Termal Sağlık Turizm Derneği (TESTUD) tarafından organize edilen Türkiye Termal Spa, Sağlıklı Yaşam Turizmi Konferansı Çalıştayı’na katılan Rus seyahat acentası ve tur operatörlerine Ankara termalleri anlatıldı.

Düzenlenen çalıştayda konuşma yapan Anadolu, Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkan Yardımcısı Ali Cenk Yorulmaz, Türkiye’nin her şey dahil konseptten ibaret olmadığını belirterek, 2018 yılında yapılan bir çalışmada, Ankara Haymana Bölgesi termallerinin dünyanın en iyi ve kaliteli suları seçildiğini bildirdi.

Termal turizmde Türkiye’nin dünyada 7’inci, kaynak bakımından Avrupa’da birinci sırada yer aldığını hatırlatan Yorulmaz, Türkiye’nin sadece deniz turizminde değil, kültür, sağlık ve kış gibi turizmin farklı kollarında da önemli bir destinasyona sahip olduğunu anlattı. Dünyada sağlık sektörünün yaklaşık 9 trilyon dolarlık bir hacme ulaştığını anlatan Yorulmaz, Türkiye’nin sektör içinde yer alan ve kaplıcaları içiren SPA pazarından büyük bir dilim koparacağının aşikar olduğunu söyledi.

Ülkede kaliteli termal otellerin bulunduğunu söyleyen Yorulmaz, termal turizmde Ankara Termal Bölgesi’nin hızla geliştiğine dikkat çekti. Ankara’nın önemli şifalı sulara sahip olduğunu kaydeden Yorulmaz, 2018 yılında yapılan bir çalışmada, Ankara Haymana Bölgesi termallerinin dünyanın en iyi ve kaliteli suları seçildiğini kaydetti. Ankara termallerinin özellikleri hakkında bilgi veren Yorulmaz, ülkede termal otellerin artık konaklamalı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olarak da hizmet vermeye başladığını ifade etti.

Rusya’dan gelen acente ve operatör yetkililerinin kaplıcalarda incelemelerde bulunduğunu da aktaran Yorulmaz, “Rus yetkililer, ülkenin termal zenginliklerinden çok etkilendi. Tesislerin kalitesi ve hizmetinin içtenliğinin çok hoşlarına gittiğini, artık Türkiye kaplıcalarına daha fazla odaklanacaklarını söylediler. Bunlar bizi çok mutlu etti” diye konuştu.