İngiltere’de yayımlanan Times gazetesi, Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız olarak ayrılık tartışmaları sonrası ülkedeki turistlerin gelecek yaz dönemi için başta Türkiye, Küba ve ABD’yi tercih ettiğini yazdı.

İngiltere’de yayımlanan Times gazetesinin, İngiltere’nin en büyük seyahat acentalarından Thomas Cook’a dayandırdığı habere göre İspanya ve Kanarya Adaları gibi Avrupa’daki en gözde tatil noktalarına seyahat rezervasyonlarında düşüş gözlemlendiği belirtildi.

Habere göre, Türkiye ve Afrika’ya seyahat rezervasyonları neredeyse iki kat arttı. İngiltere Başbakanı Theresa May’in Avam Kamarası’nda yapılacak Brexit oylamasını ertelemesi ve Euro’nun ülkenin para birimi Sterlin karşısında güç kazanması buna gerekçe gösterildi.

Times’da yayımlanan habere göre Türkiye ve Afrika’nın yanında, ABD, Küba ve Meksika uçuşlarına talepte de artış görüldü. İngiltere’den İspanya başta olmak üzere başlıca Avrupa turizm merkezlerine rezervasyonlarda azalma başladığı kaydedildi.

Gazete geçtiğimiz günlerde hükümetin İngiltere halkına “29 Mart’tan sonrasına tatil planı yapılmaması” uyarısında bulunacağını öne sürmüş ancak Başbakanlık ofisi haberdeki bu iddiayı daha sonra yalanlamıştı.

İngiltere’nin en büyük seyahat acentalarından olan Thomas Cook, Nisan ayında yaptığı açıklamada Türkiye’ye yönelik paket tur rezervasyonlarının geçen yıla göre yüzde 84 arttığını duyurmuştu. Thomas Cook tarafından paylaşılan Tatil Raporu’na göre, İngiliz turistlerin Türkiye’ye yönelik tatil rezervasyonları o dönemde de İspanya ve Kanarya Adaları’nın üzerine çıkmıştı.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here