UYARI ve ÖNERİLERİMİZ MEYVESİNİ VERMEYE BAŞLADI…

0

 

Şanlıurfa’da Göbeklitepe Yılı, Beklenen Etkiyi Vermeye Başladı…

Yürüttüğü çalışmalar sayesinde geçen yıl turizmde hareketli günler yaşayan kenti, bu sürede bir milyonun üzerinde yerli ve yabancı turist konaklamalı şekilde ziyaret etti. Turizmde 2019 yılının Göbeklitepe Yılı ilan edilmesiyle birlikte beklentilerin yükseldiği Şanlıurfa’da, kış mevsimi ve sezonun açılmamasına rağmen turizmde hareketli günler yaşanıyor. Özellikle hafta sonları çok sayıda kişinin geldiği kentte yaşanan yoğunluk, turizmci ve esnafın yüzünü güldürüyor. Geçen yıl düzenlenen 42’nci Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne dahil edilen Göbeklitepe sayesinde turist yoğunluğu yaşanan kentte, birçok otel bahar ayları için rezervasyonlarını tamamladı. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, Göbeklitepe’nin turizm açısından çok önemli bir yer olduğunu belirterek böyle bir değere sahip bulundukları için duydukları mutluluğu dile getirdi.

Çoban, yerli ve yabancı turistlerin artık sadece Göbeklitepe’yi görmek için bile kente gelebildiğini ifade ederek, şöyle devam etti: “Bazı gruplar sadece Göbeklitepe için geliyor. Tabii gelmişken Harran, Halfeti, Balıklıgöl ve diğer tarihi mekanları da görmek istiyorlar ama insanların çekim cazibesi ilk görmek istedikleri yer tabii ki Göbeklitepe. Eskiden Mezopotamya veya GAP turları kapsamında gelen konuklarımız yarım günlerini Şanlıurfa’da geçirirlerdi ama Göbeklitepe ile sadece Şanlıurfa’ya özgü turlar çıktı. Yani insanlar 2-3 gün burada vakit geçirebiliyorlar. Turist rehberleri olarak konuklarımızı hava alanından alıyoruz ve 2-3 gün boyunca dolu dolu gezdiriyoruz. Bunda tabii ki en önemli etken Göbeklitepe’nin burada olması.”

Haber: THM

 turizmGM EDİTÖR YORUMU:

Göbeklitepenin bulunduğu ve kazıların sürdürüldüğü andan itibaren bunun Dünya insanlık tarihini değiştirecek kadar önemli olacağı ve bir turist akınının yaşanacağı konusunda sürekli yaptığımız çağırı ve uyarılar meyvelerini vermeye başlamış olmasını büyük bir gurur ve mutlulukla izliyoruz…

Son olarak Turizm Haber Merkezinin bu haberi ile de Şanlıurfa’da, Göbeklitepe Yılı sayesinde turizmde yoğunluk yaşanmaya başlanmış olması ayrı bir mutluluk kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak artarak devam edeceğine inandığımız bu akının sürdürüle bilinir hale getirilmesi için gerekli alt yapının (yeterli ve nitelikli yatak sayısı, ulaşım, hizmet kalitesi) özellikle de turistik otellerde içki yasağı sorununun düzenlenmesi gerekeceği inancındayız.

turizmGM