Point Hotel İşe Alım Müdürü Gökçe Hamdemir, şirket başarısının çalışanların yetkinliğiyle bağlantılı olduğunu düşündükleri için çalışanların gelişimine sonuna kadar destek olduklarını söylüyor. 

Bize firmanız  hakkında bilgi verebilir misiniz?

– 1989’dan beri şehir otelciliğine yaptığı yatırımlar ile sektördeki etkinliğini arttıran Özbek Turizm, İstanbul’da Nippon Hotel, Point Hotel Taksim, Point Hotel Barbaros ve 2017’de Point Hotel Ankara da hizmete giren yatırımları ile yaklaşık 1000 kişilik bir istihdam yaratıyor.

Son olarak 2013 yılında ‘Point Hotel Management’ şirketiyle otel işletmeciliğine de adım atan grup artık sadece kendi tesislerini değil, turizm yatırımcılarının tesislerini de işletmek sureti ile faaliyetlerine Point Hotel markası altında devam ediyor.

Halen İstanbul’daki mevcut 2 bin yatak kapasitesi ile sektörün en büyük yatırımcılarından biri olan şirket; Bursa, İzmir, Adana, Kayseri, Konya, Gaziantep gibi Anadolu’nun endüstri merkezlerinde Point Hotel markasıyla şehir otelciliği yapmayı hedefliyor.

Kurumunuzda kaç kişi çalışıyor ve yaş ortalaması nedir?

– PHM Bünyesinde 1000 kişilik istihdam yaratılmıştır ve yaş ortalaması 25-30 arasındadır.

En çok hangi alanlarda işe alım yapılıyor? Cv incelerken adayları iyi bir üniversiteden mezun olmak mı yoksa etkin iş deneyimine sahip olması mı öne geçiriyor?

– En çok Kat Hizmetleri Görevlisi ve Yiyecek İçecek Servis Personeli alımı yapıyoruz. Aday seçme ve yerleştirmelerimiz büyük bir titizlikle mülakatlar sonrası gerçekleşiyor, adayların eğitim seviyesi ve mezun olduğu üniversite kadar sektörde etkin bir deneyiminin olmasına da dikkat ediliyor.

Mülakat yaparken adaylarda en çok neye dikkat ediyorsunuz?

– Hizmet sektöründe işini severek yapmak çok önemlidir. Bu nedenle hizmet vermekten memnuniyet duyan, pozitif ve gelişime açık, Turizm Otelcilik Mezunu ve güler yüzlü adaylar olması bizim önceliklerimiz oluyor.

Deneyimsiz adaylara ne oranda yer veriliyor? Staj fırsatı en çok hangi alanlarda sözkonusu?  

– Yeni Mezun olan bir çok genç arkadaşımıza iş imkanı sağlamışızdır. Belli dönemlerde kadromuza yeni mezun gençler alarak profesyonel otelcilik deneyimi kazandırmaktan memnuniyet duyuyoruz. Stajyerlerimiz otel operasyonunun her bölümünde deneyim elde etme fırsatına sahiptir.

Bu sektörde çalışmak isteyen yeni mezunlara iş arama süreci ile ilgili önerileriniz neler? 

– İş arama sürecinde öncelikle kendilerini doğru ifade edebilmeleri ve buna göre doğru bir cv oluşturmaları önemlidir. İş arayışlarında destek veren portalları kullanabilirler. Yüksek gelir odaklı iş aramak yerine deneyim kazanıp kendilerini geliştirebilecekleri kurumları tercih etmelerini tavsiye ederiz.

Çalışanlara ne gibi eğitim imkanları sunuluyor?

– Kendi kurumumuz da Oryantasyon Programı ile başlayan ve Servis Sanatı gibi değerlerimizi ve kurum kültürümüzü yansıtan bir çok farklı  eğitimleri veriyoruz. (Yenibiris.com)