Farklı Kültürler ve Hobiler

0

Değerli okuyucularım bu hafta yine  karşınıza  başlıkta da  gördüğünüz gibi değişik  bir yazı ile karşınızdayım. Dünyanın  bambaşka  yerlerinde insanların ne gibi hobileri  var diye  merak ettim ve araştırdım. İşte karşınızda  dünyanın  bazı ülkelerinden  popüler hobi örnekleri!

Amerika  bildiğiniz gibi  çok geniş  bir coğrafyayı kapsıyor. Bu sebeple de en çok  ilgi gören hobiler içinde bir çok farklı seçenek  barındırıyor. Spora meraklı Amerikalılar arasında  golf, kayak, yüzme, snow boarding, kaya tırmanışı, balıkçılık, bowling  ve tabi ki  basketbol, futbol   yeni  yeni  gelişmeye   başladı.  En önemlisi Amerikan futbolu gibi takım oyunları epey popüler. Birde  avcılığa meraklı olanlarında  sayısı oldukça  fazla. Amerika rüyasında bahsedilen bahçeli kocaman evler de  beraberinde bir hobi olarak bahçeciliği getiriyor. Çiçek ekmek, çimleri biçmek, peyzaj  ve dekorasyon gibi  bahçe işlerinin yanı sıra, Amerika ‘da yılların  eskitemediği  ağaç ev modası da halen devam ediyor. Bunların dışında koleksiyonculuk, müzik enstrümanı  çalmak  ve  fotoğrafçılık  merakı da  Amerikalıların yaygın  hobileri arasında  yer alıyor. Hindistan takı tasarımına merak sarmış durumda. Kurslar, atölyeler ve takı malzemeleri hem çok ucuz hem de çok  kolay  bulunabiliyor. Özellikle Makrome örgü tekniği ve doğal  taşlar ile takı tasarımının meraklısı bol. Hindistan’da “poi” denen alevli bir tür performans sanatı ve jonglörlük yapmayan neredeyse yok denilecek kadar azdır. Hintliler arasında  popüler olan bir diğer hobi ise mum yapımı. Çin’de yazı sanatı olarak tanımlayabileceğimiz kaligrafi çok ilgi görüyor. Bunun dışında Çinlilerin hobileri arasında pin pon, kağıt katlama sanatı olarak  tarif edilen origami, bir tür fiziksel  ve ruhsal egzersiz olan ‘’tai-chi’’ yer alıyor. Japonya’da “shuuji” adı verilen geleneksel kaligrafi hobi dendiğinde ilk karşımıza çıkanlardan. ‘’İkebana’’ denen geleneksel çiçek arajmanı Japonların  meraklısı olduğu  bir diğer hobi. Komşumuz Rusya’da dantel, kanaviçe işlemek ve örgü örmek en yaygın hobiler arasında yer alıyor. Bunun dışında  bir müzik enstrümanı  çalmak da Rusların başta gelen hobileri arasında. Avustralya’da özellikle su sporlarına ilgi çok yüksek. Yüzme, sörf, dalış, o da olmadı  balık tutmak adet haline  gelmiş. Örnekleri  çoğaltabiliriz, ama hayır diyorum ve güzel Türkiye’mizde bir araştırma yapalım hobilerimiz  ne inanın ki işin   içinden çıkamadım? O kadar fazla etnik köken ve kültürü barındıran bir ülke olduğumuzdan ötürü yukarıda saydığım tüm hobileri hepsini alın iki ile çarpın ve çıkan sonuç bizim ülkemiz.

Aydın Avcı olarak  yıllardır kendime  göre hobilerim vardır, bunların  bir çoğunu  yapabilmek için zamana ihtiyaç duymaktayım. Şimdi sizlere biraz ‘’Kereviz’’den bahsedeceğim. Diyeceksiniz ki hobi ve kereviz ne alaka? Bildiğiniz üzere kereviz bir yiyecektir ve yemek yemekte bir hobidir! Kimileri yemek için yaşar, kimileri de yaşamak için yer aslında her şey bu kadar basittir… Türk milleti olarak bizlerinde yemek ile arası biraz iyidir hani, genelleme yapmadan bir çoğumuz yemek için yaşayanlardanız diyebilirim. Geçenlerde televizyon izlerken bir sağlık programında kerevizden bahsettiklerini duyunca izlemeye başladım ve o kadar çok şey anlattılar ki inanın programın sonuna gelindiğinde başında anlattıkları şeyleri unuttum. Bu yazıyı yazarken de birden aklıma gelince bende sizlerle paylaşmak istedim.

KEREVİZ  HER DERDE  DEVA!

Kerevizin faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle kışın bol bol tüketilmesi gereken kereviz stresten,öksürüğe,böbrek taşına kadar bir çok hastalığa iyi  geliyor. Zayıflamaya da  katkısı bulunan kereviz bakın başka hangi  hastalıklara  iyi  geliyor. Maydanozgiller familyasından olan kereviz  vitamin deposu, Folik asit, potasyum, fosfor, kalsiyum açısından oldukça zengin. Hem pişirilen, hem de çiğ  olarak  tüketilebilen kerevizi  uzmanlar kış dönemlerinde haftada bir yada iki kere tüketilmesini  öneriyor. Kereviz zeytinyağlı olarak, dolması yapılarak, haşlanmış sebze olarak, salatası, çorbası yapılarak yaygın şekilde tüketilen bir sebzedir. Özellikle güney Avrupa Mutfak geleneklerinde, Fransız Mutfağında, ABD’de Louisiana yemek kültüründe ve en başta Türk mutfağında önemi ve yeri  çok büyüktür

KEREVİZİN FAYDALARI!

Kereviz  iyi bir antioksidandır, idrar söktürür, kan basıncını düzenler, kansızlığa iyi gelir, böbrek ve kalp kasını güçlendirmeye yardımcı olur, toksinlerin atılmasına yardımcı olur, bağışıklık sistemini  güçlendirir,gerginliği alır, yüksek tansiyon, kanserden  korur. Zayıflamaya yardımcı olur, cildi temizler, cinsel isteği artırır, siroz hastalığını önler, gut hastalığına iyi gelir, uyku getirme özelliğine sahiptir. Şeker  hastalığına karşı fayda sağlar, dizanteri ve sarılık gibi rahatsızlıklara iyi gelir. İdrar yolu iltihabı için  faydalıdır. Karaciğeri korur. Romatizmaya iyi gelir. Kabızlığa da  faydası vardır. Vücuttaki şişkinliğin ve ödemin atılmasına katkıda bulunur. Unutkanlığa iyi gelir, süt yapar.

SONUÇ:  100 gr.  kereviz  sapı yada  yaprağında  17 kalori bulunur. Kolesterol  içermez, birçok vitamin  mevcuttur, ama  E vitamini içermektedir.

Farklı kültürler ve hobilerden yola çıkarak kereviz her devadır. O yüzden derim ki gizli kalan hobilerinizi su yüzeyine çıkartın. Gizli hobileriniz su yüzeyine çıktığında farklı insanlar olduğunuzu göreceksiniz ve kendinizle gurur duyacaksınız. Bu naçizane benim görüşüm.

Ben Aydın Avcı’dan bu haftalıkta bu kadar. Siz değerli okuyucularımıza hayırlı haftalar ve hayırlı işler diliyorum. Umarım ki yazımı beğenmişsinizdir. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Bir sonra ki yazımda buluşana dek Hoşça Kalın…

PAYLAŞ
Önceki HaberGüvenlik ve Ortak Akıl Önemli
Sonraki HaberKıskanıyorum
TurizmGM
TurizmGM, Akademi Bodrum Turizm İşl. ve Dan. Ltd. Şti. bünyesinde; Uluslararası Otelciler Derneği iş birliğinde Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği resmi yayın kuruluşudur.