Galiba Türkler İkiye Ayrılıyor

1
390 views

Birinci grup; “anasını da alıp gidecekler”, ikincisi; “komşularını alıp getirecekler.”

İlki belki değil ama diğer kesimin davranışları bizim sektörü çok yakından ilgilendiriyor. Hatta biraz fazlasını söylersek; sektörün dar boğazdan çıkışı için umut bağlanması önerilen tek yol.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin yoğun gündeminde -kısa bir süre için- turizm sektörü de Sayın Cumhurbaşkanın bu önerisi nedeniyle yer aldı.

Sektör dışı pek çok kişi ve kuruluş yurtdışında yerleşik TC yurttaşlarının bu yaz gelirken, komşularını da Türkiye’ye getirmelerine ilişkin yorumlar yaptı.

2015 yılı sonlarından bu yana kötüye gidişi hafife alan, “geçici” olarak değerlendiren, “bizden başka nereye gidecekler ki,” Ruslar olmazsa Çin’den” Almanlar gelmezse, Hint’ten” turist alabileceklerini sanan bazı sektör yöneticileri; 2016 sezonu bitiminde, yaşananların daha büyük felaketin başlangıcı olduğunu anlatmaya çalışmak yerine, “yüksek bütçeli tanıtım”, “fuarlara katılım” gibi pratikte hiç bir yararı olmayacak önlemlere yoğunlaşmışlardı.

Ama bel bağladıkları desteği; hiç umut kesmedikleri bir kapıdan bekliyorlardı: Devlet Baba’dan.

Bu düşünceye çok inanmış olmalılar ki, seyahat acenteleri dışında kalan sektör temsilcileri, beklentilerini her dile getirişlerinde çıtayı biraz daha yükseltiyorlardı.

Sonunda o kapıdan geçerek, Beştepe’de Sayın Cumhurbaşkanın huzuruna çıktılar. Muhtarlarımızın televizyon kanallarından alışık olduğumuz vekarı içinde konuşmalarını dinlediler ve bitti.

Önümüzdeki günlerde büyük olasılıkla birkaç destek demeci daha verilir ve sektördeki, on binlerce çalışan hariç, yatırımcılar ve kuşkusuz alacaklı bankaların kendi başlarının çaresine bakacakları bir sürece girilir.

Oysa fırsat bulunmuşken, Sayın Cumhurbaşkanına eksik bilgiler geldiğinin altı pek ala çizilebilirdi.

En fazla yurttaşımızın yaşadığı Almanya ile gerginleşen ilişkiler yüzünden, Türkiye algısının hızla değiştirilmesi gerektiği, anlatılabilir, tüketici profili açısından, bu ülkedeki yurttaşlarımızın çoğunluğunun yakınlık kurdukları Alman komşularının ekonomik durumlarının da pek iç açıcı olmadığına vurgu yapılabilirdi.

Sanırım davetli sektör yöneticileri, Sayın Cumhurbaşkanımıza eksik ve yetersiz bilgi sunulduğunu söylemeyi uygun görmediler.

İçlerinden bazıları daha atak çıktı. Bu sezon Rusya’dan rekor sayıda turist geleceğini, Almanların son dakika satışlarını bekledikten sonra karar vereceklerini açıklamaya başladılar.

İyimser dozlu demeçlerini dikkatle okurken, kendi kendime acaba hangi ülkenin turizmcisi bu arkadaşlarımız, diye sormadan edemedim.

1 YORUM

  1. Turizm piyasasında yaşayan “bu iktidar turizme destek vermez ve köstek olur!” şeklindeki anlamsız dedikodunun tek bir sansasyonel referansı “R.T.Erdoğan’ın 2004 Ocak Ayında Turizmde 2.HAMLE açılış konuşması” olarak kayda geçmiştir. YANİ 13 Yıl önce ilk Başbakanlık döneminde HALKA VERİLEN Sözler ve başlatılan Resmi Hamle varken- Böyle dedikodular yerine TEKNİK Detayların peşine düşmesi gereken Turizm Şampiyonlarımız Bugün bir yere varabilirdi AMA “piyasa raconu Turizmi LAFLA Yürütmek olunca, dedikodulara takılıp kalınmış bir fiili durum söz konusudur! SONUÇ: 13 YIL ÖNCEKİ 2.HAMLEMİZİ OKUYUP TURİZMDE TAKILDIĞIMIZ NOKTAYI HATIRLAMAK- Şampiyonların Sağlığına Çok yararlıdır:) http://bit.ly/2i64eYf

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here