Bakan Ersoy, Japon Turist Sayısında Artış Bekliyoruz

0

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye ile Japonya arasındaki ikili ilişkilere dair açıklamalarda bulundu. Japonya’nın, Türkiye turizm pazarında önemli bir yeri olduğunu belirten Bakan Ersoy, bu yıl Japon turist sayısında ciddi oranda artış beklendiğini söyledi. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Ulusal Sanat Müzesi’nde “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği Sergisi”nin açılışını yapmasının ardından Anadolu Ajansı muhabirinin iki ülke ilişkilerine yönelik sorularını yanıtladı.

Bakan Ersoy, Japon turist sayısında geçen sene kaydedilen artışın bu yıl da devam etmesinin öngörüldüğünü belirterek “Japonya turizm açısından biliyorsunuz bizim için çok önemli bir pazar. 2019 Türk Kültür Yılı ve böyle aktivitelerle birleştirerek, bu artışın sürmesini bekliyoruz. Geçen sene yüzde 80’lik bir artışa, bu sene yine yüzde 50’lik bir artışla karşılık vereceğiz diye düşünüyorum.” dedi.

Bakan Ersoy, “Bu yıldan itibaren tanıtım stratejimizde artık kültürümüzle, sanatımızla, gastronomimi̇zle ön plana çıkacağız demiştik. Bu sergide bu üçlemeyi de gösterme şansı yakaladık. Hem kültürel değerlerimizi sergiliyoruz hem açılış galasında Türk gastronomisinden örneklerle Türk yemekleriyle misafirlerimizi karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Japonya’dan sergiye üst düzey katılım

Bakan Ersoy, Topkapı Sarayı’ndan 162, Dolmabahçe Sarayı’ndan 9 ve Yıldız Sarayı’ndan ise 14 eserin sergilendiği ve padişah kaftanlarının da teşhir edildiği sergiye ilişkin, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın özel izniyle Topkapı Sarayı’nın bazı özel eserlerini burada sergileme fırsatı bulduk. Üst düzey katılım bekliyorduk. Öyle de oldu. Açılışa Japonya Altes Prensesi Akiko Mikasa da katıldılar. Bütün Japonya’dan üst düzey katılım oldu. Beklediğimiz ilgiyi gördük.”

Japonya’da “gezen sergiler” devam edecek

Bakan Ersoy, onlarca eserin belirli süre aralığında sergilenerek yer değiştirmesi olarak bilinen gezen sergilere ilişkin, “Uzun zamandır bu tarz gezen sergilere ara verilmişti. Kültür yılıyla birlikte bunu da yeniden başlatmış olduk. Japon yetkililerden aldığımız bilgilere göre çok yüksek katılım bekliyorlar.” dedi.

Osmanlı eserlerinin, 19 Mart-20 Mayıs tarihleri arasında Tokyo Ulusal Sanat Merkezi’nde, 14 Haziran-28 Temmuz tarihleri arasında ise Kyoto Modern Sanatlar Ulusal Müzesi’nde ziyaret edilebileceğinin altını çizen Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“4 ay kalacak biliyorsunuz önce Tokyo’da sonra Kyoto’da. Bundan sonraki ilişkilerin devamını istiyorlar. Normalde biz bir ara verecektik ama her yıl yeni bir sergi yapılmasını istiyorlar. Japon turistler Türkiye’nin tarihi eserlerine, kültürel değerlerine geliyorlar. Japon ve Asya kültürüyle uyumlu bir tanıtım olduğu için devamından yanayız. Turizmle başlayan kültür ilişkilerinin, turizmle süreceğini ve ticarete de olumlu yansıyacağını düşünerek biz de geliştirmek istiyoruz.”