BU GÜN BİRLİKTE DANS EDECEĞİZ… 29 NİSAN DÜNYA DANS GÜNÜ BODRUMDA KUTLANIYOR…

0
83

Bodrum Dans Kulübünün Öncülüğünde bu gün saat 19:00 da İskele meydanında 29 Nisan Dünya Dans Günü Kutlama Şenliği yapılacak,

Bodrum sosyal hayatına yaptığı olağanüstü organizasyonlar ile damgasını vuran
Bodrum Dans Kulübünün Kurucusu Fatih Özvezneciyi İskele meydanında hazırlıkların başında bulduk ve 29 Nisan Dünya Dans Günü ile ilgili bilgiler aldık…

Dünya Dans Günü, UNESCO‘nun önde gelen performans sanatları partnerlerinden Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) tarafından 1982 yılında tanıtılan ve o zamandan bu yana 29 Nisan’da kutlanan bir gün. 

Her yıl Dünya Dans Günü’ne özel bir mesaj sunması için dans dünyasından bir isim elçi olarak belirlenmekte ve de ana Dünya Dans Günü etkinliği bizzat Uluslararası Tiyatro Enstitüsü tarafından hayata geçirilmekte. Bu yılki etkinliğe ise Havana (Küba) ev sahipliği yapıyor. Ve ilk kez bir değil, beş isim dans günü özelinde elçi ilan edildi.

Dünya Dans Günü neden 29 Nisan’da kutlanıyor?

Dünya Dans Günü’nün 29 Nisan’da kutlanmasının nedeni ise modern balenin atası olarak kabul gören ünlü balet Jean-Georges Noverre‘in doğum günü olması. 

Dünya Dans Günü’nde neler yapılıyor?

Bu fikir, duyurulduğu andan itibaren pek çok dans topluluğu tarafından sahiplenildi ve Uluslararası Tiyatro Enstitüsü’ne bağlı olmayan etkinlikler de düzenlenmeye başladı. Dans toplulukları, dans stüdyoları, “crew”lar Dünya Dans Günü özelinde performanslar sergiliyor, özel sınıflar açıyor ve daha pek çok özel etkinlik organize ediyorlar. Hepsinin ortak amacı ise belli, dans tutkusunu tüm dünyayla paylaşmak. 

Biz de TurizmGM ailesi olarak Bodrum Dans Kulübümüze ve kurucusu Fatih Özveznecinin şahsında tüm Bodrumluların dünya dans gününü kutluyor ve başarılar diliyoruz….