KÖŞE YAZARIMIZ SEMA SOYKAN, 13 NİSAN’DA İZMİR’DE…

0
60

YAZARIMIZ SEMA SOYKAN, 13 NİSAN’DA İZMİR’DE…

Köşe Yazarımızın, 4 ayda 4 baskı ile dikkatleri çeken ADSIZ ROMAN (1864 Çerkes Sürgünü ve Soykırımı) ‘nın yazarı Sema Soykan, Çerkes halklarının kültürlerine, tarihlerine, sürgüne dair, titiz  ve uzun soluklu bir araştırmasının ürünü olan romanıyla bir çok kitap fuarında yer aldı.
Yazarımız 13 Nisan Cumartesi günü
Saat:15.00 -17.00 arası,
İZMİR’de okurlarıyla buluşacak.


ADSIZ ROMAN’ın KONUSU

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı WhatsApp-Image-2019-04-09-at-11.43.00-1.jpeg


“Yaşanmış olaylar ile kurgunun iç içe geçtiği roman, Kuzey Kafkasya’dan Osmanlı’ya sürgün edilen Çerkeslerin göç öncesi ve sonrasında yaşadığı derin acıları, vefa ve aşk arasında kalan Janset’in duygu yüklü aşkını anlatıyor.

Sürgünün görünen ve görünmeyen yüzünü, Rusya-Kafkasya-Osmanlı arasında geçen olayları, stratejiler.,
ulusal benliklerinin ve varlıklarının sürmesinden başka istekleri, topraklarına sahip çıkmaktan başka gayeleri olmayan Çerkeslerin onurlu mücadelesini anlatıyor….
tuttkulu, hasretle sınanmış, vicdan muhasebesine maruz kalmış, Janset, Jankat ve Elbruz üçgeninde yaşanan bir aşk  öyküsü eşliğinde.”

    Köyleri Ruslar tarafından yakılıp yıkılan, sahillerde haftalarca teknelere binmeyi bekleyen halkın, açlıkla, hastalıkla mücadelesini, yüz binlercesinin de Karadeniz’de batan teknelerde boğulduğu acılara da ustaca değinen  roman, bir nevi rehber kitap niteliğinde.

    Romanda anneannesi tarafından kaleme alınan Adsız Roman’ı, satmak istediği küpün içinde bulan Neri ve Aras’ın sıradışı öyküsü ile Janset-Jankat-Elbruz’un 1864 deki sarsıcı öyküsü  paralel kurgu ile yazıldığı için tarihi aşk ile harmanlanmış haliyle, akıcı bir dil ve sürükleyici bir kurgu eşliğinde okuyorsunuz.
  NEDEN ADI ADSIZ ROMAN
“Adı konamamış soykırımlar için,
aşk ve vefa arasında seçim yapmak zorunda kalanlar için yazıldı.
Dayatılan hayatı yaşayanlara, savaşın, göçün acılarını çekenlere, hepsinden önemlisi, özgürlüğün, aşkın, sevginin ve de vefanın değerini bilen cesur yüreklere ithafen yazıldı. Ama bazen adını siz koyamazsınız.
Misal, bu soykırımın adının sürgün-göç olarak anılması gibi. Adı konmamış olması gerçekleri değiştirmez. Bu bir sürgün değil, soykırımdır.”

    ADSIZ ROMAN’ın EN DİKKAT ÇEKEN ÖZELLİKLERİNDEN BİRİ DE…
Sadece 19. yüzyılda değil, 21. yüzyılda yaşananların da geçmişine ışık tutması.
Okurlarını bu büyük acıya ortak olmaya çağıran Sevgili Sema Soykan’ı tarih kokan, yoğun ve zorlu araştırma ile yazdığı  eseri Adsız Roman için yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.


Sema Soykan’ın,
“Peki ya
aşk ve vefa arasında seçim yapmak zorunda kalan siz olsaydınız?..”
sorusuna herkesin vereceği yanıt değişecektir mutlaka,
ama tarihsel gerçekler, acılar,  yıllar da geçse hafızalardan silinmeyecektir.

 Yazarımıza turizmGM ailesi olarak başarılarının devamını diliyoruz…