Edremit Körfezi’nde İda’nın Sesini Dinleyin, Ege İle Kucaklaşın

0

(Çanakkale/Balıkesir)

Değerli okuyucularım  bu haftada  sizleri  Çanakkale ve Balıkesir  illerine  götüreceğim. Yazıma  başlamadan önce  Ramiz Şimşek  diye  bir  değerli   okuyucumuz, takipçimiz, aynen  şöyle yazmış yorumunda, bayramda  Anne Baba eli öpülmeye  gidilir, eş dost  ziyareti  yapılır, gezmeye tatile  Allah’ın günümü kalmadı, diye sitemde bulunmuş, kendilerine teşekkür ederek, benim tatile  gidin demekteki  kastım  gezmeye çıkanlara  bir  gezgin olarak kısa  zamanda   tatile   gidecekler ise ne yapabilirler diye  yazdım, yazmaya da  devam  edeceğim.

Yazımıza  dönecek olursak, Şeker  bayramında  önereceğim yerlerden  biri de başlıkta gördüğünüz  gibi Edremit  Körfezi olacaktır. Assos’tan başlayıp, tüm körfezi saran tatil Beldeleri Küçükkuyu, Akçay, Edremit, Ören, Altınoluk , Ayvalık, sizi Ege’nin  Masmavi sularıyla  kucaklayacak, denizin yan ısıra doğal  ve tarihi  güzellikleri  de  sunacak. Örneğin Assos’un antik limanını mutlaka görmek gerek, bir gece antik limanda konaklamak lazım. Assos’tan sonra  yine kıyı yolundan  Küçükkuyu istikametine  doğru gidip, tanrıların  sığınağı İda (Kaz) Dağları ile  kucaklaşabilirsiniz. Burada Zeus’un Troya savaşını izlediği  tepede  bin pınarlı İda ‘nın sesini bol sularından  biri  olan , Sarıkız Zirvesi’ni ve Tahtakuşlar köyündeki Etnografya müzesini  gezebilirsiniz.

AYRICA  GEZİLECEK YERLER: Kaz Dağı Milli Park: Baba tepesi, Karataş tepesi ve Sarıkız tepesi olmak üzere  üç tepesi  bulunan Kaz Dağı zirvesi 1774 m  ile Karataş Tepesi’dir. Dünya’da  en çok  endemik bitki barındıran ve oksijen bakımından  en zengin ikinci  bölge  olmasından dolayı koruma  altında tutulmaktadır. Bu yüzden dağı gezmek, Milli parklar Genel Müdürlüğü tarafından alan kılavuzlarıyla kontrollü  bir şekilde  sağlanmaktadır.

Mehmetalan köyü: Kaz Dağı’nın  en zengin  ve en    bol   sularından  biri  olan  Ayı  deresi boyunda  yerleşmiş  bir köydür.  Çay boyunda  bir çok  doğal  yapılı  tesis  vardır. Burada vakit  geçirmek  ve konaklama mümkündür.

Hasan Boğuldu- Sütüven Şelalesi:  Kaz Dağı’nın  ulaşılabilen  en büyük şelalesi  ve  göletidir. Edremitli Sebahattin Ali ‘nin  romanıyla bilinse de  aslında  ayağı sakat olan Hasan adında bir gencin  balık tutmaya çalışırken  boğulmasından dolayı ” Hasan’ın  boğulduğu  yer anlamında Hasan Boğuldu olarak  anılmaktadır. En güzeli  ise Sütüven Şelalesidir.

Kavurmacılar:  Sarıkız  Efsanesi’nde Sarıkız ve babasının  oturduğu  köydür. Efsanede karalama iftiralara kurban  giderek babasından Sarıkız’ın öldürülmesini istenmesi üzerine köye: Bizim gibi  insanları burada barındırmadınız. Bundan böyle burada kimse barınmasın.” diye  beddua eder Sarıkız  ve  halen neredeyse köye kimse tam anlamıyla yerleşmemiştir.  Bu yüzden de yapısı hemen hemen 14. yy’dan kalma  bir halde  durmaktır.

Çamlıbel:   Rahmetli  Tuncel KURTİZ’İN  oturduğu ve mezarında bulunduğu köydur. Köy butik otel,  restaurant ve piknik alanları ile zengindir.

Tahta Kuşları, Şahin Dere  Kanyonu:   Dünya’da  en bol  ve en  temiz ikinci  oksijene sahip  Kaz Dağları’nın  oksijeni denizdeki iyotlu havayla karıştırıp  dağdaki hava ile birlikte vakumlayarak pompalayan bir kanyon yapısına sahiptir. Bu yüzden temiz hava  almak için  en iyi noktalardır.

Ada Tepe Zeus  Altları:  Rumlardan kalma yapısı  hiç  bozulmamış  bir  köydür. Butik  oteller ve restaurantlar  açısından   zengindir. Zeus atları ise sunak yeri anlamına  gelir.  Burada  Rumlar Zeus için kurban keserlerdi ve kanını bir kaya  oyuğuna akıtırlardı. Günümüzde  ise altlara ziyaret, manzarası dolayısıyla  daha  çok  yapılıyor. Yeşilyurt  Köyünde Rumlardan kalma ve yapısı tamamen korunmuş bir diğer köydür.

Behramkale –  Assos     :   Asya  kıtasının en batı ucudur. Burada zamanında korsanlara karşı  inşa  edilmiş  bir  kale  vardır. Aynı  zamanda  Babakale bıçakçıları da çok da bölgenin eşsiz plajlarındandır. Denize  girmek  için  en  ideal noktalarındandır.

Truva     :   Truva şehrin  bulunduğu  yerdir.  Burada  Truva  şehrini  ve  savaşını  adım adım gezerek deneyimleme ve görme şansınız  vardır.

Alibey Kudar Etnografya Galerisi Tahta kuşlar köyü Akçay/Edremit/ Balıkesir, Edremit Körfezinde, Bm. Unesco Ödüllü 1994 Türkiye’nin ilk  özel Köy Etnografya  Galerisi 33 Ödüllü  Türkmen Kültürü. M.Selim. Turan  Sanat Galerisi, Kütüphane ve Deniz ürünleri var. Dünyada sergilene En büyük deri  sırtlı Deniz Kaplumbağası 360 kg. 197.cm Görülmeye değer bir yerdir.

Bölgede yetişen  ve kullanılan bitkisel ürünler de vardır, gönül rahatlığıyla alabilirsiniz, Zeytin bölgesidir. Sonra soluğu  Türkiye’nin en lezzetli zeytinyağlarının üretildiği Ayvalıkta alabilirsiniz. Burada eski Ayvalık’ın dar sokaklarında gezinmenizi,  Cunda adasına giderken Türkiye’nin ilk boğaz köprüsünden geçeceksiniz. Cunda’da veya  Alibey köy adasında eski Rum evlerinin süslediği sokakları ve Taksiyarhis  Kilisesini görmenizi  öneririm. Birde Ayvalık’ın en yüksek yeri olan Şeytan sofrası veya Şeytan Tepesine çıkıp  oradan  adalara bakarak güneşi batırmayı ihmal etmeyin derim. Ayvalık’ın  ünlü  plajlarında da  denizin keyfini  çıkarabilirsiniz.

Bayram tatilini daha da güneyde geçirmek isterseniz size önereceğim  Dikili, Çandarlı, Foça olacaktır. Yüz yıllar öncesinin önemli limanı olan çok kültürlü Foça tadına doyum olmayan küçük ilçelerden biridir. Kordon boyunda yürürken göreceğiniz eski taş binalar sizi kendisine çekecektir. Ayrıca pırıl  pırıl deniz sizi yaz sıcağının öfkesinden kurtaracaktır.

Bu yerlerin haricinde  tabi ki Bergama çok önemlidir. Bergama’da en az 1 gece  konaklamalı , ve  Bergama’yı gezmelisiniz. En güzel yeri teleferik ile Akropol’e çıkıp gezmektir, gezi sırasında yıllar öncesine gideceksiniz.

Buralar  sizleri  kesmedi sakin bir bayram tatili geçirmek niyetindeyseniz, BALIKESİR kıyılarında Marmara denizinin güzel yarımadası size  ilginç olanaklar sunuyor. Bu gezide  -Erdek’teki otellerden birinde konaklayabilirsiniz. Gözlerden uzakta kalmış Kapıdağı yarımadasında yapacağınız gezide göreceğiniz güzellikler sizi şaşırtacak. Önce Ocaklı, Narlı istikametine direksiyon kıracaksınız. Marmara kıyılarını Marmara Adası ve ardından Avşa adası gezebilir, akşam Erdek’teki otelinize dönebilirsiniz. Marmara kıyılarını izleyen  bu yol  tablo gibi güzel manzaralar sunuyor, kıyısındaki Balıkçı köyleri  Narlı, İlhan, Doğanlar, Turan Ormanlı, Ballıpınar, Çayaağzı, Çakıllı, Karşıyaka ve Hamamlı’yı dolaşıp turu tamamlayacaksınız. Bu turunuzda size bir yanda mavi  Marmara,  diğer yanda  ise  tepeleri süsleyen çiçekler, çam ağaçları eşlik edecek. Kıyıdaki köylerde küçük balıkçı lokantalarında taze balık ile karnınızı doyurmak mümkün. Ayrıca birbirinden güzel kumsallarda denizin tadını da çıkartırsınız Erdek’e giderken zorunlu Bandırma’dan geçeceksiniz. Manyas Kuş cenneti görmeden olmaz, Gönen’de Termal suların ilki buradadır. Girmeden gelinmez. Bu kısa bayram tatilinde yapılacak o kadar şey, gezilecek güzel yerler var,  gezgin Aydın Avcı’dan sizleri bilgilendirmek, gerisi   sizlere  kalmış…

Önemli Notlar :  Bu kısa  gezi  sırasında  Edremit’ten  geçerken Zeytin ve sepet peyniri almayı ihmal etmeyin. Ayrıca ilçenin en eski lezzet  durağı olan Cumhuriyet Lokantasın da kendinize bir yemek ziyafeti çekmeyi unutmayın. Kaz Dağlarında Çamlıbelde ki  Zeytinbağı otelin de Erhan Şeker’in yöre otlarından pişirdiği yemekleri yemeden  gelmeyin derim .Ayvalık Cunda Sahilindeki lokantalar Girit mutfağı ağırlıklı olduğu için yemeden gelmeyin  lütfen. Taş Kahve’nin önüne ötürüp teneke tulumu ile yapılmış  Ayvalık tostu yememek olmaz. Bu bölgelerden ayrılmadan arabanın bagajına küçük bir teneke sızma zeytin yağı koyun derim. Eski Foça’da da Celebin yerinde  taze balıkları  ve mezeleri yiyeceğinizden  emin olabilirsiniz.

Değerli okuyucularım  dilimin döndüğü, kalemimin yazdığı kadar size bilgileri aktardım, yazması benden  gezmesi,  yemesi  imkanlar dahilinde  sizden…