Datça yarımada da bilinen ilk yerleşim Karia’lılar ile yaklaşık 4000 yıl öncesinde başlar.

Aradan geçen yüzyıllar boyunca Mikenler, Dorlar, Persler, Büyük İskender, Rodoslular, Romalılar, Bizanslılar ve son olarak da Osmanlılar tarafından yaşam alanı olarak kullanıldı.

Bugünkü Datça 1909 yılında Osmanlılar tarafından Reşadiye olarak adlandırıldı.

Reşadiye bugün Datça ilçesinin bir mahallesine dönüşmüş durumdadır.

Datça ilçesi çevresindeki Knidos, Burgaz ve Sarı liman bölgesindeki devam eden kazılarda her gün yeni tarihi eserler ve değerli buluntular gün ışığına çıkarılmaktadır. Devam eden kazılar sonucu ortaya çıkan eser ve elde edilen bilgiler, Anadolu topraklarında tarihin en önemli medeniyetlerinin hüküm sürdüğünü kanıtlamaktadır.

Knidos Datça’nın güzel feneri. Aşk Knidos konumu itibariyle tarih boyunca denizcilerin en önemli uğrak ve sığınma limanlarından biri olmuştur.

Knidos ve çevresinin önemli deniz yollarından biri olması, tarihte fırtınalar sonucu batmış olan pek çok batığa da ev sahipliği yapmaktadır.

Denizcilerin Aşklarının denizlere gömüldüğü yerdir Knidos. Rüyalarıma giren beni kollarına çağıran Datça, seni gördüğüme o kadar mutluyum ki, Zor yolların eşsiz limanına açıldığı muhteşem şey.

Tarifi mümkün olmayan huzur ve insanlarının sokakta yaşayan bütün canlılarına saygı ve sevgiyle baktığı, kimsenin kimseyi yargılamadığı güzel kalplilerin adası Datça.

Rüzgârın hiç bu kadar güzel olmadığı ada, havuzları dalgalı, denizleri dalgasız Datça, nasıl anlatılır bilmem yakamoz da yansıyan Ay ışığın sulara. Teknelerin huzura sonsuza demirlediği ada, bir tarafından uzansan Yunanistan, bir tarafından uzansam Bodruma kadar yaşarım seni aşkla.

Koşarken sahillerinde kalbimize batan tek şey denizkestaneleri ve daldığımızda sulara ellerimizden tutan deniz yıldızlar, bu kadar güzel olmak zorunda mı?

Açık mavi suların sana aşık olmayan var mıdır Datça?

Sorduğumuz adresleri anlatırken gülümseyen sürekli gülen yardımsever insanlar kucaklarında kedileri besleyen orta yaşlı teyzelerle yelkenlerini almış sabahın seherinde yola çıkan rengârenk yelkencilerinle cenneti yaşatıyorsun Datça.

Knidosta denizcilerin özgür ruhu,Teknelerinin battığı huzurda yansıyan fenerin rüzgârlı ışığıyla,Balıkların ziyaret ettiği batıklarda, aradıkları Aşkın adı Datça. Keşke seni daha önce görmüş ve yaşamış olsaydım deyip iç çektiğim şarabıma anlam katan manzara.