Bakan Ersoy: ”Konaklama kadar gastronomi geliri ile hedefimize ulaşabiliriz.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, konaklama geliri kadar minimum gastronomi yapılması durumunda hedeflenen turizm gelirlerine ulaşılabileceğini söyledi.

Bakan Ersoy, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’nin gastronomi turizminde potansiyeli olan, dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğunu söyledi. Gaziantep ve Hatay’ın gastronomi dalında UNESCO tarafından “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edildiğini hatırlatan Ersoy, gastronomi turizminin geliri ciddi anlamda etkilediğini ifade etti.

Ersoy, 2019 yılı için hedeflerinin nitelikli turist olduğunun altını çizerek, “2018’de konaklama gelirlerimiz tahminen 10 milyar dolar olacak, gastronomi gelirleri ise 5 milyar dolar. Aslında bunun birbiriyle dengeli olması lazım. Konaklama geliri kadar minimum gastronomi yapmanız lazım ki hedeflediğiniz turizm gelirlerine ulaşabilin. Aslında bu rakamlar bizim bu konuda geri kaldığımızı da gösteriyor, öncelikli olarak incelenmesi, genişletilmesi gereken noktalardan biri olması gerektiğini belirtiyor. İşin üzücü tarafı, gastronomi ve Türk mutfağı konusunda rakiplerimizin çok çok ilerisindeyiz fakat bu değerlerimizi ortaya çıkaramamışız, değerlendirememişiz.” diye konuştu.

Ersoy, Bakanlık olarak gastronomi konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Şimdi 2019 itibarıyla gastronomi bizim için çok çok önemli bir hale geliyor. 20 Mart 2019’dan itibaren yurt dışı sergi konseptlerine başlıyoruz li öncelikle Japonya’da Tokyo ve Kyoto’da, daha sonra 2020 itibarıyla Londra, Berlin ve Moskova’da. Bu gezen sergilere aslında Topkapı Müzesi eserleri ile başlıyorduk. Bu eserlerin yanına gastronomi bölümü de koyacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız başladı. Hangi yöreler katılacak, bununla ilgili çalışmalara başladık. Bundan sonra gastronomi, kültür, arkeolojik değerlerimiz turizmin tanıtımında ve gelir getiren kısımlarında öncelikli olacak.”