Krizden Çıkış Mümkün mü?

1
393 views

Kriz sürecinde sektörün işletmeci mantığıyla yönetilmesi, gerçekçi bir çözüm mekaniği kurgulanması, çıkış için yeterli ön koşulları sağlıyor.

Büyük kriz öncesi sektördeki genel eğilim; sorunlara kendi aralarında yaptıkları toplantılarda, kısa vadeli ve özelleştirilmiş çözümler aranması yönündeydi.

Yeterli tanıtım yapılmadığı, yüksek bütçeli reklam kampanyaları düzenlenmesi, ünlülerin davet edilmeleri türü, etkinlikler dışında önerilere pek rastlanmazdı.

Bu kez uzun süreceği farkedilince, ilk kez başka sektörlerde uzmanlaşmış profesyonellerin görüşlerinden yararlanılması ve onların bakış açılarının değerlendirilmesi gündeme geldi.

Aslında bu doğal ama geç kalınmış bir yaklaşımdı. Sonunda onlarca farklı sektörü doğrudan ilgilendiren turizmin, genel ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri sektör dışındakiler tarafından da anlaşıldı.

Kısaca özetlersek; sorunlarının tek başına turizmciler tarafından çözülemeyeceği, temel nedenin; uygulanan iç ve dış politikadan kaynaklanan, “siyasal” nitelikli olduğu ortaya çıktı.

Turizmciler son krizle karşılaşıncaya kadar, görece dünyadaki gelişmelerden uzak kaldıkları, tatil turizmi alanındaki yapısal sorunlarını ağırlıklı hissetmeye, bu sürecin yeniden yapılanmak için ciddi fırsatlar sunacağının farkına varmaya başladılar.

Tatilci ve gezgin profilinin; giderek bireyselleştiği gözönüne alınarak, yerel yönetimlerin inisiyatiflerinde; markalaşma çalışmalarının başlatılması, ilk adımda uluslararası akredite kuruluşların standart denetimlerine hız verilmesi ve bölgesel niteliklerin uluslararası ölçülere yükseltilmesinin önemi farkedildi.

Sektörün istatiksel rakamlara ve analizlere yeterince ilgi göstermeyişinin, gerçekçi çözüm planlarının hayata geçirilmesini zorlaştırdığının altı çizildi.

“Dijitalleşme”, “Kültür Turizminin Önemi” ve “Profesyonellik ihtiyaçlarının” karşılanmasının yararları konusunda görüş birliğine varıldı.

Şu anda yaşadığımızın ilk değil, büyük olasılıkla son kriz olmayacağı gerçeği yeniden anlaşıldı.

Yukarıda sıralanan saptamaların ışığında, kriz sürecinde sektörün işletmeci mantığıyla yönetilmesi, gerçekçi bir çözüm mekaniği kurgulanması, çıkış için yeterli ön koşulları sağlıyor.

Bu aşamada; “kültürel ve arkeolojik” etkinliklerin uluslararası takvimlerde yer almaları, her alanda düzenlenecek “spor karşılaşmaları”, “farklı kültürlere hitap eden müzik dinletileri”, Anadolu’nun tarihsel çeşitliliklerinden yararlanan, yıllık eylem planları hazırlanması, iç pazarda tatil merkezlerine ucuz ve sürekli hava ulaşımı sağlanması, Antalya, Dalaman ve Bodrum Havalimanlarından, TC Bayraklı taşıyıcıların, uluslararası pazardaki merkezlere yıl boyunca günlük tarifeli uçuşlar yapmaları, bu krizin etkilerini en aza indirmek amacıyla doğrudan tanıtım, pahalı reklamlar ve turizm fuarlarına büyük bütçeli katılımlardan umulan yararlardan daha kısa sürede, çözüme giden yolu açacaktır.

1 YORUM

  1. Turizm Stratejisini 10 yıldır uygulayan güçlü bir Türk Turizmi- Bu krizleri kolayca aşarak faydaya bile cevirwbilirdi. Fakat yıllardır kan kaybetmesine rağmen “şampiyon ilan edilerek kandırmaca algısı yaratılmış” olan turizm endüstrisinde- Kriz yönetimi için birlikte hareket içine bile giremyen alt sektörlerin dağınıklığı ve zayıflığı defalarca kanıtlanmıştır. Halen 7 yıllık daha ömrü olan 2023 Stratejisinin uygulanması ötesinde toparlanma çaresi olmayan Türk Turizminin 2017 yılını da fiilen heba ettiği görülmüştür. #TurizmdeÇÖZÜM #ITB @ZaferCengiz3

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here