KOCAELİ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde 2 yıldır yeni doğum yapan annelere yönelik Anne Oteli hizmeti veriliyor.

Erken doğum yapan veya çocukları ağır hastalık geçiren anneler hastanede 5 yıldızlı otel konforunda misafir ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Anne Dostu Hastane’ sertifikası alan Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde anne ve yeni doğan çocuklara yönelik birçok hizmet veriliyor. Annenin hamile kaldıktan sonra ilk muayenesinden itibaren doğuma kadar süren hizmetler, doğum sonrasında da aralıksız devam ediyor. Hastane bünyesinde yeni doğan çocuklar için kurulan Üçüncü Düzey Yoğun Bakım Servisi’nde erken doğan veya çok ağır hastalık geçiren çocuklar tedavi ediliyor. Hemşireler ve doktorlar tarafından çocukların tedavileri yakından takip edilirken, anneler için de hastane içerisinde bulunan Anne Oteli hizmet veriyor. Hastane binası içerisinde 5 yıldızlı otel konforunda misafir edilen anneler, hem çocuklarının tedavisini yakından takip etme ve emzirme fırsatı buluyor, hem de her gün evlerine gidip gelirken kaybedecekleri zamanı çocukları ile geçiriyor.

TEDAVİ SIRASINDA ÇOCUKLARININ YANINDALAR

34 haftalık hamileyken erken doğum yaparak ‘Asya’ isimli bir kız çocuğu dünyaya getiren anne Elif Elmas, Benim erken doğum oldu. Neden erken doğum olduğu belli değil. Bir anda, sabah saat 5 buçukta hastaneye geldik. Geldi bebeğimiz. İlk başlarda biraz oksijen sıkıntısı yaşadı ama sonrasında iyi oldu. Şimdi daha iyi. Ben de toparladım. Sezaryen olmama rağmen kısa sürede toparladım kendimi. Şimdi Asya’ya bakıyoruz. Asya’yı toparlamaya çalışıyoruz inşallah. Hemşirelerimiz sağ olsun ilgileniyorlar. Hastaneden çok memnunuz. Hemşireler olsun, doktorlar olsun çok ilgili ve alakalılar. dedi.

Yaklaşık 2 hafta önce ‘Bora’ isimli bir erkek çocuk dünyaya getiren ve oğlunun hastalığından dolayı Anne Oteli’ne yerleşen Gamze Yılmaz, Doğum sancılarım başladıktan sonra doğumhaneye yerleştirildim. Doğumumu gerçekleştirdikten sonra servise alındım. Taburcu edildikten 1 gün sonra çocuğumun muayenesi için hastaneye çağırıldım. Çocuğun muayenesinde yapılan tetkikler sonucu çıkan hastalıklardan ötürü küveze konulması gerektiği ve benim emzirme, gaz sorunları, altını değiştirme gibi çocuğun kişisel ihtiyaçları için yakınında bulunmam gerekiyordu. Bu yüzden hastanedeki Anne Oteli’nden yararlanmam gerektiği, buraya yerleşmem gerektiği söylendi. Bu çok iyi bir hizmet. Ben çocuğuma bir gün evde baktım. O süreçte ben çocuğuma hiçbir şey yapamamışım. Emzirmenin nasıl olacağını, gaz çıkarmanın nasıl olacağını, altını nasıl değiştirmem gerektiğini, bunların hepsini burada öğrendim. Böyle iyi bir hizmet oldu. diye konuştu.

ANNE DOSTU HASTANE

Anne Oteli uygulamasını anlatan Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Şaşkın, şöyle konuştu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türkiye’de bir ilk olarak bir sertifika aldı. Bu da ‘Anne Dostu Hastane’ sertifikası. Eğitim ve Araştırma Hastanesi olup da Anne Dostu Hastane Sertifikası alan ilk hastaneyiz. Bu sertifikayı 2017 yılında almıştık. 2018 yılında yapılan denetlemede de yine çok yüksek bir puanla bu sertifikamız tescillendi ve devam ediyor. Anne dostu demek, hem Dünya Sağlık Örgütü’nün hem de Sağlık Bakanlığımızın bir politikasıdır. Anneyi gebe kaldığı, hastaneye girdiği andan itibaren çok iyi bir şekilde karşılayarak normal doğuma özendirmek ve bebeği ile doğum esnasında ten tene temas ettirip anne sütünün devamlılığını sağlamaktır. Yani fizyolojik bir olayı biz hastane olarak sağlamak ve buna imkan sunmak için çaba gösteriyoruz. Burada hem Alikahya Yerleşkemizde hem de Derince’de bulunan merkez hastanemizde doğum sonrası Anne Otellerimiz var. Anne burada 5 yıldızlı otel konforunda ağırlanıyor. Aynı konfor içerisinde normal doğumunu yapıyor. Bebeğini emzirdiği süre içerisinde eğer bebeğin yoğun bakım ihtiyacı varsa anne bu süre boyunca burada misafir ediliyor. Hem bebek anne sütünden mahrum kalmamış oluyor, hem de anne en iyi şartlarda konaklamış oluyor. Bu hem Türkiye, hem Kocaeli, hem de bu bölge için çok önemli. İnşallah bundan sonra da hastanemiz bu özelliğini korumaya devam edecektir. / DHA

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here