BAKAN ERSOY: “BODRUM’DA TURİZMİ 12 AYA YAYMALIYIZ”

0

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum’da sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri ve muhtarlar ile bir araya geldi. 

Bakan Ersoy, her yıl ziyaret ettiği Bodrum’un sorunlarının çözüme kavuşturulması için detaylı bir çalışma yapılacağını belirterek “2 aya sıkışmış turizm sezonunu 12 aya yaymalı ve Bodrum’a turizm çeşitliliğini getirmeliyiz.” dedi. Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Ersoy, nitelikli turist oranın artmaya başladığına dikkat çekti. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantının açılışında yaptığı konuşmaya, Bodrum’u 1974’ten bu yana her yıl ziyaret ettiğini, bu yüzden ilçenin sorunlarını yakından gözlemleme fırsatı bulduğunu anlatarak başladı.

2023 hedefleri kapsamında Bodrum’un geliştirilmesi yönünde atılacak adımlar için Bakan Ersoy, “Bodrum Belediyesi’nin, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ve Bakanlığın, ortak, koordineli ve doğru bir planlamayla hızlı bir şekilde hareket etmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy, Bodrum’da turizm sezonunun iki aya sıkıştığını belirterek “Sezonu 12 aya nasıl yayarız, turizm çeşitliliğini nasıl getiririz, bunları konuşmalıyız. Bodrum artık İstanbul’dan, İzmir’den, her yerden göç alan, kışın da nüfusu olan bir bölge. Bu büyük bir avantaj. Detaylı çalışarak, yatırım yaparak, Bodrum’u hızla toparlamak gerekiyor.” dedi.

Bakan Ersoy, toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İran’dan gelen ziyaretçi sayısına ilişkin beklentilerinin sorulması üzerine Bakan Ersoy, ülkenin ekonomik sıkıntılarına ve yurt dışına çıkış vergileri uygulanmaya başlandığına dikkati çekerek, İran pazarından ziyade Batılı pazarlardaki ziyaretçi sayısında ciddi artışlar beklendiğini vurguladı. Bakan Ersoy, nitelikli turizme yoğunlaşıldığını hatırlatarak, “Gelir grubu daha yüksek turist kitlesi oranı artmaya başladı. Biz artık biliyorsunuz Bakanlık olarak kişi başı gecelik gelirlere konsantre oluyoruz. Geçen yüzde 5-6 civarında artış olmuştu, bu sene yüzde 12-13 civarında artış bekliyoruz. Bunların olumlu sonuçlarını göreceğiz.” dedi.

Son dönemde Hint düğünü organizasyonlarının çoğalmasının anımsatılması üzerine Bakan Ersoy, “Hint düğünü organizasyonu yapan organizatör ve tur operatörleriyle konuşuyorum. Yüzde 300’lük büyüme bekliyorlar. Hindistan hava yollarından biri Türkiye’ye seferlere başladı. Ciddi bir artış öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy, Bodrum’un bekleyen projeleri olduğunu söyleyerek, Bakanlığın söz konusu projelere destek vereceğini, ilçenin adım adım geliştirileceğini de sözlerine ekledi.

Bodrum Kalesi’nin ilk etabının 18 Mayıs’ta açılacağını anlatan Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

1 Haziran’a da kültür-sanat faaliyetleriyle ilgili sahneyi yetiştiriyoruz. İlgili kaynakları Bakanlık olarak gönderdik. Bu tarz çalışmaların Bodrum Kalesi ile sınırlı kalmasını istemiyoruz. Su Altı Arkeoloji müzesi ile önümüzdeki sene yatırımlara devam edeceğiz. Burada birkaç arkeolojik nokta daha var; onlara da kaynak aktaracağız. Bodrum’un kapasitesini yabancı turist açısından da artırmak, bununla ilgili hem engelleri kaldırmak hem de cazibe noktalarını daha da parlatıp ön plana çıkarmak istiyoruz. Nitelikli turiste ve geniş bir kitleye hitap ediyorsanız, başta alt yapı olmak üzere birçok noktaya yatırım yapmanız gerekiyor. Bakanlık olarak her türlü desteği vereceğiz. Bodrum’un kış kapasitesi ile yaz kapasitesi çok farklı. Hep beraber ortak bir fikir birliğiyle çalışarak, yerel halkın desteğini alarak çözülmesi gereken projeler var. Bu bağlamda gerekli mutabakatı sağladığımızı düşünüyorum.”