Burnumuzun Dibi Yunan Adaları

0

(Biraz  Tarih, Biraz Bilgi,  Ege’de  Bir Masal) 

Değerli  okuyucularım, bu hafta Yunan adaları ikinci yazımla karşınızdayım. Buyurun başlayalım…

SİMİ  ADASI;

Yunan  Mitolojisinde çekici tanrıçaların doğum yeri olarak  ünlü olan ada

“Simi” ismini Nymph Syme’den alır. Simi, Eege Denizi ile Akdeniz’in  buluştuğu bölgede küçük fakat  tarihi  bir adadır. On iki  Adalar zincirinin bir parçasıdır. Rodos  ile mesafe  41 km’dir. 57 kilometre karelik  dağ arazisi  vardır.

Bundan 20  yıl  öncesinde Simi, içinde  birkaç  yüz kişinin  yaşadığı ıssız  bir  adayken,  günümüzde güzel  bir turistik ada haline  gelmiştir.  Sahilleri  bir biri ardına kayalık uçurumlar  ve kumsal  mağaralardan oluşur. Çoğunlukla balıkçılık, ticareti ve turizm ile uğraşılar.  Ada’nın tarihsel sitesine ilave olarak adanın insandan izole olmuş sahillerine küçük  botlarla ulaşılır. Turistler için  önemli  cazibe merkezlerinden biri  olma  özelliğini taşıyan adaya yıllık ortalama 400.000 den fazla turist gelmektedir. Rodos şovalyelerinin 213 yıl süren  hakimiyetinin ardından Osmanlının 21 aralık 1522  ‘de Rodos’u  fethetmesiyle Osmanlı hakimiyetine girdi. Ada on iki adalar ile birlikte 20. Yüzyılda da pek çok kez el değiştirdi. 1948 yılında Yunanistan’a verildi.

Gezilecek  Yerler:  Panormitis Manastırı, Marathounda Plajı, Agia Marina Plajı    La Strada(Merdivenli yol) Çarşı  ve kiliseler.

HALKİ adasını birinci yazımızda yazmıştık hatırlatma yapacak olursak,  Halki, tipik Yunan adasının tüm özelliklerini taşımaktadır. Bir zamanlar süngercilikle kendine yeten ada, günümüzde dingin tatiller geçirebilmeniz için çok uygun  bir yerdir, benden söylenmesi..

LEROS;

Dedik ya  biraz tarih, biraz bilgi, Leros kafanızı dinlemek istediğiniz tatili yapmak için çok doğru  bir seçenektir. Batnaz ve Kilimli bölgesinde bulunan ada , mükemmel koyları, güzel kumlu plajları tepeleri ve ormanlarıyla adeta sizleri büyüleyecektir. Özellikle çam ağaçlarına sahip olan adanın 53 kilometre kare yüz ölçümü ve 71  km sahili  vardır. 8000 civarında olan ada nüfusunun çoğu, Ege’nin en büyük doğal limanı olan Lakki Limanı, şehir merkezi olan Platanos’ta ve Panteli’de yaşamaktadır. Leros mitolojide Artemis’in adası olarak geçmektedir.

Artemis demişken dünyanın 7 harikasından bir tanesi olan Artemis Tapınağı kalıntıları Selçuk’ta bulunan Efes antik kentinde bulunmaktadır. İmkanlar dahilinde gidip görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

PATMOS,

Biraz tarih, biraz bilgiye devam  ediyoruz. Patmos ya da Batnaz Ege denizinde küçük bir ada. On iki adanın en kuzeyinde yer alır. Yaklaşık 3000 kişilik bir nüfusa sahiptir, 34.6 kilometre kare yüzölçümü  vardır. En yüksek noktası Profitis IIias’dır (265 m). Patmos adasından, Yeni Ahit’in Vahiy bölümünde bahsedilmektedir. Buna göre İncil yazarlarından Yuhanna bu adada sürgünde iken İsa kendisine görünmüştür. Bu nedenle ada, Hristiyan’lar için bir hac merkezidir. Patmos’lu Yuhanna’ya adanmış manastır ve kiliseler vardır. Ayrıca Yuhanna’nın İsa’yı gördüğü iddia edilen mağara ziyaretçilere açıktır. Ada 1912’de Osmanlı İmparatorluğu’ndan İtalya’ya geçti. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Aziz Yuhanna manastırının da bulunduğu adanın tarihi merkezi UNESCO  tarafından Dünya Mirası ilan edildi.  İmkanlar dahilin de gezip  görmekte fayda vardır.

SAMOS’U, SAKIZ’I, MİDİLLİ’Yİ, GİRİT’İ  KORFU’YU, MYKONOS’U , SANTORİNİ’Yİ önümüzdeki haftalarda bilgilerinize sunulacaktır. Ben Aydın Avcı’dan bu haftalıkta bu kadar. Bir sonra ki yazımda buluşana dek Hoşça Kalın..

PAYLAŞ
Önceki HaberBurnumuzun Dibi Yunan Adaları
Sonraki HaberBurnumuzun Dibi Yunan Adaları
TurizmGM
TurizmGM, Akademi Bodrum Turizm İşl. ve Dan. Ltd. Şti. bünyesinde; Uluslararası Otelciler Derneği iş birliğinde Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği resmi yayın kuruluşudur.