Berlin, Berlin…

0
302

Dışişleri Bakanımızın, Almanya ve Hollanda’ya yaptığı çıkışlar ve meydan okumalar karşısında, dut yemiş bülbülü de aşarak sessizliğe bürünmüşlerdi.

Her sezon öncesinde; yurtdışında ülkemizle ilgili gelişmeleri hala elimden geldiğince izlemeye çalışırım. “Mesleki deformasyon” dedikleri herhalde böyle bir şey olmalı. Uzun yıllar gittiğim Berlin’deki ITB Fuarı da izlediğim etkinliklerin başında gelir. Gelişen teknoloji karşısında gerilerde kalsa da; sektörün küresel barometresi gibidir.

Geçmişte yaptığım gibi yılbaşına doğru bir zamanların; satışlardaki en etkili aracı olan, renkli, güzel fotoğraflarla bezenmiş broşürlerini incelerim. Gittiğim her fuardan dönüşümde bunlardan yüzlerce kilo ağırlığında taşımışlığım vardır. Artık basıldıkları matbaalar bile kalmadı. Yerlerini çoktan referans sitelerine, online satış yapan küresel rezervasyon ağlarına terk etmek zorunda kaldılar.

Geçmiş derken; ülkenin büyük kentlerini teslim alan kanlı terör olaylarını, sözüm ona istikrarı getirmek amacıyla gerçekleştirilen 12 Eylül askeri darbesini, gözaltına alınan ve tutuklanan yüzbinleri, idam edilen ya da çatışmalarda öldürülenleri kısaca; bugünü aratmayan çok zor yılları kast ediyorum.

Uluslararası turizm pazarından dışlanmış, elinde satılabilir doğru dürüst yatağı bulunmayan, uçak sayısı bugün sahip olduğumuz kapasite ile kıyaslanamayacak kadar az bir ülkede, geleceğe güvenmek dışında destekleri olmayan bir avuç insanın, nasıl dev bir sektör yarattıklarının en canlı tanıklarından olduğumu asla unutmadım.

Sanırım o insanlardan hiçbirisi Berlin’e Ankara’dan taşınan malzemelerle ITB’de derme çatma bir kervansaray yapılmasını , bir broşürde iki, üç sayfalık yer alabilmek için, küçümser tavırlı tur operatörlerinin tafralarının görmezden gelinişini, akıllarından çıkarmadılar.

Ülkenin geleceğinin turizmde olduğuna duydukları güveni asla yitirmeden, taş üstüne taş koyarak, Türkiye’nin dünyaya açılan gülen yüzünü, bir yap boz tahtasına nakış özeniyle işlediler.

Ekonomisinin dünyadaki yeri 17-19. sıralardan bir türlü yukarılara çıkamayan bu ülkede, turist gelişlerindeki sıralamayı altıncı basamağa yükseltmeyi başardılar.

Sonrasını anlatmaya gerek bile yok. Hepimizin bildiği gibi bazı şeyler ters gitti.

Başta sektörü temsil edenler ve siyasetçiler, daha açık ifadeyle; geçmişte emekleri olmadığı için onu hatırlamaktan ısrarla kaçınanlar; iç ve dış politikadaki uygulamaların yolaçtığı son durumun geçici olduğu aldatmacasına kapılarak, kayıpların Çin’den, Hint’ten karşılanacağı palavralarına sığındılar.

Rus uçağının düşürülmesini sevinç çığlıklarıyla karşılayanları eleştirirken, kaybedenin sadece turizm sektörü değil bütün ülke olacağını seslendirmeye çabalayanları, duymazdan gelmeyi yeğlediler.

Keşke bu davranışları günü kurtarmaya yetseydi.

Ne yazık ki, olmadı.

Bu kez dış politikada aniden değiştirilen rotanın Rusya’ya yönelmesiyle, şaşkına döndüler.

Şimdi AB ülkelerine karşı alınan iç siyaset amaçlı tavırlara söyleyecek söz bile bulamıyorlar.

Berlin izlenimleri 2017 yılının AB pazarında kaybedileceğini gösteriyor.

Sektörü temsil edenler tek kelimeyle bile olsa bu olumsuzluğu eleştirmeden, kaderlerine razı bekleşiyorlar diyecektim, haberlerde izlediğim bir basın toıplantısında duyduklarım yüzünden sustum.

Ülkenin turizm başkenti olduğunu her fırsatta söylerken gururlanan, Antalya’lı meslektaşlarımız kentlerinden milletvekili seçilen Dışişleri Bakanımızın, Almanya ve Hollanda’ya yaptığı çıkışlar ve meydan okumalar karşısında, dut yemiş bülbülü de aşarak sessizliğe bürünmüşlerdi.

Belki bu tavırlarını da zamanın ruhuna uygun bulacaktım.

Ama Berlin’deki basın toplantısında bir gazeteciye ilişkin soruya cevap veren Sayın Çavuşoğlu’nun sarf ettiği; “bulls…”sözcüğünü alkışlayanları izleyince öfkemi gizlemeyi içime sindiremedim.

PAYLAŞ
Önceki HaberKrizden Çıkış Mümkün mü?
Sonraki HaberParalar Çarçur Olmasın
TurizmGM, Akademi Bodrum Turizm İşl. ve Dan. Ltd. Şti. bünyesinde; Uluslararası Otelciler Derneği ve Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği resmi yayın kuruluşudur.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here