BODRUM’A BİR TURİZM FAKÜLTESİ KAZANDIRMA YOLUNDA MESAFE KAT EDEBİLMEK AMACIYLA PROJE TARAFLARIN KATILIMI İLE MASAYA YATIRILDI.

Uzun yıllardır gündemde olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesinin bulunduğu geniş arazisinde bir Turizm Fakültesi veya Yüksekokulu kazandırma yolunda mesafe kat edilmek adına 14 Kasım 2018 Çarşamba günü Bodrum Ticaret odasının ev sahipliğinde bir toplantı yapıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek’in de bulunduğu toplantıya başta, BOYD Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu ile bazı yönetim kurulu üyeleri, BODER Bodrum Otelciler Birliği Derneği başkanı Halil Özyurt, ikinci başkanı Hasan Güven,Genel Sekreter Orhan Kavala, Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Orhan Dinç, BODTO Başkan yardımcısı İbrahim Akkaya, Meclis Başkanı, İlhan Ersan sektör temsilcileri ve diğer sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcileri ile Ak Parti ilçe başkanı Ömer Özmen ve yönetim kurulu üyesi Erhan Ünaldı katıldılar.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof.Dr. Tuncay Kuleli’ nin moderatörlüğünde, yürütülen toplantıda, Rektör, Bodrumda bir Turizm Fakultesinin kurulabileceğini, ancak öncelikle Bodrumlu Turizmcilerin Bodrumun turizm sezonunun uzatılması, çalışanların çok düşük ücretlerle ve olumsuz koşullarda çalıştırıldıklarına vurgu yaparak öncelikle bunların düzeltilmesinin sağlanması gerektiğini, ayrıca, bu turizm dediğimiz şey bu kadar dar kapsamlı olmaz. Bunu genişletmek lazım. Turizme’ de, Denizciliğe’ de, Yatçılığa’ da daha geniş bakmak gerektiğine vurgu yaparak, Turizm personeli yetiştirilmesi noktasında başta Muğla olmak üzere Türkiye’nin bir çak bölgesinde Turizm fakültelerinin bulunduğunu ve bunların sayılarının bir hayli fazla olduğunu, Tüm bu gerçeklere rağmen eğer Bodrumda bir Turizm Fakültesi isteniyor ise arazinin ve eğitim alt yapısının kendileri tarafından karşılanacağını ama bina ve yurt inşaatları için üniversite bütçesinden hiçbir maddi katkı sağlayamayacaklarını dile getirerek kısaca bu bütçeyi turizmcilerin karşılaması durumunda böyle bir projenin gerçekleşebileceğini söyleyerek bir anlamda pek de gönüllü olmadıklarını anlattı.

Bunun üzerine söz alan BOYD başkanı Serdar Karcılıoğlu, etkili bir konuşma ile sürdüre bilinir hizmet kalitesinin sağlanabilmesi için eğitimli turizm personelinin sektörde ciddi bir açık ve problem yarattığını vurgulayarak konaklama sektöründe çalışanların %84.7 sinin eğitimsiz olduklarını, ve yaklaşık 250 bin eksik istihdamla çalıştıklarını, kışın otel inşaatlarında boyacı sıvacı olarak çalıştırdıkları gençleri yazın boyunlarına papyon takarak sahaya sürmek mecburiyetinde kaldıklarını bu nedenle eğitilmiş turizm personelinin sektörün kanayan yarası olduğunu ve bu nedenle Türkiye deki Turizm okullarının Sayın rektörün verdiği rakamlara bakarak yeterli olmadığı gibi eğitim müfredatının da yanlış ve eksik olduğunu bu nedenle Bodrumda uzun zamandan beri konuşulan Turizm ve Denizcilik Fakülte’lerinin kurulmasının bütçe ve maddi imkansızlıklar ile geçiştirilemeyeceğini dile getirdi.

BOYD başkanı Serdar Karcılıoğlu, böyle önemli bir projenin gerçekleştirilebilmesi için, en azından maliyetin yarısının devlet eliyle karşılanması durumunda diğer yarısının turizmciler ve hayırseverlerden temin edilebileceğini ve bunun için dernek olarak da hazır olduklarını bildirdi.

BODER başkanı Halil Özyurt’un da Turizm Fakültesinin önemini ve Bodruma getireceği artı değerleri de vurgulayarak dernek olarak her şekilde destek vereceklerini ve bu amaçla da Bodrumdaki STK’ların da katılımı ile bir Vakıf kurulabileceğini, ilave etti, ayrıca Rektör Hüseyin Çiçek’in turizmin 12 aya uzatılması ve personelin yaşam standartlarının yükseltilmesi noktasındaki eleştirilerine de cevaben bu konularda uzun zamandan beri ciddi çalışmalar ve mücadeleler yaptıklarını anlattı,

Daha sonra söz alan, Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Orhan Dinç de deniz turizmini önemini vurgulayarak, Denizcilik Fakültesinin gerçekleşmesinde koyduğu katkılarla süreci hızlandıran Bodrum DTO Başkanı Orhan Dinç “Göreve geldiğimizde sürdürülebilir sektörel yatırımlar, 12 Ay istihdam ve kalifiye personel eğitimi, önemli hedeflerimiz arasındaydı. Bu yüzden Denizcilik Fakültesi, sektörümüzün geleceği açısından bizleri çok umutlandırıyor. Bodrum Dünyanın en büyük ahşap ve lüks yat üreticisi konumunda. 6 Adet Marinası olan önemli bir Turizm merkezi ve her yıl çeşitli ülkelerden gelen birçok turisti ağırlıyoruz. Bu hizmetleri kapsayan işlerde oldukça önemli bir kalifiye insan kaynağına ihtiyaç var. Tamda bu anlamda Denizcilik Fakültesi projesi çok önemli. Bizler burada mezun olmadan iş garantisi olan bir sektörün temsilcileriyiz. Birlikte altına imza atacağımız bu projeyle geleceğimizi güvence altına alacağız. Atalarımızdan beri süregelen sektörümüzü, bilimsel çalışmalar ve altyapı yatırımları ile geleceğe taşımak istiyoruz. Özellikle mavi yolculukta butik hizmet için ihtiyaç duyulan insan kaynağını, büyük ölçüde buradan sağlayacağız. Bu proje için Ortakent’de bulunan kampüs içerisinde 176 Dönümlük bir alan var ve Denizcilik fakültesi için izinleri alınmış durumda. Geleceğimize önemli bir kilometre taşı daha koyacağız. Şahsım ve temsil ettiğim kurumun adına projeye destek veren herkese müteşekkiriz.” dedi.

Son olarak BODTO meclis üyesi ve başkan yardımcısı İbrahim Akkaya, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum’da, turizmde insan kaynakları kalitesinin yükselmesinin sağlanması ve istihdam açısından önemli bir katkısı olacağı nedeniyle Turizm ve Denizcilik Fakültelerinin kurulmasını güçlü olarak desteklediklerini söyleyerek ev sahibi olarak katılımcılara teşekkür ederek toplantı bitirildi.