği ile çözüm yollarını bulmak destek olmak hepimizin ortak paydası olmalıdır

Bodrum Turizmcilerinin böylesine önemli bir konuda maddi manevi her türlü desteği vereceği inancındayım zira güvenlik yoksa turizmden söz edilemez.

Zira bilindiği üzere Avrupalı turistin bıçak gibi kesilmesinin altında, yaşadığımız terör olayları ile sınırlarımızın ötesindeki savaşlardan kaynaklanan güvenlik sorunu nedeniyle başta ABD olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinin resmi ağızlardan “gitmeyin” uyarıları vardır.

Tüm bunlara rağmen Bodrum en azından ağırlıklı iç turizm ile bir nebze olsun nefes alır durumda ve halen güvenli bir destinasyondur.

Aslında, Ülke turizmimiz açısından yapılacak çok önemli bir hamle vardır o da bir bölgeyi hava alanı, giriş çıkışları, Otelleri, çarşısı, pazarı ile dört dörtlük güvenlik ağı ile donatıp hissedilir bir destinasyon yaratarak yurt dışı hamlesini bu destinasyona yönlendirmektir. Bu bir Mısır modelidir.

Ve böyle bir anlayış ile yapılacak hamleler, daha rasyonel sonuçlar getirecek ülke turizmimizin bir nebzede olsa nefes almasına olanak tanıyacaktır.

Türkiye turizmi ne yazık ki son otuz yılın en kötü sürecini yaşamaktadır. Bu hayal gücü kaldırmayacak bir “gerçektir”

Bu gerçekten hareketle böyle bir modeli gündeme almak ve bu konuda yeni çalışmalar geliştirmek en doğru yol olarak görülmektedir.

Ve eğer böyle bir model uygulamasına bir bölge aranacak ise en uygun yer coğrafi konumu nedeni ile Bodrum Yarımadası olmalıdır.

Hayatın devam ettiği gerçeği ile en azından Bodrumumuzda mevcut durumu korumak ve sürdürebilmek adına Mülki Amirlerimiz başta Sayın Valimiz ve Kaymakamımız olmak üzere daha sık bir araya gelmenin ortak aklı bulmanın ve onu uygulamanın çok doğru olacağı kanaatindeyiz…

Biz bu konuların günümüze kadar hep takipçisi olduk…

Yazdık… Çizdik… Söyledik…

Ama artık hayal kurmaktan, olmayacak hamleler geliştirmekten öte Sonuca odaklanalım…

Lütfen…

Zira Geldiğimiz noktada “Güvenlik’te Ortak Akıl ’da Önemli”

Sevgilerimle,
Serdar KARCILIOĞLU
BOYD Başkanı
baskan@boydbodrum.org.tr