Yasakçılığa Neden Karşı Çıkmalı?

0
337 views

TÜRSAB Yönetimi; zamanında üyelerinin teknolojik gelişmelerden yararlanmalarını desteklese, bugün onları İbrahim Müteferrika’ya karşı çıkan “el yazmacı esnafı” ile karşılaştıran değerlendirmelere fırsat vermezdi.

Toplam yatak kapasitesinin yüzde yetmişi tatil turizmine uygun konumlandırılmış konaklama sektörü, içinde bulunduğu krizin gerçek nedenlerini kamuoyu ile paylaşamadan, yargı kararıyla ağır bir darbe yedi.

TÜRSAB; üyelerinin haksız rekabete uğradıkları gerekçesiyle, “booking.com” adlı çok uluslu rezervasyon sitesine karşı açtığı davada ilk raundu kazandı.

Son yıllarda “sayısal teknolojiyi” kullanarak,-üstelik risk almadan piyasa değerleri tırmanışa geçen rezervasyon siteleri, geleneksel yapılarla kıyasıya bir rekabet içine girdiler. Bazı ülkelerde vergi yasaları ya da haksız rekabet kuralları öne sürülerek engellenmeye çalışılmasına karşın büyümelerini sürdürüyorlar.

Kuşkusuz yeni kuşak teknoloji TÜRSAB üyelerinin çoğunluğunu olumsuz etkiledi. Ancak gelişmelerin temel nedenlerini araştırmak yerine, kolaycılığa saparak sorunu sadece bir haksız rekabet tartışmasına indirgeme, hiç gerçekçi değil.

Dünya 21.yy başından bu yana; sayısal teknolojinin iletişime getirdiği göz kamaştıran, farklı boyutlarda gelişen bir yapılanma sürecine girdi.

Bizde pek fark edilmedi ama ana pazarımızı oluşturan AB ülkeleri ve ABD’de, gezi ve tatil satışları alanında gerçek bir devrim sürecinin yaşandığı, rahatlıkla söylenebilir.

Bireysel tüketici profillerinin çıkarıldığı, onların kişisel beğeni eşiklerinin algoritmayla saptandığı, nerede olurlarsa olsunlar, onları eğilimlerine uygun ürün ve hizmet almaya yönlendiren, hatta özendiren yeni bir dünya olgusu, kuşkusuz Turizm Sektörünü de etkisi altına aldı.

Dünyada büyük operatörlerin pazardaki payları giderek küçülürken, online satış oranları sürekli artıyor. Örneğin 2013 yılında %15,6 olan online pazar payının, 2019 yılında 225 milyar doları aşması bekleniyor.

Elbette kışkırtıcı oranlarda yükselen bu cirolardan yararlanacak birilerinin, karlılıkları en üst noktalara taşıyacak yöntemlere başvurmaları, hayatın akışına aykırı değil.

TÜRSAB yöneticileri; üyelerinin haklarını korumak amacıyla harekete geçerken, keşke doğru doğru analizler yapsalardı. Gelişmeleri yargı kararıyla engellemeye kalkışmak yerine, rakipleri gibi yararlanmayı deneselerdi.

Örneğin online teknolojideki gelişmelerin, kısa sürede seyahat acenteliği mesleğini zorlayacağına ilişkin, üye profili araştırmalarıyla desteklenen, üç yıl önce önlerine getirilen projelere hiç itibar etmediler.

Ülkenin turizm amaçlı hizmet üreten işletmelerini kapsayacak, Ulusal Veritabanı (UVT) girişimini TÜRSAB’ın yıllar önce başlatması, “booking.com” ve benzeri kuruluşları Türk Pazarında dengeleyen, kısa sürede uluslararası nitelik kazanacak bir örnek olabilirdi.

TÜRSAB Yönetimi; zamanında üyelerinin teknolojik gelişmelerden yararlanmalarını desteklese, bugün onları İbrahim Müteferrika’ya karşı çıkan “el yazmacı esnafı” ile karşılaştıran değerlendirmelere fırsat vermezdi.

Unutmayalım; rezervasyon sitelerinin seyahat acenteleriyle haksız rekabetini önlemenin yolu; eşit koşullarda rekabet etmekten geçer.

PAYLAŞ
Önceki HaberTYD Seçimi
Sonraki HaberYeniliklere Direnenler Sonunda Yenilirler
TurizmGM, Akademi Bodrum Turizm İşl. ve Dan. Ltd. Şti. bünyesinde; Uluslararası Otelciler Derneği ve Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği resmi yayın kuruluşudur.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here