Ayağımız Yere Bassın

0

1976 yılında  Dünya bankası tarafından finanse edilen ve 1977 yılında kabul edilerek yürürlüğe giren “GÜNEY ANTALYA TURİZM GELİŞİM BÖLGESİ” Projesi kapsamında esas gelişimini 80 yıllarda rahmetli Özal tarafından oluşturulan teşvik paketleri ile sürdüren Ülkemiz turizmi yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe dayanmaktadır.

Tanrının bahşettiği olağan üstü bir coğrafya, kültür varlıkları, tarihi ve tüm dinlerin doğup yeşerdiği toprakları ile Dünyada turizm yapılabilirlik açısından birinci sırada bulunan ülkemiz ne yazık ki bu süreç içerisinde gelişimini layık olduğu yerlere taşıyamamıştır.

An itibariyle, son yıllarda Ülkemizde yaşanan, terör, patlamalar, Rus uçağı krizi, mülteci akını ve komşu coğrafyadaki savaş, vs. derken turizmimiz bu son otuz yılın en büyük krizi ile karşı karşıya kalmış ve çok ciddi bir kan kaybına uğramıştır.

Gelinen bu noktada geçmişi sorgulamak niyetinde değiliz, ancak Dünya’da uygulana gelen turizm tekniği ve literatürü açısından ciddi bir sorun yaşadığımız gerçeğini unutmadan teşhisi doğru tespit etmemiz, tedaviyi ve turizm terminolojisini doğru uygulamamıza olanak tanıyacaktır.

Şurası unutulmamalıdır ki son otuz yılda ilk defa başta ABD olmak üzere diğer tüm Avrupa ülkeleri resmi ağızdan (hükümetleri aracılığı ile,) Türkiye’ye gitmeyin çağırısı yapılmış ve halen yapmakta oldukları izlenmektedir.

Ayrıca, bu çağırıları bir uyarı olarak algılayan “Yabancı Sigorta Broker’leri” Tur operatörlerinin paket tur satışları içerisinde uygulamakla yükümlü oldukları Seyahat sigorta poliçelerinin  güvenlik riski primlerini 2015 yılı sonu itibariyle ciddi oranlarda yükseltmişler bir kısmı da tamamıyla dondurmuşlardır.

Dünyada yaklaşık bir milyar insanın katılımı ile oluşan turizm hareketinin yüzde doksanının tur operatörleri tarafından yapıldığı gerçeğinden hareketle bu çağrıların doğurduğu sonuç ve zorlama tur operatörlerini 2016 yılı operasyonlarında, seyahat etme eğiliminde olan müşterilerini “Güvenli destinasyonlara” yönlendirmeleri ile sonuçlanmıştır.

İşte yaşanan bu gereceği unutmadan alacağımız pozisyon ve yapacağımız hamlelere özellikle 2016 sezonunda yaşadığımız sonucu kendimize kılavuz olarak belirlemeli ve stratejimizi buna göre şekillendirmeliyiz.

ÇÖZÜM VE ÖNERİMİZ:

Bilindiği üzere Mısır bizim yaşadığımız sorunları daha acı gereceklerle yaşamış ve dünya turizm pazarındaki en üst noktalarda olana pozisyonunu kaybederek turizm trendi yerle bir olmuş bir ülkedir.

Bu ülkenin son yıllarda uyguladıkları bir stratejik planı bizimde gündemimize almamızın en doğru yol olacağına inanıyor ve Bodrum Yarım adasını coğrafi konumu nedeniyle böyle bir projenin “Pilot Bölgesi” olarak ilan edilmesinin sağlanmasını öneriyorum.

Proje şudur; Devlet gücü turizmciler ile birleştirilerek yarımadanın zaten tek noktadan olan kara giriş ile deniz yolu yaklaşımları, personel, ekip, ekipman  takviyeleri ve en üst seviye güvenlik sistemi uygulamaları ile donatılarak “BODRUM YARIMADASI GÜVENLİ PİLOT BÖLGESİ” oluşturulmalı ve Tur operatörlerine Devletimiz  eliyle “TURİST GÜVENCE GARANTİSİ” verilmelidir.

Devlet olanaklarımız içerisinde hiç te zor olmayacak bu garanti kapsamında, turizmin gerçek profesyonelleri, “damdan düşenleri!” tarafından hazırlanacak ve uygulanacak bir “TANITIM ATAĞI” ve  yüz yüze temaslar ile bu tema vurgulanmalı ve tur operatörlerinin 2018 yılı operasyon programları için en azından ve ilk etapta “BODRUM YARIMADASINI” tekrardan  gündemlerine almaları sağlanmalıdır.

“Böylesine uygulamaya konulacak bir “GÜVENLİK ATAĞI ve GARANTİSİ” vatandaşlarının bize gitmelerini istemeyen ülkelerin hükümetlerini de açığa düşürecektir.”

Böyle bir projeye her ne kadar başta Antalya olmak üzere diğer bölgelerden “Niçin biz değiliz” uyarıları geleceği düşünülecek olsa bile aslında bunun “GÜVENLİK” nedeniyle kaybolmuş duyguların tekrar kazanımı için hemen bir sonraki aşamasının “TÜRKİYE PROJESİ” ne dönüşeceği anlatılmalıdır.

SONUÇ:

Kuralları uzun yıllara sari olarak edinilen tecrübeler ile belirlenmiş Turizm Literatürü içerisinde tüm tur operatörlerinin kataloglarının basılarak piyasalara sürüldüğü, ve Avrupalı insanın özellikle “early booking” avantajlarını sonuna kadar kullanma eğilimleri nedeniyle, neredeyse sonlanmak üzere olan bu süreç göz önüne alındığında, ayrıca daha da önemlisi tur operatörlerinin operasyonun en önemli bacağı olan “TRANSPORT/UÇAK” koltuklarını programlamış olmaları nedeniyle, 2017 sezonu için fazlaca bir hamle yapabileceğimizi düşünmüyorum, ama şimdiden başlayarak süratle harekete geçirebileceğimiz yukarıdaki projenin, 2017 sezon ortalarını takviye edebileceği inancındayım.

Çin’li, Hindistan’lı getirelim gibi insanları kandırmaya ve oyalamaya dayalı içi boş öneriler ile para, zaman ve duygu kaybına sebep olmayacak, ayağı yere basan uygulanabilir, yolu sevgi ve turizmden geçen  projelerde buluşmak üzere.

Sevgilerimle,
Serdar KARCILIOĞLU
BOYD Başkanı
baskan@boydbodrum.org.tr

PAYLAŞ
Önceki HaberKıskanıyorum
Sonraki HaberŞu Ecrimisil Denen Ucube
TurizmGM
TurizmGM, Akademi Bodrum Turizm İşl. ve Dan. Ltd. Şti. bünyesinde; Uluslararası Otelciler Derneği iş birliğinde Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği resmi yayın kuruluşudur.