The Telegraph gazetesinde yayımlanan bir makalede Dalaman’ın 2018’de en çok aranan uçuş destinasyonları arasında yer aldığı ve bunun Türk turizmi açısından olumlu gelişmelerin göstergesi olduğu belirtildi.

YDA Dalaman Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, The Telegraph gazetesinde 2018 yılında dünya turizminde popüler destinasyonların ele alındığı makalede Cenevre, Tenerife, Sevilla, Gran, Moskova, Kiev gibi popüler turizm merkezlerinin ardından Dalaman’ın 2018’de en çok aranan uçuş destinasyonları arasında 7. sırada yer aldığını söyledi.

Te Telegraph gzetesi tarafından yayımlanan makalede özellikle İngiliz turistlerce tercih edilen destinasyonlar arasında Dalaman’ın yer almasının, Türk turizmi açısından olumlu gelişmelerin göstergesi olduğunu vurgulayan Güvenç, “Dalaman’ın 2018 yılında en çok aranan ilk 10 destinasyon arasında yer alması, yıllardır kamu-özel iş birliği bazında ısrarla sürdürülen çalışmaların sonucunun göstergesidir” dedi.

Turizm Bakanlığı tarafından digital platformlarda yürütülen programlar ve özellikle İngiltere’de şehirler bazında gerçekleştirilen saha çalışmalarının etkisini gösterdiğini anlatan Güvenç, şöyle konuştu:

“Dünya giderek daha fazla dijitalize olurken İngiltere, bu konuda başı çekiyor. Ayrıca, Ryan Air’in Dalaman’a uçuşlarını başlatması vesilesiyle kendi özel bloggerları ile yaptığı Dalaman bölgesi digital çalışmalarının da etkili olduğu yayınlanan makale ile de anlaşılmaktadır. Yine geçen yıl bölgemizde ağırlanan birçok basın mensubu ve özellikle sezon sonuna doğru 9 İngiliz seyahat yazarı, blogger, gurme ve gazetecinin yarattığı digital dalga oldukça önemliydi. Satışların yüzde 48’i online kanallar aracılığı ile olan bir ülkede digital dünyada güçlü şekilde var olmak hayati derecede önemlidir.”

Yeni sezon başlangıcında Avrupa’da önemli bir dijital firma ile İngiltere’de geo-targeted çalışma başlatmayı planladıklarını anlatan Güvenç, böylece tüketici odaklı ve ürün çeşitliliği dolayısıyla sezon uzatmaya dayalı örnek bir çalışmaya imza atacaklarını ifade etti.