Bina Aynı Mekan Aynı, Ruh Değişmiş..

Biz Turizmciler, önem ve değer verdiğimiz kişi ve kuruluşların eylemlerindeki aksaklıkları eleştirdiğimiz gibi gördüğümüz ve yaşadığımız güzellikleri ve de doğru yapılan şeyleri de yazıp çizmez isek eleştirilerimizin hiçbirinin anlamı ve değerinin olmayacağını bilincinde olan kişiliklerizdir..

Geçtiğimiz günlerde, bir beyanatı üzerinde açıklama isteyen basın mensuplarına aslında aynı noktadan baktığımız o konudaki düşüncelerim içindeki küçük bir serzenişin ardından Ankara da bulunduğum bu hafta başı, uzun zamandır ayağımın hep geri geri gittiği, Kültür ve Turizm Bakanlığına uğradım..

Bu kez, bizler için önemi büyük olan bu devlet kurumunun başına, aynı dili konuştuğumuz, yıllardır her fırsatta dile getirdiğimiz, içimizden birisinin getirilmesi gerçeğinin verdiği güveni ile daha bir başı dik, kendi evimize gelmiş gibi girdim ana kapıdan..

En dış güvenlik noktasında karşılanışımız, otopark düzeni, giriş holü ve güvenlik geçişleri ile sanki ortamda dolaşan çağdaş, vizyoner bir ruh’un beni bir anda içimi rahatlatan, güven veren ve adeta “İşte şimdi benim Bakanlığı’mdayım” dedirten gücü ile havalandırdığını hissettirdi..

Oldum olası biz turizmciler özellikle yatırımcılar için turizmin kalbinin attığı yani Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğünün bulunduğu 3. Kata çıktım. Bu katta, başta Milli Emlak genel Müdürlüğünden transfer olan yatırımlar konusunda deneyimli Genel Müdür Murat Demirören olmak üzere, Genel Müdür Yardımcısı ve yine teşkilatta Kontrolörler Kurulu başkanlığı yapmış konusunda çok deneyimli ve çözüm odaklı yapısıyla tanıdığımız Sayın Levent Kırcan’ a bağlı çok önemli iki başkanlık vardır..

Arazi Tahsis Daire Başkanlığı ve Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkanlığı..

Bu iki daire tüm yatırımcıların en fazla ziyaret ettikleri ve sorunlarını aktarıp çözüm bekledikleri uzmanlık ve tecrübe isteyen dairelerdir..

Tabii ki Bakanlık bu iki daireden ibaret değildir, Tanıtım Genel Müdürlüğü başta olmak üzere yine Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Kontrolörler Kurulu Başkanlığı da vücudun diğer atar damarlarıdır..

Şimdi şuraya geleceğim,

Gördüğüm en önemli şey, bu önemli çözüm merkezi olan dairelerin başlarına getirilen arkadaşların; Yıllar önce Turizm Bakanlığının altın çağını yaşatan birçok önemli hamleye imza atan Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü ekibinden o günlerdeki, bizlerin ancak uzman görevlerinden tanıdığımız, işi bilen liyakat sahibi, daima yatırımcının sorunlarına çözüm noktasında yaklaşıp yol gösteren, yardımlarını esirgemeyen, pırıl pırıl genç bürokratların atanmış olduğu idi..

Ayrıca Sevgili Mehmet Ersoy un danışman kadrosunda o altın çağın Bakanlık yapısını en iyi bilen çözüm odaklı, kapılarını her zaman açık bulduğumuz önemli Turizm bürokratlarından ve ekibinden, kişilerle çalışmakta olduğunu öğrenmiş olmam da önemli bir nokta idi ve bu kişilerin, sayın Bakanın yanında yukarıdaki operasyonlarda etkilerini görmemek mümkün değildi.

İsim isim vermeme gerek yok kendilerini teker teker ziyaret ettim başarılar diledim, her biri bir ağızdan “Şeffaflık’ dan ve Çözüm odaklı görev anlayışı ile çalıştıklarını ve Bakanlarının “Turizm Yatırımcımızın işlerini çözün bekletmeyin şeffaf olun” talimatına sonuna kadar bağlı kalacaklarına dair söz birliği etmişcesine bu işi kesinlikle başaracaklarına beni inandırdılar..

Teşekkürler Sayın Bakan,

Bu ziyaretim ile kısa gün içerisinde gördüklerim ve yaşadıklarımla, yıllarca göreve getirilen birçok bakan döneminde üvey evlat gibi itilmiş kakılmış hep başka gözle bakılmış biz gerçek turizmciler için bir ümit ve umut kaynağı olarak sizden beklentilerimizde ve de artık turizmimizin bir devlet politikasına kavuşturulması noktasında başarılar ile dolu bir dönem yaşayacağımıza hiçbir şüphemizin olmadığı, desteğimizin koşulsuz olarak devam edeceği bilinmelidir..

Bu noktada, Turizm sektörüne verdiği önemi bize gösterdiği için,

Bir Teşekkür de Sayın Cumhurbaşkanımız’a..

Sevgilerimle,
Serdar KARCILIOĞLU
BOYD Başkanı
baskan@boydbodrum.org.tr