Elite World Hotels (Europe / Business) Otelleri Grup İnsan Kaynakları Müdürü Aysun Özkara ile beraberdik. İnsan Kaynaklarına yaptığımız yatırımlar ve verdiğimiz önem doğrultusunda sektördeki bir diğer İK Profesyonelini daha dinlemek istedik.

Öncelikle Röportaj talebimizi kabul ettiğiniz için teşekkür eder, sizi kısaca tanımak isteriz?

– Merhaba, Aysun Özkara ben.. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İşletme Mezunuyum. 14 yıldır İnsan Kaynakları mesleği içindeyim. Üniversitede okurken bu meslekle ilgili bir kariyer hedeflemiştim. Planladığım gibi de oldu.

İnsan Kaynakları alanında sizde çalışma isteği oluşturan etkenler nelerdir?

– İnsanlarla iletişim kurmak, problem çözmek; yaşanılan her gelişme ve aksiyonda yönetici rolü oynuyor olmak oldukça keyifli. Bu sebepdir ki işime ve mesleğime istekle bağlıyım.

İnsan Kaynakları alanında neler okuyor.. ve neleri takip etmeye özen gösteriyorsunuz?

– Kurumsal firmaların personel motivasyonu adına düzenlemiş oldukları etkinlikleri büyük bir keyifle takip ederim. (Bu iş için çok iyi bütçe ayıran ve emek sarf eden firmalar mevcut.) ek olarak mesleğimizle doğru orantılı olan “Yargıtay kararları ve alanımızla ilgili yeni çıkan yönetmeliklerin sıkı takipçisiyim.

Bir İnsan Kaynakları çalışanında olmazsa olmaz dediğiniz 3 özelliği belirtir misiniz?

  • Hümanist
  • Ara bulucu
  • Disiplinli

İnsan Kaynakları denince aklınıza gelen ilk 3 madde nedir?

  • İç Müşteriler
  • Geniş bir vizyon
  • Ücretlendirme

Başka bir şans daha verilmiş olsaydı yine İnsan Kaynakları’nda çalışmak ister miydiniz?

– Farklı bir mesleği icra edemem gibime geliyor..

İnsan Kaynakları’nın en çok hangi fonksiyonunda çalışmak sizi heyecanlandırmaktadır, sebepleri?

– Ben bu konuda oldukça şanslıyım ki mesleğe başladığım yıllardan beri İnsan Kaynakları’nın her alanına (İşe alım, ücretlendirme, eğitim) hep dokundum. Fakat en çok keyifli kısmı ise ücretlendirme kısmı. İnsanları mutlu eden rakamlarla uğraşmak sanırım beni de mutlu ediyor.

İnsan Kaynakları’na gönül verecek arkadaşlarımıza önerileriniz nelerdir?

– İnsan Kaynakları bir tutkudur. Fakat bu tutkuyu yanlış yorumlamamak lazım. Ayağına topuklu ayakkabıları çekip fönlü saçlarla işe alım yapmak değil, kurumların iç müşterileri olan personelin kalbine dokunurken aynı zamanda işverenin de koluna girebiliyor olmaktır. Yani dengeleri iyi sağlayabilmenin yollarını arasınlar, eğitilsinler, öğrensinler.