Bodrum Yalıkavak’ta yaşayan ve eşi ile evleri olarak kabul ettikleri yelkenlileri Blue Bella ile dünya denizlerini dolaşan Hülya Leigh yaşadıklarını Heredot Üçüncü Yaş Akademisi üyeleriyle paylaşacak.  Denizcilik serüvenini ‘Okyanusta Bir Türk Kızı’nda kitaplaştıran Leigh, Türkiye’de bir kadın denizcinin kaleme aldığı ilk  yelken yolculuğu kitabının da yazarı olarak biliniyor.

6 Aralık perşembe günü Oasis’teki bir söyleşiye katılacak olan Leigh, sunumunu hem Türkçe hem de İngilizce yapacak. Söyleşi saat 15.00’te başlıyor.

Hülya Leigh:
Ankara Üniversitesi, DTCF Alman Dili ve Edebiyatı mezunu, uzun yıllar Alman hava yollarında hizmet ettikten sonra, evlilik sonrası yaşamına eşinin bizzat inşa ettiği yelkenlisi ”Blue Belle” teknesinde devam ettirdi.

Atlantik’i iki kez geçti; Karaipler, Akdeniz ve Amerika kıyılarındaki seyir deneyimlerinden sonra tecrübelerini ”Okyanusta bir Türk Kızı” isimli, kitabında paylaştı. Bu arada denizcilikle ilgili 4 kitabı Türkçeye kazandırdı, ayrıca Türkçeden İngilizceye özellikle denizcilikle ilgili kitapları tercüme etmeye devam ediyor.