BODRUM KALESİNDE NELER OLUYOR?

0

Bodrum Kalesi, 1406-1522 yılları arasında Saint Jean Şövalyeleri tarafından üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada üzerinde, iki liman arasında inşa edilmiştir. Kalenin yapımında, depremde yıkılmış olan dünyanın yedi harikasından biri Mausoleion’un taşlarını kullanmışlardır. Kalede, Fransız, İtalyan, İngiliz, Alman ve İspanyol (Yılanlı) kuleleri bulunmaktadır. Rodos adası 1522 yılında Türkler tarafından alındıktan sonra, şövalyeler Bodrum ve çevresini 5 Ocak 1523’ de terk etmişlerdir. 1895’ den itibaren hapishane olarak kullanılan Kale, Fransız ve İngilizlerin I. Dünya Savaşı sırasında 26-28 mayıs 1915’de bombalamaları ile yarı yıkık hale gelerek terk edilmiştir.

Günümüzde Bodrum Kalesi içinde, Bodrum Su altı Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Ülkemizin tek, Dünya’ nın ise en önemli su altı arkeoloji müzelerinden biridir. 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi yarışmasında “Özel Övgü” ödülünü almış olan müzede, su altı kazı ve araştırmalarından gelen eserlerin yanı sıra Bodrum ve çevresindeki kazı ve araştırmalardan ele geçen eserler de sergilenmektedir. Amphoralar, hamam, MS VII. yüzyıl Doğu Roma Gemisi, camlar, MS XI. yüzyıl Serçe Limanı Cam Batığı, Yılanlı Kule, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses, İngiliz Kulesi, Tunç Çağ Batıkları, Zindan ve Komutan Kulesi Bodrum Su altı Arkeoloji Müzesi sergilerinin başlıcalarıdır.

İşte Bodrum için Böylesine önemli bir kültür hazinesi olan Bodrum kalesi ile ilgili bir belirsizlik, bir kaos çözülemiyor sonuçlandırılamıyor.

BİRİNCİ derece arkeolojik SİT alanında yer alan Bodrum Kalesi’nde yapılmak istenen restorasyonun Muğla 2’nci İdare Mahkemesince verilen iptal kararı neyse ki yıkım başlamadan geldi. Ve aynı Mahkeme, dünyanın ikinci büyük arkeoloji müzesi olan ve UNESCO’nun Korunması Gerekli Kültür Varlıkları Listesine aday olan Bodrum Kalesi için oy birliğiyle “Korunarak gelecek nesillere aktarılmalı” kararı aldı. Aldı da bu arada yaklaşık 3 yıldır bitmeyen ve sürekli iptal olan restorasyonlardan dolayı Kale ziyaretçilere kapalı durumda.

BOYD Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği ve TurizmGM olarak aradığımız Kültür bakanlığı yetkilileri kalenin Mayıs sonu gibi bir kısmının açılacağı bilgisini verdiler…

Bodruma Kaleyi ve sahip olduğu Su altı Arkeoloji Müzesini görmek üzere gelip hayal kırıklığına uğrayan Yabancı turistlere bu yıl mahcup olmamayı umuyor ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bu önemli konuya daha fazla ilgi göstererek restorasyon ekibine gerekli uyarıyı yapmalarını ve bu ekibin bir ihtiyaçları varsa bir an önce giderilmesi noktasında gerekli mesaiyi harcamalarını diliyoruz.