Çok Ucuza Gittik

0

Değerli okuyucularım, son dakika satışları ve kısa dönemli rezervasyonlarla çıkış trendini yakalayan turizm sektörü, düşük bütçeli satışlar ve milyar dolarlık gelir kayıplarıyla karamsar bir tablo çiziyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2017 yılının ikinci çeyreğinde gelen turist sayısı 8.8 milyona ulaşarak ancak 2010 yılını yakalayabildi. Turist çekmek için sektörün uyguladığı yüzde 50’lere varan fiyat indirimleri nedeniyle ikinci çeyrekteki gelirler 5.4 milyar dolar ile 2011 yılındaki rakamlara geri döndü. Gelen turistin kişi başı ortalama harcaması ise son 3 yılda 4’te bir erirken, Türkiye’de tatilin bedeli 611 dolara kadar geriledi. 

İSTANBUL LİGDEN DÜŞTÜ

Bir dönem Avrupa’nın en iyi 10 turizm destinasyonundan biri olarak gösterilen İstanbul ise toparlanamadı. İstanbul haziranda Avrupa’nın en büyük gelir kaybı yaşayan turizm bölgesi olurken, yüzde 43.2’ye yükselen otel doluluklarına karşılık oda fiyatları yüzde 17.5 düşerek 71.1 Euro oldu. Sektörün dip yaptığı Haziran 2016’da ise otel odaları ortalama 86 dolardı. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, 2015-2017 yıllarının ilk yarı rakamlarını değerlendirirken sadece İstanbul’daki gelir kaybının 1 milyar Euro’yu bulduğuna dikkat çekti. Güvenlik probleminin artık İstanbul’un en büyük handikabı haline geldiğini vurgulayan Bayındır, “Güvenlik sorununda düzelme olmasına rağmen, doluluk artışının aksine gelirlerde pozitif etki yok. Güvenlik ve risk meselesi İstanbul’un pazar fiyatlamasında adeta koz haline geldi” yorumunu yaptı. 

ODA FİYATI 32 EURO’YA İNDİ

TÜROB’un gerçekleştirdiği fiyat ve doluluk araştırmasının Türkiye geneli sonuçları ise özellikle fiyatlar açısından büyük sıkıntılara işaret ediyor. Türkiye’nin önde gelen turizm bölgelerinde Haziran 2017 doluluk rakamları 2016 yılının aynı dönemine göre sadece yüzde 0.1 artarak yüzde 44.6 olarak gerçekleşti. Oda başı gelirlerde ise 31 Euro’yu gören fiyatlarla Türkiye, Haziran 2017’de Avrupa ülkeleri arasında son sırada yer aldı. Ocak-Haziran dönemini kapsayan yılın ilk yarısında ise Türkiye genelinde doluluklar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50.8’den yüzde 53.3’e yükseldi. Ancak otelleri doldurmak için büyük fiyat kıran turizmciler, gelirlerde büyük kan kaybı yaşıyor. Artan turist sayısına rağmen 2017 Ocak-Haziran döneminde Türkiye genelindeki oda başı gelirler 39.4 Euro’dan 32.7 Euro’ya geriledi.

GELİR 5.4 MİLYAR DOLAR OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından dün açıklanan turizm gelirlerinin ikinci çeyrek sonuçları sektörün en az 7 yıl geriye gittiğine işaret ediyor. Mayıs ayı ile birlikte başlayan yaz sezonunun ilk verilerini içeren sonuçlara göre ikinci çeyrekte turizm gelirleri yüzde 8.7 artarak 5 milyar 413 milyon 48 bin dolar oldu. Turizm gelirinin yüzde 81.3’ü yabancı ziyaretçilerden, yüzde 18.7’si ise yurtdışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.  Buradaki en çarpıcı sonuç ise kişi başı harcamalarda gözlendi. Bu çeyrekte yabancıların ortalama harcaması 570 dolar olarak gerçekleşirken, yurtdışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 845 dolar oldu. Yılın ilk yarısında Türkiye’ye gelen turist sayısı ise yüzde 18.3 artarak 8 milyon 863 bin kişiye çıktı.

Tüm bu sıkıntılar varken, Türk turizminde tehlike çanları çalarken tatil cenneti turizmin gözbebeği Bodrum’da Göltürkbükü’nde geçtiğimiz cumartesi gecesi 2 beach club’a silahlı saldırı düzenlenmiş ve 21 yaşındaki masum bir genç ölmüş. Yaklaşık 400 kişinin eğlendiği her iki club’da büyük panik yaşanmış. Saldırıda ölen genç club’da komi olarak çalışıyormuş. Şimdi soruyorum, bu rant kavgası nereye kadar? Turizmimiz de kapanmayacak derin yaralar açmanın kime veya neye faydası var? Artık bunlara ‘’DUR’’ demenin vakti gelmedi mi? Buradan tüm yetkili mercilere sesleniyorum. ‘’DUR’’ demenin vakti geldi de geçiyor bile… Böyle gidersek elimizde, avucumuz da ne varsa kaybedeceğiz, ondan sonra da ahlar, vahlar edeceğiz. Bu konularla alakalı söyleyebileceğim o kadar çok şey var ki fakat ‘’Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil’’ cümlesi tamda şu an için beni en iyi ifade edebilecek cümle. Daha fazla da uzatmak istemiyorum beni anlayan zaten anladı…

Ben Aydın Avcı’dan bu haftalıkta bu kadar. Bir sonra ki yazımda buluşana dek Hoşça Kalın.

Kaynak : Sözcü Gazetesi / Sayime BAŞÇI