Bursa’nın gelecek vizyonunu turizm olarak belirleyen, Uludağ, sahil, göller, şelaleler, longoz gibi kentin tüm doğal değerlerini ön plana çıkaracak projeler hazırlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, işe Uludağ´dan başladı.

Türkiye´nin en önemli kayak merkezlerinden biri olmasına rağmen, kış sezonunun kısa sürmesi nedeniyle kent ekonomisine beklenen katkıyı sağlayamayan Uludağ’ın 4 mevsim turizme hizmet vermesi için düğmeye basıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından 1. Gelişim Bölgesi Spor Tesisi Yaşam Alanı ve Katlı Otopark Projesi hazırlandı. Yaklaşık 12 dönüm alan üzerine 750 araçlık kapalı otopark bulunacak projeyle birlikte, Uludağ’ın en önemli sorunu olan park sorunu ortadan kalkacak. Uludağ’a gelen tur otobüslerinin de yararlanacağı otopark, yer altında 3 katlı olacak şekilde tasarlandı. Bunun yanında özellikle günübirlik tatilcilerin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde projelendirilen tesiste, buz pateni pisti, tırmanma duvarı, geleneksel okçuluk alanı, basketbol ve voleybol sahaları, kafeteryalar, dinlenme bölümleri ve tuvaletler yer alacak.

Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezi olan Uludağ’a yapılacak olan her yatırımın kent ekonomisine artı değer olarak yansıyacağını ifade eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 2017 yılında 780 bin kişinin teleferiği kullandığını, geçen yıl ise bu sayının 1 milyonu aştığının altını çizdi.

Özellikle yabancı turist sayısındaki yüzde 35´lik artışın kent ekonomisi için ciddi bir değer olduğunu kaydeden Başkan Aktaş, “Biz Uludağ ile ilgili yapılması gerekenleri hemen her platformda dillendiriyoruz. En son Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy´un Bursa ziyaretinde de konuyu masaya yatırdık. Bakanımızın talimatlarıyla Uludağ Alan Başkanlığı Yönetim Planlaması çalışmalarına da başladık. Projesini hazırladığımız tesis, Uludağ’da bulunan en önemli eksiklerden birini giderecek. Günübirlikçiler Uludağ’a geldiklerinde sadece otellerin hizmetinden yararlanabiliyorlardı. Ancak proje hayata geçtiğinde, ziyaretçiler artık bu tesisten de yararlanabilecek. Yine Milli Parklar’a ait giriş çıkış gişelerinin sayısının artırılması konusu da takip ettiğimiz çalışmalar arasında” diye konuştu.