Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu Cui Wei Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısının önceki yıla oranla yüzde 91 artış gösterdiğini, bazı hassas konulara dikkat edilmesi durumunda milyonlarca Çinlinin Türkiye’ye geleceğini söyledi.

China Today Türkiye’ye açıklamalarda bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu Cui Wei, “Devlet Başkanımız Şi Jinping ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan beş görüşmenin hemen hepsinde ticari açığı kapatacak konular görüşüldü. Hızlı tren, altyapı, bankacılık, telekomünikasyon, liman işletmeciliği ve doğalgaz depolama alanlarında Çin’den Türkiye’ye önemli yatırımlar yapıldı. Şimdi de üçüncü aşama diyebileceğimiz sermaye girişlerinin olacağı döneme giriyoruz.” dedi.

Türkiye’de daha fazla Çinli turist gelmesi için sektör temsilcilerine önerileriniz var mı? sorusunu yanıtlayan Cui Wei’nin China Today Türkiye’ye yaptığı açıklamaların satır başları şu şekilde:

”Vatandaşlarımızın bir ülkeye gitmesini engelleyebiliriz, ancak hiçbir ülkede turist sayısını emirle artıramayız. Sektör temsilcilerinin çok fazla bir şey yapmamasına rağmen bu yılın ikinci yarısında Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı önceki yıla göre yüzde 91 artış gösterdi. Türklerin misafirperverliği, kültürü ve yemek kültürü Çinli vatandaşlarımızın oldukça ilgisini çekiyor. Bundan sonraki süreçte de istikrar ve güven ortamının tam anlamıyla sağlanması turist anlamında da rakamlara olumlu yansıyacak. Türk dostlarımıza Çinli turiste kendi dillerinde hizmet verecek Çince rehber sayısını artırıp, bunlara Çince kültürünü yakından tanıma imkanı tanımalarını öneriyorum. Çinli turist gezerken sıcak su içip, Çin yemeği tatmak ister. Bu konuların da çözüme kavuşması lazım. Türkiye’ye gelen gelen turistin buradan memnun ayrılması için herkesin üstüne düşeni yapması gerekiyor. Bunlar yapılırsa, önümüzdeki yıllarda Türkiye’ye milyonlarca Çinli turistin geleceğinden kimsenin şüphesi olmasın.”