TYD Seçimi

0
396 views

Kulislerde; sürpriz adayın giden Ersoy’un yerine önerdiği isim tepki görünce, son dakikada çıkarıldığı konuşuluyor.

Bugüne kadar sektörün fazla ilgisini çekmeyen, “turizmin zenginler kulübü” sayılabilecek, üye sayısı az bir örgüttü Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD).

Kuruculuğunu rahmetli Turizm Bakanı Barlas Küntay üstlenmişti, araalrında; kamu arazilerinin tahsislerini alan, turizmle önceden ilgisi olmayan kamu müteahhitleri çoğunluktaydı.

Sektörde 1972 yılından beri yasayla kurulan tek güçlü örgüt TÜRSAB’dı. Yatırımcı sıfatı biraz da; “risk alıyoruz, elimiz taşın altında” diyebilmek amacıyla verilmiş olmalıydı.

Anlayacağınız;- bir anlamda- turizmin TÜSİAD’ı gibi kurgulanmıştı.

Örneğin “Yüksek İstişare Kurulu” oluşturuldu. -Beni de seçme nezaketi gösterdikleri için biliyorum- Adı TÜSİAD’ dan alınmış olmalıydı.

Kuşkusuz yatırımcıların da kendilerine özgü sorunları vardı ve Dünya’nın bütün sivil demokrasilerinde olduğu gibi, doğru çözüme ulaşmak amacıyla “baskı gurubu”oluşturmalarından daha doğal hiçbir şey olamazdı.

Yıllar geçtikçe öncelikler de değişti.

Kuruluş dönemlerinin “Arazi Devletten, Para Milletten” formülüyle özendirilen günleri çoktan geride kalmıştı. Yatırımcı adaylarının tahsis almak amacıyla koşuşturdukları; yeni bir dönem başlamıştı.

Sorunlar yıllık kira, ecri misil bedelleri ve yatırım indirimi, vergi muafiyeti gibi başlıklarla ifade edilir oldu.

Bu sürede TYD kamuoyu önünde varlık göstermek yerine -bir, iki deneme hariç- genelde hükümetle kapalı kapılar ardında konuşmayı yeğledi.

Bu haliyle bir baskı gurubu oluşturulabildi mi? Bence kuşkulu.

Gerisini araştırmayı; TYD’yi merak edenlere bırakarak, günümüze dönelim.

Son iki dönem Başkanlık görevini üstlenenler, tüzük engeli yüzünden mevcut Başkan yeniden seçilemeyeceği için, yerine bir başka aday arayışına girdiler.

Kulislere sızan bilgiler; ilk sırada yer verdikleri adayın, son günlerde gözden hayli düşen bir grupla ilişkileri yüzünden büyük tepki aldığı yönünde. Ancak eski Başkanın çevresi dün akşama kadar çalışmalarını sürdürerek, geç saatlerde genç bir yatırımcıyı aday çıkardılar.

Bu süreçte yarın görevi bırakacak başkanın yardımcılığını üstlenen üyenin, daha önce adaylığını açıklayan Narin’in listesine girmeyi kabul ettiği, ancak son anda şimdiki yönetimin adayını tercih edeceği söyleniyor.

Her demokratik kurumda rastlanacak türden, olağan gelişmeler bunlar.

Ne var ki, eski yönetimin devamı olduğu gerekçesiyle ortaya çıkan aday; sektörün başında bunca dert varken, adaylığının nedenini; “başlatılan portal projesinin sürdürülmesi” olarak açıklıyor.

Oysa giden Başkanın en çok eleştirildiği alan da tam burası. Kendi uçak şirketine potansiyel sağlamak amacıyla TYD’yi kullandığı iddiaları ortada dolaşırken, yeni adayın öne sürdüğü gerekçe, hiç de tatmin edici görünmüyor.

Turizmin sorunlarının siyasal olduğunu görmezden gelerek; borçları tahsil etmek derdine düşmüş alacaklılar gibi, Rubleyle satış, Yuanla alış gibi hiçbir geçerliği olmayan sanal iyimserlikle, konuyu geçiştirmeye çalışmalarını da çözüm olarak sunmalarını hiç anlayamadım.

Başka ilişkilerinin zarar görmesini istemiyorlar diyelim. Ama üyelerin büyük çoğunluğunun tesislerini yaptıkları arazilerin, varlık fonuna devriyle ortaya çıkacak durum hakkında, yeniden göreve talip olan eski yönetim kurulu üyelerinin söyleyecekleri iki çift sözleri de yok mu?

Kuşkusuz karar genel kurula katılacak üyelerin. Şimdiden görev alacak yeni yönetime başarılar diliyoruz.

PAYLAŞ
Önceki HaberNe Olacağız?
Sonraki HaberYasakçılığa Neden Karşı Çıkmalı?
TurizmGM, Akademi Bodrum Turizm İşl. ve Dan. Ltd. Şti. bünyesinde; Uluslararası Otelciler Derneği ve Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği resmi yayın kuruluşudur.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here