KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI M.NURİ ERSOY BOYD BAŞKANI SERDAR KARCILIOĞLU’NU MAKAMINDA KABUL ETTİ…

0

BOYD Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Karcılıoğlu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret etti.
Turizm Bakanımız BOYD Başkanını ve Ankara temsilcisi Serdar Çakman’ı dün akşam saatlerinde makamında kabul ederek kendilerine uzunca bir zaman ayırdı.

Rahat bir ortamda ve samimi bir havada geçen toplantıda, Sayın M.Nuri Ersoy, bakanlığı süresince, Turizmdeki gelişmelerin ve bu güne kadar yapılanları etraflıca anlatarak sektörün desteğini her zaman arkalarında hissettiklerini vurguladı.

Turizm sektörünün her sorununu masaya yatırdıklarını ve birer birer çözüme kavuşturmaya çaba sarfettiklerini dile getiren Bakan Ersoy, bu konularda Sayın Cumhurbaşkanından çok destek aldıklarını belirtti.

Genellikle Bodrum ve Ülke Turizminin  konuşulduğu görüşmede Karcılıoğlu, Bakanın BOYD tarafından kısa bir süre önce dile getirilen Bodrum kalesi ile ilgili yaptığı girişimlerle birinci etabının 15 mayısta açılacağını sağladığı ve bu konudaki duyarlılığı için teşekkür etti.

Bodrumla ve Ülke turizmi ile ilgili sıkıntıları dile getiren Karcılıoğlu, Bodrumun alt yapısının Bodrum gibi Dünyanın önemli turizm kentlerinden birine hiç yakışmadığını ve bu konuda özellikle bir şeyler yapılmasını gerektiğinin altını çizerek Bakandan bu konuda destek ve yardım etmesi ricasında bulundu .

Özellikle Torba Yalıkavak yolunun genişletilmesi ve düzeltilmesinin, su ve çöp  sorunlarının da öncelik taşıdığını dile getirildi.
Turizmde bugüne kadar Dernek olarak eğitime çok önem verdiklerini belirten Karcılıoğlu, Dernek olarak 2001’den bu yana bu doğrultuda çalıştıklarını ve bu güne kadar 4 binin üzerinde gencimizi eğiterek sektöre kazandırdıklarını ifade etti.

Görüşmede Profesyonel turizmcilerin ve özellikle üst düzey yöneticilerin sıkıntılarını, istihdam konularınını dile getirerek bu konuların ele alınması ve düzeltilmesi konusunda destek ve yardımlarını talep etti.

Karcılıoğlu’nu dikkatle dinleyen Bakan Ersoy, Bodrum’un durumu yakından takip ettiğini ve profesyonel turizmcilere ve Turizm STK larına çok önem ve değer verdiğini belirten Ersoy, meslekdaşlarının sayesinde bu güne kadar çözülemeyen Ülke turizmi sorunları için neler yapılması gerektiğinin farkında olduğunu söyledi.

Yurt dışı fuarlara katılım konusunda çok önemli kararlar aldıklarını  gereksiz fuarları devre dışı bırakarak sağlanan tasarrufun daha önemli fuarlara kaydırıldığını ve bunun da meyvelerini almaya başladıklarını vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy bunun daha da ilerletilerek uygulanmaya devam edileceğini söyledi,

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Turizm Geliştirme Fonu’nu çok önemsediklerini ve bu yıl mutlaka hayata geçireceklerini kaydederek, bu operasyonları sürdürülebilir ve uzun yıllara yayılmış olması gerektiğinin altını çizdi.

Bu fonun devlet sektör ilişkisinin önemli bir göstergesi olacağını burada özellikle konaklama sektörü yatırımcılarına çok iş düştüğünü, bu sayede birlikte otel karlılıklarını önemli ölçüde artıracak hamleler yapılacağını bu nedenle resmin büyük görülmesi gerektiğini küçük rakamların arkasına takılınmaması gerektiğini vurguladı.

Konaklama sektörünün ihtiyaç duyduğu mesleki ara eleman sorununuda çözeceklerini kaydeden Ersoy, Milli Eğitim Bakanlığı ile anlaşma sağladıklarını ilk etapta 17 okulun oteller bünyesinde ve hamiliğinde faaliyet göstereceğini beş yıl içerisinde, bu sayının 78 e ulaşarak konaklama sektörüne her yıl Nisan / Ekim arasında 200 bin eğitilmiş kalifiye elemanın dahil edilerek sisteme kazandırılacağını belirtti. Bu noktada da turizm profesyonellerinden genç turizimcilere hem turizm alt yapısının oluşturulması, hem engin tecrübelerini aktarmaları  ve hem de mesleki eğitim kabiliyetlerinden faydalanacaklarını ilave etti.

Turist sayısı ile ilgili sürekli yayınlanan rakamların çok fazla bir öneminin olmadığını vurgulayan Karcılıoğluna kesinlikle katıldığını belirten Ersoy, önemli olanın kişi başı gelir de değil “Kişi/Gece Gelirleri” olduğunu, otelcilerin bu konuda direnç göstermemeleri gerektiğini dik durmalarını,fiyat tavizi vermeden sürdürülebilir ve kaliteli bir turizme bu şekilde kavuşacaklarını belirtti.

Bu sene Bodrum için önemli işler yapacaklarını belirten Ersoy, Bodrum kalesi su altı müzesininde yeniden düzenlenerek çok kısa bir sürede ziyarete açılacağını belirtti.

Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşme Bakanın en kısa zamanda Bodrumu ziyaret edeceği sözü ile son buldu.