ÇİNLİ 13 TUR OPERATÖRÜ VE SEYAHAT ACENTASI TEMSİLCİSİ EDİRNEDE…

0
69

 

Edirneli Turizmciler: ”Çinliler için Türkiye sadece Kapadokya’dan müteşekkil değil”

 Çinli 13 tur operatörü ve seyahat acentası temsilcisi Edirne Belediyesi ile bir turizm firmasının iş birliğiyle kente geldi.

Belediye ve turizm firmasının davetlisi olarak kente gelen Çinli 13 tur operatörü ve seyahat acentası temsilcisini, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ağırlayarak, şehir hakkında bilgi verdi. Başkan Gürkan, tarihi, kültürü ve dokusuyla Edirne’nin İstanbul ve Antalya’dan sonra en çok turist çeken üçüncü şehir olduğunu söyledi. Gelecek 5 yıl boyunca hedeflerinin Edirne’ye gelen turist sayısını 10 milyona çıkarmak olduğunu dile getiren Gürkan, özellikle kültür turizmi alanında ilerlemek istediklerini belirtti. Gürkan, “Çin gerçekten muhteşem bir tarihe ve kültüre sahip bir ülke. Çinlilerle kültür konusunda bakışımız ve hassasiyetimiz birbirimize çok yakın. Çünkü bir ülkeyi, bir şehri ve milleti gelecek yüzyıllara taşıyacak olan yaptığınız yollar, parklar değildir. Bunun için kültürünüze, tarihinize ve geleneklerinize sahip çıkıp, onları çocuklarınıza, sizden sonraki kuşaklara öğretmeniz ve tanıtmanız gerekmektedir. Bu açıdan birçok noktada ortak baktığımızı düşünüyorum. En son yasak şehre gittiğimde kendimi gerçekten dünyanın merkezinde hissetmiştim. Edirne’mize tekrar hoş geldiniz. Sizleri burada görmekten ve misafir etmekten mutluyum” dedi.

Turizm firması sahibi Sibel Eronç da Edirne’nin Çin’de bilinen bir şehir olduğunu belirterek, “Edirne’nin çok güzel bir konumu var. Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’yi içeren çok önemli bir konuma haiz. Çinli misafirlerimiz de bunun farkında. Türkiye sadece Kapadokya’dan müteşekkil değil. Biliyorsunuz özellikle Uzak Doğu için Kapadokya ağırlıklı gitti bugüne kadar. Burası geçiş noktası olduğu ve Yunanistan’la da bağlantıyı çok rahat kurabileceğimiz için, kültürü de çok rahat tanıtabileceğimiz için çok ilgi çekici geldi Çin’e. Ben Edirne’nin bu yıldan başlamak üzere önümüzdeki ilk 5 yılda çok fazla Çinli alacağından eminim” diye konuştu.

 

kaynak:THM