2018 Turizm sezonu güzel Bodrum’umuzda başladı. Bazı otellerde yabancı misafirlerde giriş yaptı. Ancak hala hazır olmayan hatta hazırlıklarına yeni başlayan tesisler olması bu sene çok iyi geçmesi beklenen turizmimiz için üzücü bir ihmal. Bunun yanı sıra kentimizde de gördüğüm ve yaşadığım bazı sorunları bugünden gündeme getirip acil tedbir alınmasını sağlamak lazım. Bu kadar umutlu bir sezona mutlaka çok iyi hazırlık ve önlemlerle başlamalıyız.

İlk gördüğümüz trafik sorunu. Daha şimdiden yollarda kuyruklar oluştu. Trafik zaten yanlış yol ve kavşak düzenlemeleri sebebi ile bir türlü düzene giremezken birde nerdeyse denetim yok gibi. Bir olay yada kaza yaşandığında yada özel bir gün veya ziyaret olursa denetimler görüyoruz. Onun dışında trafik çok da yeterli olmaya trafik ışıkları ve levhalarının yönlendirmesine kalmış görünüyor. İnşaat sezonu olması sebebi ile tırlar kamyonlar tankerler ve diğer iş makinaları maalesef yollarda yarış halindeler. Denetim yetersizliği bu sorunu büyütmekte ve kazalar yaşanmaktadır. Son olarak belediye başkan yardımcımız ve 2 muski görevlimiz hayatını kaybetti. Bu kazaların artması çok üzücü tamiri imkansız yaralar açıyor bu ortamda biz profesyonellerin turizm yapması ve turizmimizi ileri taşıması nasıl mümkün olur. Nasıl olurda Avrupalı turiste hatta yerli turiste güvenden söz edebileceğiz.

Ayrıca değinilmesi gerek bir durumda inşaat izinlerinin 10 hazirana kadar süreceğine dair bazı firmaların ellerinde izin belgesi olduğunu bildirmesi inşallah bunlar doğru değildir .Bizler sezonu nasıl uzatabiliriz kış turizmini nasıl yapabilir derken 10 haziran – 10 eylül arasına sıkışmak kabus gibi geliyor insana.

Bir başka sorunda bir süredir çok azalan hanutçu sorunu. Maalesef bu sıkıntıda çabuk başladı. Otogarın çok yakınında turist bir anne kız yürürken yol üzerinde bir restaurantın görevlisi son derece ısrarlı bir şekilde içeri almak istediler. Kızcağız birazda tedirgin olarak ilerledi ancak anne hanutçudan kendini kurtarmak için hayli çaba sarf etti birazda acı tebessümle ve kararlılıkla sonunda uzaklaştı. Gerçekten acı tebessüm edilecek kadar üzücü bir tablo. Lütfen bu örneği spontane görmeyelim ve turizmimizi hanutçu mantığı ile kirletmeyelim buna izin vermeyelim.

Bu sezon turizm iyi geçecek umudu şimdiden fiyatlara da yansıdı. Zaten çift haneli olan enflasyonu da bahane eden bazı satıcılar veya mekanlar ederinin çok üzerinde fiyatla satışlar yapıyor. Son yılların zararını çıkarmamız lazım mantığı umudumuzu başlamadan bitirebilir. Bu konuda da lütfen iyi denetim. Aksi halde iyi niyetli satıcı ve turizmci de zarar görecek. Tabi daha başka sorunlarda akla gelebilir ancak başlangıç olarak bunları gündeme getirmeyi doğru buldum. İnşallah diğer sorunlar gündeme gelmeden çözülür.

Görünen o ki 2018 sezonuna sorunlar olarak çabuk başladık, ancak sorunları ortadan kaldırmak ve daha kaliteli, güvenli turizm için ise yeterince hazır değiliz. Şimdiden sorunları aza indirgemenin yolunu bulmazsak özellikle son iki sezonun hayal kırıklığını başka şeklide yaşarız.