E-ticaret platformu Alibaba, Çin’in Zhejiang eyaletinin başkenti Hangzou’da check-in, ışık kontrolü ve oda servisi gibi bir dizi hizmet prosedürünü otomatikleştirerek yapay zeka ile donatılmış ilk otelini açtı.

FlyZoo Hotel’de rezervasyonlar ve check-in işlemleri bir aplikasyon ile mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Müşteriler sadece yüz tarama sistemiyle otele giriş yapabiliyor. Yüz taraması sistemi, müşterilerin, otel hizmetlerine erişmek için yüzlerini bir çeşit anahtar kart olarak kullanmalarına olanak sağlıyor.

Müşteriler odadaki ışıkları, televizyonu ve perdeleri, Alibaba’nın sesle çalışan dijital asistanı aracılığıyla kontrol edebilirken; otonom robotlar yemek, kokteyl ve kahve servis etmek için kullanılıyor.

FlyZoo Hotelin CEO’su Wang Qun, “Yapay zeka tabanlı çözümler, müşterilerin zamandan tasarruf etmesine ve otel çalışanlarının tekrar eden gereksiz işlerden kurtulmasına yardımcı oluyor. Bundan sonraki süreçte konaklama tesisleri için akıllı beyinler yaratmak istiyoruz. Gelecekte, otellerimizi daha akıllı ve daha otomatik hale getirmeye ve misafirlerimiz için daha özelleştirilmiş deneyimler oluşturmaya devam edeceğiz” dedi.