Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve Fark Yaratan Projeleri

0

Eğitimin sadece sınıf ortamında yapılan bir şey olmadığını yıllardır bizlere gösteren bir okuldur Cumhuriyet Anadolu Lisesi. Öğrencilerinin dünyaya bakış açılarını değiştirmek, onların hayatlarında olumlu izler bırakabilmek, evrensel barışa katkıda bulunabilmek ve kültürler arasında dostluk köprüsü kurabilmek için bu projeler büyük önem taşımaktadır.

Cumhuriyet Anadolu Lisesi 2009 yılından bu yana gençlerimizin hayatlarına dokunabilmekte, onlarda dostluk ve hoşgörü oluşturarak eğitimlerinde farklar yaratmaktadır. Bu amaçla Avrupa Birliği projeleriyle okul, sosyal çalışma sahası içinde yer almakta ve bu konuda önemli bir misyon üstlenmektedir.

Bu süreç zarfında birçok projeye imza atan okul, 2015 yılında başlayan Avrupa Birliği Erasmus+ , stratejik okul ortaklığı projesi ‘’ Healthy Body, Sustainable World’’ ile toplam 8 ülke ile kültürel işbirliğine gitmektedir. Hollanda, Polonya, İtalya, Fransa, Bulgaristan, Yunanistan ve Martinik Adası’ndaki proje ortağı okullar ile sağlıklı beslenme, sürdürülebilir yeşil bir dünya, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir evren bırakabilmek adına atılabilecek adımlara katkı sağlamak için ortaklaşa akademik çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Ayrıca bu proje ile ülkelerin kültürel ve doğal zenginliklerini tanıma şansı da yakalanmıştır. Şimdiye kadar yürütülen projemizin yurt dışı gezilerinde30 öğrenci 13 öğretmen hareketliliği gerçekleştirilmiştir. Bu sayede gençlerimiz ve görevli öğretmenler yurt dışına çıkarak, farklı kültürleri tanıma şansı elde etmişlerdir. Değişik Avrupa ülkelerinden emsalleri ile bir araya gelme şansı elde eden gençlerimiz, öğrendikleri yabancı dillerini geliştirme konusunda da fırsat yakalamışlardır. Kendi kültürümüzü tanıtma, Türklerin misafirperverlik, hoşgörü ve dostluk anlayışlarını Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen insanlara yakından gösterme imkanını da geçtiğimiz günlerde ilimizde gerçekleşen final toplantısı sayesinde elde etmişlerdir.

2- 8 Mart 2018 tarihleri arasında ilimizde Avrupa’nın değişik ülkelerinden gelen 54 yabancı konuğu Cumhuriyet Anadolu Lisesi ağırlamıştır. Bu projeye İl Milli eğitim Müdürlüğü de katkı sağlamış, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün gösterdiği hassasiyet yabancı konukların da takdirini toplamıştır.

1 hafta süren proje haftasında misafirlere ülkemizi, ilimizi ve bölgemizde bulunan turistik cazibe merkezlerini tanıtma şansı elde edilmiştir. Denizli, Pamukkale, Afrodisias, Bodrum, Kuşadası, Meryemana gibi turistik merkezlere geziler düzenleyerek, yabancı konuklara, yaşadığımız muhteşem coğrafyaya yerinde tanık olmalarına imkan sağlanmıştır. Geleneksel Türk mutfağından muhteşem tatları da konukların gönüllerine giden yolda unutulmaz şölenler sergilemiştir.

Kültürel faaliyetlerimizin yanı sıra, Aydın il Kültür müdürlüğü Dr. Hidayet Sayın Salonunda 6 mart 2018 tarihinde çok yönlü, oldukça zengin bir program gerçekleştirilmiştir. Bu programa Nazilli Belediyesi Mehteran takımının gösterisi ayrı bir renk katmıştır. Ayrıca eğitim programında, Adnan Menderes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Mahmut Çeri ve Gizem Çetinkaya, ‘’Sağlıklı ve helal gıda, obeziteyi önleme açısından etkileri, Türklerin beslenme alışkanlıkları, sağlıklı yaşam ve helal beslenme arasındaki ilişki’’ konulu İngilizce panel gerçekleştirmişlerdir. Konukların panele ilgisi oldukça yoğun olmuştur. Ayrıca, okul öğrencileri ve müzik öğretmenlerinin gerçekleştirdiği türkü şöleni, sema gösterisi, okul step aerobik takımının gösterisi de konuklar tarafından ayakta alkışlanmıştır.

Eğitim ve öğretimin yaşam boyu ve her ortamda olması gerekliliğinin altını çizerek, gençlerimizin özgüvenlerini destekleyen, kendilerine ve dünyaya farklı pencerelerden, daha geniş bir perspektiften bakmalarına katkı sağlayan, Avrupalı emsalleri ile aynı amaç doğrultusunda birlikçe çalışmalarına ve işbirliği yapmalarına imkan sağlayan Erasmusplus programıyla eğitim – öğretim sürecine farklı bir boyut kazandırdığına inanan Cumhuriyet Anadolu Lisesi, eğitimin sadece sınıfta değil, her yerde ve sürekli yapılan bir çalışma olduğunu göstermenin onurunu ve gururunu yaşamaktadır.

PAYLAŞ
Önceki HaberMiletos
Sonraki HaberManisa Salihli İlçesindeki Sardes Antik Kent
TurizmGM
TurizmGM, Akademi Bodrum Turizm İşl. ve Dan. Ltd. Şti. bünyesinde; Uluslararası Otelciler Derneği iş birliğinde Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği resmi yayın kuruluşudur.