“Antalya’daki Mutlu Hollandalı” Nereye Gitti?

1
388 views

Olacakları göremeyenler -ne yazık ki,- iktidarı ve muhalefetiyle sadece siyasetçiler değil. Aynı hataya turizmciler de düşüyorlar.

Türkiye’yi geçtiğimiz hafta dışarıdan gözleyenlerin, hakkımızda verecekleri ilk hüküm; -büyük olasılıkla- toplu akıl tutulması yaşandığı olacaktır.

Ülkemiz geleceğini belirleyecek kadar önemli bir anayasa değişikliğini, eşine rastlanmadık gergin bir ortamda oylamaya hazırlanıyor.

Eşitsiz koşullarda süren bu yarışta AKP ‘lilerin oluşturduğu EVET kanadı; amaçlarının ileri demokrasiyi getirmek olduğunu ileri sürerken, Ohal’in kısıtlayıcı koşullarından hiç söz etmiyorlar.

Üstelik izledikleri yöntemlerin- öne sürdüklerinin aksine-; referandumdan sonra da ülkenin ekonomisini ve toplumsal dokusunu olumsuz etkileyeceğini görmek istemiyorlar.

Evet oylarını arttıracağına inandıkları için ilk adımda Almanya’ya karşı takındıkları tavrın, turizm sektörüne vereceği zarar, umurlarında bile değil.

Kuşkusuz yapılanların karşılıkları da oluyor.

Örneğin Almanya Dışişleri Bakanlığının Türkiye’yi ziyaret edecek Alman yurttaşlarına yönelik ; “seyahat uyarısını” yenilemesi, 2017 yılı beklentilerini iyice düşürdü.

Ama olacakları göremeyenler -ne yazık ki,- iktidarı ve muhalefetiyle sadece siyasetçiler değil.

Aynı hataya turizmciler de düşüyorlar.

İki ülke arasındaki ilişkilere bakılırsa; bir zamanların -bizim kuşağın dalga geçtiği- resmi reklam cıngıllarının konusu; “Antalya’da mutlu bir Hollandalı” yerini, Başbakanları adam bile olamayan bir ülkenin vatandaşlarına bırakmış, 2. Dünya Savaşı’nda Nazi savaş uçaklarının bombaladığı Rotterdam’da faşistler kol geziyor olmalıydı.

Sayın Çavuşoğlu’nun şimdiye kadar bir Dışişleri Bakanından duymaya alışık olmadığımız söylemleri anlaşılan, sektör üzerinde kayda değer rahatsızlık yaratmıyordu. Oysa Sayın Bakan meslektaşlarımızın her fırsatta dile getirdikleri; turizm başkenti Antalya’nın milletvekiliydi. ANSİAD’da yaptığı konuşmada; Hollanda Başbakanını “adam sandığı” için pişman olduğunu vurgulayan ifadelerini hiçbir turizmci eleştirmedi.

Ana muhalefet partisi de; Antalya’da sektörü yalnız bırakmayı içine sindirememiş olmalı ki, sessiz kalmayı yeğledi. Belki Sn. Bakanın; Alanya’da “dağa çıkar keçiyi de güder, döner Avrupa’yı da yönetiriz ” şeklindeki demecinin içeriğinden çekinmişlerdi, kim bilir?

Geçtiğimiz haftanın sektörü yakından ilgilendiren üçüncü gelişmesi ise; İstanbul’da toplu ulaşımı yönetmeyi bir türlü beceremeyen Belediye Başkanı Topbaş’ın; Başbakanın talimatıyla İBB’nin memleketi Artvin’e turist taşıyacak, filosu deniz uçaklarından oluşan bir havayolu kuracağını açıklamasıydı.

Ciddi bir ifadeyle haberleştirilen bu seçim vaadi karşısında; gençlerin “yok artık” dedikleri gibi hayret bile etmedim.

Sadece güldüm.

Sakın Topbaş’a sanmayın. Onun hiç gülünecek hali yok.

Yıllarca emek verdiğimiz bu sektörün, içine düşürüldüğü duruma acı acı güldüm.

1 YORUM

  1. Ilk ve tek Turizmci Bakanımız.. Turizmcilerin de aktif sorunları gereğince izle yemediğini tespit ediyor ama bu sorunların “Köhne zihniyetlerle oluşan 10 yıllık bir birikim olduğu” mutlaka idrak edilmeli ve geleceğe dönük duzeltmer de Acilen yapılmalıdır! http://bit.ly/2dpnVsA

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here