Yavru Vatan KKTC

0
416

Kıbrıs Adası, Sicilya ve Sardunya adalarından sonra Akdeniz’in en büyük 3. adasıdır. Türkiye’ye olan uzaklığı Anamur Burnu’ndan 65 km’dir. Tatil seçiminiz için keyifli bir adadır, otelleri her yıl yatırımlarla yenilenerek turistler için tercih edilir olmaktadır. Adanın Türk yerleşim bölgesinin resmi ismi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir ve para birimi Türk Lirası’dır. Lefkoşa’da bulunan Ercan Havalimanı’na indiğiniz andan itibaren Kıbrıs tatiliniz başlar. İster bir hafta sonu tatili olarak, isterseniz uzun ve keyifli bir tatil olarak Kıbrıs’ın birbirinden güzel otellerinden birini seçip keyfini çıkartabilirsiniz. Turizm mevsimi yılın uzun bir süresini kapsadığı için yaz-kış Kıbrıs’ta keyifli tatil yapma olanağınız var. Kıbrıs’ta tipik Akdeniz iklimi yaşanmaktadır.

Kıbrıs dünyaca ünlü beş yıldızlı tesisleri, birinci sınıf restoranları, özel yemekleri, tertemiz denizi ve uzun kumsalları ile sadece Türkiye’den değil dünyanın dört bir yanından turistik ilgi çekmektedir. 

Kıbrıs Tatili İçin Gerekli Olan Belgeler : Nüfus kağıdınız yada pasaportunuzla Kıbrıs’a gidebilirsiniz. Bu belgeler haricindeki kimlik bilgisi içeren belgeler geçersizdir. 18 yaşından küçükler için anne ve babasının izinleri gerekmektedir. Resmi onaylı muvafakatnamesi olmayan çocukların Kıbrıs’a girmesi yasal olarak mümkün değildir. (Ohal döneminde istenilen evraklar değişiklik göstermektedir) Tarihi değerleri ve doğal dokusunun yanı sıra Kıbrıs’ın endorfik bitki örtüsü ve Caretta Caretta’lar da Kıbrıs’ın değerlerindendir. Türkler için Kıbrıs, yakın tarihimizin açısından da bilinmesi ve görülmesi gereken özel bir Akdeniz adasıdır.

GİRNE Girne kasabasının tarihi M.Ö. 10. Yüzyıla dayanır. Ege bölgesinden gelen en küçük toplulukların ilk yerleşim merkezi olan Girne, Kıbrıs’ın eski çağlardaki 10 Krallığından birinin merkezi olarak Kıbrıs’a hakim olan çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihi bir kenttir. Bizanslılar tarafından savunmaya müsait bir şekle getirilen Girne’nin eski liman bölgesi, kale ve çevresini yeniden inşa eden Lüzinyanlar ve Venedikliler tarafından geliştirilmiştir. Osmanlılar döneminde önemsiz bir liman olarak kalan Girne, İngilizler tarafından bir liman ve sayfiye kasabası olarak yeniden düzenlenmiştir. Girne kasabası İngiliz İmparatorluğu döneminde Sömürgeler arasında seyahat eden asker ve ailelerinin, güzel ve romantik atmosferi nedeniyle, durak ve tatil yeri olmuştur. Bugün de aynı karakteri taşıyan Girne kasabası, dinlendirici bir tatil için Akdeniz’in en ideal ve ender yerlerinden biridir. Eski yapıların muhafaza edildiği at nalı şeklindeki limanını çevreleyen restaurantlar, barlar, butik ve 5 yıldızlı hotelleri ile turistlere eşsiz bir atmosfer içinde hizmet eder. Tarihi yerler bakımından da Girne bölgesi ziyaretçilerine iyi bir seçim vaat etmektedir. Tarihi Liman, Girne Kalesi, Batık Gemi Müzesi, St. Hilarion Kalesi ve Bellapais Manastırı görülmeye değer tarihi yerlerden bazılarıdır.

GİRNE’NİN ADI (KYRENIA) Adanın en güzel tatil yeri olan Girne, bir söylentiye göre M.Ö. X. Yüzyılda Peloponez’den gelen Aka’lar tarafından kurulmuştur. Kurucuları kente anavatanlarındaki bir dağın adı olan Kyrenia demişlerdir. Diğer bir söylentiye göre ise M.Ö IX. Yüzyıl ortalarında kıyı boyu ticaret kolonileri kuran Fenike’liler ilk yerleşen toplumdur. Roma kaynaklarında kentin adı Corineum olarak geçmektedir. Seyyah Oldenburg 1211’de Kıbrıs’ı ziyaret ettiğinde Kral I. Hugh zamanında Schernae (Kyrenia) için, ‘’İçerisinde sur duvarları ve burçları olan küçük yalı kasabası’’ demiştir. Bu alıntılarda şirin anlamındaki ismin bugüne kadar uğradığı değişimler sonucu Girne olduğu varsayılabilir.

TARİHİ MEKANLAR 

Girne Kalesi : 7. yy’dan kalma bir Bizans kalesi, Lüzinyanlar ve Venedikliler tarafından yenilenerek günümüze bugünkü görüntüsünü almıştır. Kalenin içerisinde ikinci bir müze vardır. Bu müzenin adı Batık Gemi Müzesi’dir. Burada tarihin bilinen en eski batık gemisi sergilenmektedir.

Bellapais Manastırı : Girne manzarasına hakim bir tepe üzerinde Lawrance Durrellin meşhur Beylerbeyi Köyünde bir Latin manastırıdır. Mimari özellikleriyle ve çevresiyle görülmeye değer tarihi bir noktadır. Bellapais Manastırı Girne’nin 6 km doğusunda bulunan bu huzur verici köy Kıbrıs’ın en güzel yerlerinden biridir. Bu köyde bulunan eşsiz Gotik eser olan manastır hala daha Lüzinyanlar dönemindeki ihtişamını korumaktadır.

Girne Yat Limanı : Hiç şüphesiz ki Akdeniz’in en gizemli ve güzel şehridir. Kıyı şeridi boyunca güzel kumsalları bulunan şehir tatil komplekslerinin en yoğun bulunduğu şehir ünvanını taşıyor. Akdeniz ile Beşparmak dağları arasında kalan Girne M.Ö 10. Yüzyıl da Akatlar tarafından kurulmuştur. Şehrin en güzel yeri olan marina (liman) eski Venedik evleri, restaurant ve tavernalar ile çevrilidir. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan Girne özellikle yaz aylarında renkli balıkçı kayıkları e lüks yatlarla dolup taşmaktadır.

Girne Bölgesinde Görülmesi Gereken Yerler : Ağa Cafer Paşa Camii, Agios Evlalios ve Agios, Evlambios Kilisesi, Agios Fanourios Kilisesi, Akdeniz Köyü(Ayia Irini), Akhiropiitos Manastırı, Antiphonitis Kilisesi, Bandabuliya, Batık Gemi Müzesi, Bellapais Manastırı, Buffavento Kalesi, Girne Kalesi, Girne Limanı, Hz. Ömer Türbe ve Mescidi, İkon Müzesi, Lambousa, Kazaphana, Pigadhes Kutsal Alanı, Roma ve Bizans Kaya Mezarları, Sourp Magar Ermeni Manastırı, St. Hilarion Kalesi

BAFTA TARİHİ: Bafra Bölgesi : Mehmetçik, Dip Karpaz ve Yenieren Köy gibi köylerin bulunduğu bakir bölgedir. Kıbrıs’ın simgesi olan Karpaz eşeklerinin doğal ortamları bu bölgededir. Altın Kumsal bölgenin en bakir plajıdır. Bafra, doğal ve tarihi güzellikleri ile sakinliği bir arada barındırır.

Kantara Kalesi : Çevresini saran ovalara hakim, 700 metre yükseklikte kayalık üzerine kurulan Kantara Kalesi’nin, 10. yy’da düşman saldırılarını gözetleme amacıyla yapıldığı düşünülmektedir. Günümüze kalan yıkıntılar, Kral James’in yaptırdığı kısımlara aittir. 1525 yılına kadar kullanılan kale, daha sonra kaderine terk edilmiştir.

Apostolos Andreas Manasıtırı : Kıbrıs haritasının uzun ucunun sonunda, adanın kuzey doğusundaki son noktasında yer alan manastır, dünya Ortodoks cemaatinin önemli ibadet yerlerinden biridir.

Altın Kumsal : Altın sarısı kumdan oluşan ve kilometrelerce uzanan bu plaj sakinliğiyle ünlüdür. Akdeniz’in en güzel plajlarından biri olan kumsal Caretta kaplumbağalarının yumurtlama yerleri arasındadır.

Panaya Kanakariya Kilisesi : Erken Bizans döneminden günümüze gelene kadar bir çok kez yıkılarak yeniden yapılmıştır. İnşa edilen son kilise, 14. Sırada tamamlanmıştır. İç duvarları süsleyen mozaikleri eski Bizans sanatına ait önemli örneklerdir.

Ayios Philon : 5.yy başında, Helenistik ve Roma döneminden kalma yıkıntılar üzerinde kurulmuştur. Tabanında renkli taşlardan mozaikler bulunmaktadır. Arap korsanlarınca yıkılan eski yapının kalıntıları üzerine 12 yy’da kubbeli bir kilise inşa edilmiştir.

Değerli okuyucularım ben Aydın Avcı’dan bu haftalıkta bu kadar. Yavru vatan Kıbrıs’ın bu güzelliklerini imkanlar dahilinde bire bir yaşamak için Tuncallar Turizm’in 10-12 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan uçak ile Kıbrıs kültür turun da sizleri de aramızda görmekten büyük gurur ve sevinç duyacağımı buradan paylaşmak isterim. Bir sonra ki yazımda buluşana dek Hoşça Kalın…