Kruvaziyer endüstrisi, bir kez daha kayıtlarda önemli bir artış göstererek, her zamankinden daha güçlü olduğunu kanıtladı.

Cruise Lines International Association (CLIA) tarafından yayımlanan Avrupa Ekonomik Katkı Raporu’nda yeni verilere göre, endüstri 2017 yılında Avrupa ekonomisine 47.86 milyar Euro (56.30 milyon USD) katkı sağladı ki bu önceki kayıtlara göre% 16.9 artış demek.

“Endüstrinin olumlu ekonomik faydası açıktır”

CLIA Europe ve Carnival UK’nin başkanı David Dingle; “Kruvaziyer endüstrisi, Avrupa ekonomisine önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. Akıllı sürdürülebilir büyüme ile Avrupa ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunmaya devam ettikçe de pozitif ekonomik faydası açıktır.

“Bu, kruvaziyer tatilini tercih eden Avrupalılar, Avrupa’dan daha fazla yolcunun yola çıkmasına ve Avrupa tersanelerinde daha fazla yolcu gemisinin inşaa edilmesi sayesinde . Bu, tüm kıta için önemli ekonomik faydalar anlamına geliyor ” dedi.

Avrupa, kruvaziyer endüstrisi için güçlü bir merkez olmaya devam ediyor. Bu trend üç temel faktör tarafından destekleniyor; kıtanın dünyadaki ikinci en büyük kaynak pazarını temsil ettiği (6,96 milyon Avrupalı, 2017’de bir kruvaziyer tatile çıktı); Avrupa, dünyanın sadece Karayipler için ikinci en popüler seyir noktası; ve Avrupa’nın tersaneleri dünyanın kruvaziyer gemisi inşa endüstrisinin kalbinde yer alıyor.

“Avrupa’nın ekonomik katkısı, kruvaziyer endüstrisinin etkileyici büyümesinin doğrudan bir sonucudur”

CLIA’nın başkanı ve CEO’su Cindy D’Aoust; “Avrupa’daki kruvaziyer endüstrisinin büyümesinin önümüzdeki yıllar boyunca devam edeceğinden eminiz. CLIA, çevre ve sürdürülebilirlik alanları da dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde politika yapıcılar, düzenleyiciler ve diğer paydaşlar ile çalışmaya devam etmektedir. Avrupa’nın ekonomik katkısı, küresel çapta okyanus yolculuklarında 26.7 milyon yolcuya ulaşırken, kruvaziyer endüstrisinin 2017 yılında gördüğü etkileyici büyümenin doğrudan bir sonucudur ” dedi.

Geçtiğimiz yıl, kruuvaziyer sektöründe harcanan ara miktarı 19.70 milyar Euro’ya ulaşırken 2015 yılında 16.9 milyar Euro idi. İstihdam açısından sektör, Avrupa’da 12.377 milyar Avro’ya ulaşan maaş yardımı ile 43.000’den fazla yeni iş yarattı. (uzakrota.com )