Van’daki Abalı Kayak Merkezi, etkili olan kar yağışının ardından başlatılan çalışmalarla kayak sezonuna hazır hale getiriliyor.

Van’daki Abalı Kayak Merkezi, etkili olan kar yağışının ardından başlatılan çalışmalarla kayak sezonuna hazır hale getiriliyor.

Kayak turizminin yanı sıra profesyonel kayak sporunun da Türkiye’deki önemli adreslerinden Gevaş ilçesindeki kayak merkezinde sezon hazırlıklarında sona gelindi.

Aralıklarla devam eden kar yağışı sonrası pisti iş makineleriyle kayak yapmaya elverişli hale getiren ekipler, 1 kilometre uzunluğundaki teleski ve telesiyej hattının bakımlarını da gerçekleştirdi.

Uluslararası organizasyonların yapılabileceği standartlara hazır hale getirilen kayak merkezi, Van Gölü’nün mavisiyle buluşan görüntüsüyle kayakseverleri ağırlamaya hazırlanıyor.

Gevaş Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Mehdi Tekçe, AA muhabirine, iş makineleriyle karı sıkıştırarak, pistteki son çalışmaları tamamladıklarını anlattı.

Kayak merkezinde 4 pistin bulunduğunu ifade eden Tekçe, şunları ifade etti: 

“Pistimizin birinci etabı, kayağa yeni başlayanlar için tasarlanan Türkiye’deki en iyi kayak pistlerinden biridir. Pist, kayakseverlerin önünü görebilecek şekilde yapılan düz bir alana ve yaklaşık 1 kilometre genişliğinde, 4 kilometre uzunluğundadır. Yeni başlayanlar bir kaç denemenin ardından pistte kolayca kayabiliyorlar. Kayağa yeni başlayanlar burada çok rahat öğrenebilirler.”

“Pistteki çalışmaları tamamladık”

Tesislerde tüm hazırlıkları tamamlayarak sıfır bir kayak tesisi düzeyine ulaştırdıklarını belirten Tekçe, şöyle konuştu: 

“Pistteki çalışmaları tamamladık. Pistteki çukurları ve pist çevresindeki dereleri tamamen düzenledik. İnsanlar burada rahat ve güvenli bir şekilde kayabilirler. Tam donanımlı araçlarımızla pistteki kar yığınlarını sıkıştırdık. Hem teleski hem de telesiyejlerimiz çalışır vaziyette. İnşallah önümüzdeki birkaç gün içerisinde sezonu açacağız. Van’a 45 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen yolların tümü asfaltlı ve kışın açık durumda oluyor. Tesislerimizde bulunan 500 araçlık otoparkla vatandaşlara hizmet veriyoruz.”

Kayak merkezinde otel olmamasının eksiklik olduğunu dile getiren Tekçe, özellikle yabancı turistlerin konaklamanın olduğu kayak merkezlerini tercih ettiğini kaydetti.

Abalı Kayak Merkezi’nin bulunduğu bölgenin ters rüzgara sahip olduğunu anlatan Tekçe, yaz mevsiminde yamaç paraşütünün de yapılabileceğini söyledi.

Mehdi Tekçe, bölgenin dağcılık anlamında da çok uygun bir coğrafi yapıya sahip olduğunu ifade ederek, “Burası Türkiye’de deniz manzaralı kayak yapılacak iki yerden birisidir. Bölgeden buraya kayak yapmaya gelenler var. Bitlis’te, Hakkari’de ve diğer çevre illerde kayak tesisleri olmasına rağmen tesisimizin uygunluğundan burayı tercih edenler var.” yorumunu yaptı.

Kayak merkezinin ilk misafirleri de Erzurum’da yapılacak yarışlara katılacak olan Van Gençlik Spor takımı kayakçıları oldu.

Milli kayak antrenörü Halis Korkmaz da kar yağışını dört gözle beklediklerini, kar yağışıyla ilk antrenmanlarını yaptıklarını söyledi.

Erzurum’da yapılacak olan K-2 kayaklı koşu yarışlarına katılacaklarını ifade eden Korkmaz, şu görüşlere yer verdi:

“Bugün kayaklı koşu antrenmanlarını gerçekleştirdik. Kayak merkezi Abalı mahallesine yakın olduğu için buradan kayağı öğrenen çocuklar çok iyi sporcu oluyor. Buradan yetişen kayakçılar ilimizi Türkiye ve dünyada temsil ediyorlar. Şu an İsveç’te yapılan dünya kayak kupasında bu köyden yetişen bir sporcumuz mücadele ediyor. Kayak tesisimiz bu sporcuların yetişmesinde en büyük avantajımız oluyor.”