Mübarek Ramazan Ayı Geldi, Bitmek Üzere

0

Mübarek Ramazan Ayı Geldi, Bitmek Üzere… Bayramda Nereye Gitmeli?

Değerli   okuyucularım  bu  yılda  mübarek ramazan ayı  geldi  ve göz açıp kapayana kadar  bitmek  üzere, yazıyı  kaleme aldığımda 7. günü, ve arkasından Şeker bayramı gelecek kısa bir  tatil   var, herkes  bu  tatilde  ne yapalım?  nerelere  gidelim? yurt içinde Marmara, Ege   ve  İç Anadolu,  bunlar  farklı  rotalardır. Çanakkale’den Balıkesir’e yolculuğa çıkabilir. Çanakkale Gelibolu yarım adasıTarihi Milli Park’nı ziyarete gelip Atalarınnın inanılmaz direnişini iliklerinde hisseden, gururla  görebileceğimiz, yerler    görmeyenler  için diyorum. Ve ardından Bandırma  üzere  Balıkesir  ziyaret  edilebilir,  yok diyorsanız  Afyon’dan Konya’ya altı  gölü keşfedebilirsiniz, kıyılardan  uzak  durmak  istiyorsanız  yeşillerin içinde Bursa, Bolu, Sakarya hattı sizi  bekliyor. İstanbul’a, Kapadokya’ya gidebilirsiniz. Bu turla olabilir, münferitte olabilir. Bayramla birlikte sıcaklar daha da insafa gelecek. Türkiye’nin yazlık mekanları kapansa da, yenileri açılmakta, onun için kısada olsa bu tatil için bütçenizi ayarlamışsanız, tatili  sadece denize girmekle  kısıtlamayın, önerdiğim ilginç rotalarda, ilginç yerleri görmek hayatınıza renk  ve heyecan  katabilir, çünkü  görmemiş olduğunuz  yerleri  göreceksiniz, buda insana  heyecan  verir.

Aydın  Avcı  olarak  ben sizleri burnumuzun dibi İzmir/Manisa Menderes Ovası’ndan Bozdağlar’ın eteklerine götürmeye, dilimin döndüğünce yazmaya çalışacağım. Tire’nin Değirmen şelalesinde, özel serpme köy kahvaltısı ardından, Tire müzesi ve  Tire gezisi… Tire’nin Kaplan  Köyü’ne tırmanıp, Kaplan  Restoran’a(Lütfü ve Hürmüz’ün  yeri) giderseniz otlardan yapılmış çok lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Menü otlarla kısıtlı değil, keşkek ve Tire kebabı da  ihmal edilmeyecek tatlar. Tire’nin sucuğu, tatlı lor peyniri de lezzetlidir. Arabanın bagajında yer açmalısınız, almadan  dönmeyin  derim. Ayrıca Tire’ye kadar gelmişken Ödemiş’ede  uzanmak  gere. Ödemiş’in yağlı Kebabı’nın mutlaka tadına bakmalısınız. Bu muhteşem lezzetleri uzun süre  unutamayacaksınız. Dostlarınıza anlatacaksınız. Birgi’nin girişindeki Birgi lezzet Durağında ekmek  dolması yiyebilirsiniz.  İmamı Birgi Hazretleri’nin mezarını ziyaret edebilirsiniz. Salihli’nin meşe kömüründe pişirilen Odun Köftesi  dillere destandır, ayrıca  termalide  önemli… Gölmarmara’nın çıkışındaki  lokantalarda  taze göl balıklarını  tadabilirsiniz. Değerli okuyucularım, İzmir’den Selçuk’ a gelirken Selçuk girişinde Tire’ye doğru sapıp  Küçük Menderes  ovasında ki yolculuğunuzu başlatabilirsiniz. Ağaçlı, yeşil  bir  yol sizi antik dönemde adı Thyrea olan  Tire’ye  ulaştıracaktır. Tire hem Bizans  hem de Osmanlı döneminde bölgenin en önemli yerleşim  yerlerinden biriydi. Burada  gezeceğiniz tarihi yapıları  şöyle  sıralayabilirim.  Yahşi Bey Camii, Ulu Camii, Bedesten, Neşetoğlu konağı ayrıca eski sokakları, unutulmaya yüz tutan  sanatlarının hala icra edildiği çarşıyı mutlaka gezmek gerek, ayrıca  pazarı   salı – ve  Cuma   günüdür, görülmeye  değerdir, ünü Avrupalara yayıldı. Kuşadası’nda tatile gelen turistler için Tire pazarı adı altında turlar düzenlenmektedir.

Tire’den  sonra  , Ödemiş’te  bir tur atıp  8  kilometre  ötedeki  Birgi’ye  ulaşacaksınız. Köyün geçmişi  Bizans’a  dayanır. En önemli  iki eseri  Ulu Camii ile  Çakır ağa konağıdır. Ayrıca dere boyuna sıralanmış taş evler  adeta bir tablo gibidir. Birgi’den sonra Salihli istikametine doğru Bozdağ tırmanışı  başlar, virajlı  yoldan  yedi kilometre ilerledikten sonra görüntüye giren Gölcük sizi kendine  davet  edecektir. Yolu  biraz  uzatıp göle doğru  sapın, pişman olmazsınız. İzmir’lilerin eskiden yazlık  yayla  evleriydi, sonra Çeşme ve Alaçatı modası başlayınca buralar unutuldu. Gölü çepeçevre  dolaşıp tekrar  Bozdağ’a dönüp  şaşırtıcı manzaraları aştıktan sonra 40 oluk çeşmesinden su  içip  Salihli’ye  doğru  ineceksiniz. Burada Lydia’nın başkenti “ALTIN SARDES ”  sizi  bekliyor, rehber eşliğinde veya kendiniz gezebilirsiniz. Müze kartınız varsa daha da  güzel  olur veya İş Bankası maksimum  kartınız  varsa ücretsiz gezebilirsiniz. Kent kalıntıları, muhteşem Gymnasion, Artemis ve Kybele tapınakları Sardes Sinagogu sizi şaşkınlığa uğratacak. Kalıntıları gezdikten sonra, direksiyonu Akhisar istikametine doğru kıracaksınız. Bu yol  sizi adını Lydia krallarına ait tümülüslerden  olan  “Bin Tepe” adlı bölgeye götürecek. Göreceğiniz her yükseltinin bir kral mezarı olduğunu unutmayın. Bunların içinde en büyük olanı 355 metre çapında ve 73 metre yüksekliğinde ki Alyattes’in mezarı Herodotos bu tümülüsü; ‘’Mısır ve Babil’de ki anıtlar bir yana,  öyle bir  anıt  varır ki,  bilinen  bütün öbürlerini aşar” diye  tanımlar. Yolunuz yeşil tarlalarının ve kral mezarlarının arasından geçip zeytin diyarı  veya  zeytinin Ege’de  başkenti olan  Akhisar’a  varıyoruz. Değerli okuyucularım bunları yapabilmeniz  için konaklama bölgesini seçeceksiniz, kendi arabanız ile yolculuk yapıyorsanız bayramda buralar gezilebilir, görülebilir, kısada olsa çok güzel yerler göreceksiniz, çok güzel yemekler yiyeceksiniz…

Ve sonuç Türkiye’de mutlaka görülmesi  gereken  yerler ve daha bir sürü gerekli eğlenceli bilgileri daha sonraki yazılarımda sizlere aktarmaya çalışacağım. AFYON/ISPARTA/ KONYA-BURSA- BOLU-SAKARYA-ÇANAKALE-BALIKESİR-İSTANBUL-KAPADOKYA- EDREMİT KÖRFEZİ’NDE İDA’nın sesini dinleyin. Ege ile kucaklaştıracağım sizleri sabır ile bekleyin..