Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya bölgesini 2017 yılının 11 ayında 2 milyon 100 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Türkiye’nin peribacaları, kaya kiliseleri ve yer altı kent yerleşimleriyle en önemli kültür turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesindeki tarihi ve turistik merkezlerini yılın ilk 11 ayında 2 milyon 100 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Ekici açıklamasında Kapadokya bölgesini 2016 yılına oranla ziyaret eden turist sayısında yüzde 45’lik bir artış yaşandığını belirtti. Ekici, “Kapadokya bölgesi bildiğiniz gibi Türkiye’nin en önemli marka turizm merkezlerinden bir tanesidir. Sahip olduğu tarihi, turistik, kültürel değerlerle Kapadokya bölgesini ilk 11 ayda yaklaşık olarak 2 milyon 10 bin civarında yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Bu yıl ki turist ziyaretçi sayısını geçen yıla oranladığımızda 2016 yılında ülkemizde ve dünyada yaşanan turizmdeki daralmadan dolayı Kapadokya bölgesinde ciddi düşüşler yaşandı. Yani yüzde 50’ye yakın bir düşüş yaşanmıştı. 2017 yılında bölgemiz toparlanma sürecine girdi. 2016 yılına baktığımız zaman bu yıl yüzde 45 oranında bir artış yaşandığı görülmektedir” dedi.

“Bölgeyi en çok Çinli turistler ziyaret ediyor”

Kapadokya bölgesine dünyanın her ülkesinden turistin geldiğini ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Ekici, “İlk sıraya baktığımızda Çinli turist ağırlığı görülmektedir. Bunun yanı sıra Tayvan, Latin, Alman, Endonezya ve Rusya ağırlıklı turistler gelmektedir” diye konuştu.

“Balon turlarına 400 bin turist katıldı”

Dünyada balon turizminin başkenti Kapadokya bölgesinde balon turlarına katılmak üzere yerli ve yabancı çok sayıda turistin geldiğini belirten Ekici, 2017 yılında yaklaşık 400 bin yerli ve yabancı turistin balon turlarına katıldığını söyledi. Ekici, “Kapadokya bölgesi sıcak hava balonlarıyla özel bir bölgedir. Yani Kapadokya dünyanın her tarafından en çok sıcak hava balonlarının havalandığı bir bölgedir. Dünyadaki yapılan balon festivallerinden çok günlük balon uçuşu Kapadokya’da yapılmaktadır. Yılda yaklaşık 400 bin civarında balon müşterimiz bulunmaktadır. Kapadokya hem balon bakım merkezi hem balon pilot eğitim merkezi ile dünyaya balon konusunda öncülük etmektedir” ifadelerini kaydetti.