Ülkemizdeki faaliyetleri Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ın önceki yönetimi tarafından açılan,”Haksız rekabetin tespiti” davası nedeniyle “Tedbiren Durdurulan” Booking.com’a mahkemece atanan Bilirkişi tarafından hazırlanan Rapor ile “Geri Dönüş” imkanı doğması ile ilgili gazetemize açıklama yapan Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu yazılı bir açıklama yaptı.

Başkan Serdar Karcılıoğlu, açıklamasında İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından görevlendirilen “Bilirkişi”nin doğru ve hakkaniyetli bir rapor hazırladığını belirtti.

Karcılıoğlu, Ülkemizde özellikle sayıları 10 binin üzerindeki küçük çaplı ve butik otellerin en fazla destek ve rezervasyon aldıkları bu dünyanın en büyük online hotel rezervasyon sisteminin durup dururken sırf şahsi hırs ve hınçları nedeniyle başlatılan bir linç kampanyası sonucu açtıkları dava sonucunda faaliyetleri durdurulan bu mecranın geldiğimiz bu noktada Bilirkişinin yaptığı doğru tespitlere kavuşmuş olduğunu sevinerek izliyoruz. dedi.

Önceki TURSAB yönetimi tarafından gerçekleştirilen ve bu özellikle binlerce küçük otelimizi yaklaşık iki yıldır önemli ölçüde gelir kaybına uğramasına neden olan bu hamlesinin gündeme geldiği ilk gün BOYD’un girişimleri ile BODER ve Bodrum Esnaf Odalarının müştereken yaptıkları açıklamalar ile en üst perdeden karşı durmuş ve bu kararın yanlış olacağı vede konaklama sektörüne önemli ölçüde darbe vuracağını açıklamışlar ve bu konuda bir takım toplantılar ile imza kampanyaları yaparak davaya da müdahil olmuşlardı.

BOYD Başkanı, Gelinen bu noktada Bilirkişinin bu gün yaptığı tespitlerinin bizlerin 31 Mart 2017 de verdiğimiz tepkide açıkladığımız gerçekler ile tamamen örtüştüğünü görmek hem sevindirici hem de üzüntü vericidir, Sevindiricidir, gerçekler görülmeye başlanmıştır, gerçeklerin iki yıla yakın bir sürede dillendirebilmiş olmasının sektöre verdiği zarar düşünülünce Üzüntü verici olduğu görülmektedir.

BOYD’UN 31.MART.2017 DE BU KARAR İLE İLGİLİ YAPTIĞI BASIN TOPLANTISI 

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, mahkeme kararı ile ‘booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin durdurulması üzerine Delfi Otel’de basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri, Sabahattin Duman, Mehmet Dağoğlu, Hüseyin Softa ve Buğra Çetin de katıldı. BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, TÜRSAB yönetimine ağır eleştirilerde bulundu. Karcılıoğlu, “Dünya turizm tarihinde bu kadar kendi ayağına sıkan bir ülke olamaz. Son 2 yıldır Türkiye’de turizm bitme noktasına geldi. Turizmciler ayakta ve hayatta kalma mücadelesi verirlerken çok büyük bir darbe ile karşı karşıyayız. Ben booking.com kapatılması hadisesini Türkiye devleti açısından hem de bu konuya önayak olan TÜRSAB’ın açısından bir harakiri olarak nitelendiriyorum, çok yanlış bir harekettir. Bu girişim geri alınmazsa otelciler çok ciddi sorun yaşayacaklar. Çok ciddi batışlar olur, özellikle küçük, odası az oteller bu konuda çok daha fazla etkilenir. Büyük oteller de etkilenecek” dedi. Karcılıoğlı, booking.com faaliyetlerinin durdurulmasının vergi ödemediği gerekçesine bağlanmasına ise “Bu ayrı bir ucube noktadır. TÜRSAB ne zamandan beri bu ülkenin Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı varken, vergi toplama ve vergi kaçaklarını önleme gibi bir faaliyet ve araştırma içine giriyor. Bunu en önemli noktasıymış gibi gösteriyorlar. Oysaki biz gerçek nedenleri biliyoruz. 3-5 acentaya gelir sağlamak, ön plana çıkarmak adına booking.com’u ortadan kaldırmak adına yapılmış bir hadise olduğunu biliyoruz. Ayrıca bir kapris olduğunu biliyoruz. 2015 yılında mahkemeye verilmiş ve oradaki ana unsur ‘booking.com’un TÜRSAB üyesi olmaması ile ilgiliydi. Yani bir 50 bin lira paranın TÜRSAB kasasına girmemesi ile ilgiliydi” dedi.

Türkiye’deki otelcilerin de internet üzerinden rezervasyon kabul ettiğini öne süren Serdar Karcılıoğlu, “Hemen hemen Türkiye’deki 15 bin otelin yayınladığı bir mecrada, kimsenin bir zorlaması yok. Birçok vatandaş da otel rezervasyonlarını bu siteler üzerinden yaptırıyor. Alan da razı, satan da razı. Bizim işletmelerimizin korunmaya ihtiyacı yok. Oda sayıları düşük kapasiteli olan küçük oteller ne yazık ki bu TÜRSAB’ın üyeleri olan acentalar tarafından değerlendirilmeye dahi alınmıyor. Bu otellerin de müşteri terminali booking.com ve benzer siteler. Bu tarzda çalışan diğer internet acentaları da sıraya alınmış, onların da kapatılması söz konusu. Artık iyice boğazı sıkma gibi bir nokta ile karşı karşıyayız” dedi.