Kültür Turizmine Eğilirsek Türkiye’nin Kazancı Çok Daha Fazla Olacak

0

Değerli okuyucularım ülkemiz kültür  turizmi ile ön planda fakat ucuz tatil ülkesi olarak sektörü geliştiremeyiz. Kültür turizmi alanında benzersiz konumuza yatırım yapmalıyız bence?

Az bilinen, hiç  bilinmeyen yerlere gezi alışkanlığı, Aydın’a geldiğimde ve daha öncesi İzmir’de  başlattım, Bu yoğun çaba içinde, zaman zaman gezi yazılarını da yazmaktayım örnek mi; Midilli, Karadeniz, Kapadokya, Çanakkale, Bursa vs. yazılar yazdım yazıyorum. Ayrıca Aydın Gala dergisinde Gezi yazıları da  yazmaktayım. Kendimi gezi tasarımcısı olarak  tanımlıyorum, Çünkü öğrencilik yıllarımdan bu yana bu gezi işlerini yapmaktayım. Birçok turizm acentesi  kuruluşunda  bulundum, kendi acentemi 1986  yılında İzmir’de  kurdum.

Bugüne kadar da birçok kişiyi gezdirdim, 7 yıldan beride Aydın’da gezdirmeye devam ediyorum. Turizm konusunda mütevazi olmayacağım. Kafamda projelerimizde konseptim vardır. Gerek yurt içi, gerekse yurt dışı. İlk  başlarda kayak ve Kültür turları öncelikliydi,  günü birlik çevre  gezileri, Fuar turları,Yılbaşı ve Sevgililer Günü mutlaka turlar yapılırdı. 1980 ‘li yıllarda turizm’in temelleri atıldığı yıllardır. Yurt dışından gelen gezginler tematik geziler yapılıyor. Örneğin Almanya’dan çok  sayıda Sosyal hizmetli grup gelirdi, yine Almanya’dan kütüphaneciler gelirdi. Eskiden Doğu Anadolu kültür turları terör de olsa daha fazla yapılırdı.

1989 yıllarında 17 günlük  Türkiye turunu yaptım, İzmir’den yerli grup ile. Niye anlatıyorum bunları, ülke olarak en iyi bildiğim yer Türkiye, daha sonrada  en iyi  bildiğim yer İtalya’dır. Gezilerimizde yerel rehber kesinlikle olacaktır. Yerel rehber  tarihi bilecektir. Neyi, nerede, nasıl göstereceğini hesaplayacaktır. Bilmeyenle işimiz olmaz, olamaz. Tek formül gezmek, çok araştırmak, yeri gelmişken yaşamadığım, gezmediğim, görmediğim bir yeri  hayatta pazarlamam, iyi mi veya  kötü mü ilkin benim yaşamam görmem gerek, ancak daha sonra oralara tur düzenlerim yada düzenlemem.

Türkiye’deki turizm de uzun yıllar meraklı bazı gezginlerin ülkemizdeki kültürel değerleri görmek için gelirler. 1923 yılında cumhuriyetin kurulmasından sonra hem Avrupa’dan, hem Amerika’dan çok sayıda gezgin gelmiştir, o sırada faaliyette olan cruise gemilerinin de buna  ciddi  katkısı olmuştur.

Dışarıdan bakıldığında Türkiye’nin turizm imajı  kültüreldir. Çünkü Türkiye’nin derin bir kültürel yoğunluğu var. 1980 yılında deniz turizmine verilen teşviklerle çok  sayıda  otel açılmış her şey iyi  gidiyor görünüyordu. Yıl 1990, Körfez Savaşı krizi oldu ve işte biz  turizmciler orada afalladık. Çünkü bu krizle her şey birden bire dondu. Bizlerinse bir B planı yoktu. Türk turizmcisi elindeki boş yatakları doldurmak  için fiyatları düşürdü, işte turizmde yapılacak en kötü hamle bu oldu. Böylelikle Türkiye ucuz tatil ülkesi oluverdi ve ondan sonra hiç bir zaman fiyatlar yükselmedi, her şeye  rağmen giderek yatak sayısı arttı. Sonunda Türkiye kültür  turizm yerine deniz, kum, güneş turizmine endekslendi ve yıllardır bu turizmle yaşamaya devam ettik ediyoruz.

Çünkü farklı bir alternatif üretmedik anlayacağınız kültür turizmi gelişmedi ve  yerinde saydı. İşte bu son turizmde ki dar boğaza girene kadar bu böyle devam etti. 2014 yıllında Türkiye 30- 32 Milyon turist, 35 Milyar dolar gelir yakaladı. Gelen turist sayısı aşağı yukarı gerçeğe yakındır. Ama söz konusu edilen turizm gelirleri doğru değildir. Çünkü o turizm gelirlerini hesaplama yöntemi eksik ve yanlış. Bu  rakamlar doğruysa  bile Türkiye ye gelen bir turistin kişi başı harcaması çok  düşük. Ayrıca her şey dahil  sisteminin de faydasından çok zararları vardır.

Türkiye1989 yılında gelen kültür turizmi turist sayısı ile 2014 yılında gelen Kültür  turizmi turist sayısı aşağı yukarı aynıdır işte bu Türk turizminin en büyük sorunudur. Oysa ki deniz turizmi özellikle Akdeniz  çanağında herkeste var. Ama ülkemizin kültür değerleri bırakın Akdeniz çanağında, Dünya’da  tek. Ekonomi de mukayeseli üstünlük  kuramı  vardır. Buna göre sizin ellinizdeki hangi ürün üstünse onu koyarsanız örnek olarak, yıllardır Karadeniz turlarını yapmaktayım. Kaliteli otellerden  taviz vermem ve Karadeniz turlarımızda ki bir çok özelliği başka turda  bulamasınız. Başka tura giden tekrar dönüp geliyor bizlere, tabi ki bizde giden geri geldiği için mutlu oluyoruz.

Tüketici aradaki farkı görmüş ve ona göre hareket etmiştir. Aydın Avcı  olarak   diyorum ki Kültür Turları yine eskiden  olduğu  gibi  lokomotif olmalı ve arkadan gelen vagonlar da  deniz, kum ve güneş turizmi olmalı. Türkiye’ye yönelik  yurt içi  ve  yurt dışı açılan fuarlarda gelen misafirlerin iştahını kültür turizmi olarak kabartırsak yeni kültürümüzle Mevlana’nın dediği  gibi ‘’Kim olursan ol yine gel’’ sloganı ile yola çıkarsak kazanacağımız çok şey olur. İstanbul ve çevresiyle Dünya  Kültürü, Çanakkale, Kapadokya, Pamukkale, Efes, Afrodisyas, Urfa Peygamberler  şehri, Zeugma, ve Mardin, Adıyaman  Nemrut,  Perge, Troya,  Sümela vs. diyerek turizmde öne çıkabiliriz. Terör her yerde var. Bu  profil için caydırıcı  olmamalı? 2018- 2019 yılı turizm yılı ilan edelim. Türkiye ve Kültür Turizm Bakanlığı olarak çok  şeyler yapmalıyız. Yazılacak o kadar çok şey var ki, Şimdilik bunlar ile yetinelim, bekle ve gör politikasını uygulayalım…

GEZMEK  BENİM İÇİN  BİR  İHTİYAÇTIR. (Mayakovski)

SEYAHAT ETMEK, HAYAL GÜCÜMÜZÜ GERÇEKLERLE DENGELER VE  BAZI  ŞEYLERİN NASIL OLABİLECEKLERİNİ DÜŞÜNMEK YERİNE ONLARI  OLDUKLARI  GİBİ  GÖRMEMİZİ SAGLAR.(Samuel Johnson)

GİTMEDİĞİN  YER SENİN  DEĞİLDİR.(H.Rıfat)

SEYAHAT EDEN İNSAN, ÖĞRENDİKLERİNİ VE GÖRDÜKLERİNİ İLE ARINIR, MÜTEVAZILAŞIR VE KISKANÇLIKLARDAN  KURTULUR. SEYAHAT BİR ARAYIŞTIR, ARAYIN BULACAKSINIZ. (Buket Uzuner)

GEZEN  TİLKİ, YATAN ASLANDAN NASİPLİDİR. (Özdeyiş)

DÜNYA  BİR  KİTAPTIR, SEYAHAT ETMEYEN KİŞİ SADECE BİR  SAYFASINI  OKUMUŞ  OLUR. (Augustine)

PAYLAŞ
Önceki HaberSM ile Tanışıyor musunuz?
Sonraki HaberBir İtirafın Anatomisi
TurizmGM
TurizmGM, Akademi Bodrum Turizm İşl. ve Dan. Ltd. Şti. bünyesinde; Uluslararası Otelciler Derneği iş birliğinde Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği resmi yayın kuruluşudur.