İŞTE KÜLTÜR TURİZMİNİN BEKLENEN AYAK SESLERİ…BOTAN VADİSİ RASIL HACIR’A TURİST AKINI YAŞANIYOR…

0
161

Yerli ve yabancı turistler fotoğraf çekmek için sıraya giriyor!

Botan Vadisi

Bitlis’in güneyindeki yüksek dağların eteklerinden kaynağını alan Botan Nehri batıya doğru akarken kendine derin bir vadi oluşturur. Bu Botan Vadisi’dir. Türkiye’nin en dik ve sarp vadilerinden biri olan Botan güneyde Siirt’e doğru uzanırken 2741 metre yüksekliğindeki Doğruyol ve 2631 metrelik Kapılı Dağı’nın arasından geçer ve Dicle Vadisi’ne açılır. Tarihte “Onbinlerin Yürüyüşü” olarak adlandırılan MÖ 500 yıllarında Yunan ordularının Anadolu’ya yaptıkları seferde kullanılan Botan Vadisi doğu-batı ekseninde uzanır. Güney, doğu ve batı yönünde, yükseklikleri bazı yerlerde 1000 metreyi bulan kayalık yamaçlarında kışın bile termik hava akımlarının oluşması vadide yılın 12 ayı uçuş yapılabilmesini olanaklı kılar.

Botan Vadisi manzaralı delikli taş olarak bilinen Rasıl Hacar’a turist akını yaşanıyor.

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelen Rasıl Hacar’a gelenler, delikli taşta çektirdikleri fotoğrafları sosyal medya hesaplarında paylaşıyor. Siirt’in tarihi mekanlarından delikli taş olarak bilenen kent merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunan Rasıl Hacar’da baharın gelmesi ile birlikte ziyaretçi hareketliliği yaşanıyor. Bir süre önce bakımsızlıktan dolayı gidilemeyen Rasıl Hacar’da Dicle Kalkınma Ajansı ile Siirt İl Özel İdaresi’nin 1 milyon 156 bin lira desteğiyle restorasyonunun yapılması ile bölge turizm merkezi haline geldi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hifzullah Canpolat, Rasıl Hacar’ın Siirt’in önemli turizm alanı olduğunu ifade ederek, Daha önce burası atıl durumdaydı. Yapılan restorasyon çalışmalarıyla burayı modern bir hale getirdik. Burası Botan Vadisi’ne hakim olan bir yerimizdir. Son zamanlarda ziyaretçi sayısında artış yaşandığını görüyoruz bu da bizim için önemli bir gelişmedir” dedi.kaynak:THM