BOTAN SİZİ BEKLİYOR…

0

Bakın bu eşsiz coğrafyada turizm çeşitlendirmesi adına bir çoğumuzun bilmediği neler yapılmış… Tüm bu aktiveteleri Siirt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği gerçekleştiriyor ve Turizmimizin hizmetine sunuyor… Böylesine olağanüstü Anadolu topraklarının tanıtımı ve turizme kazandırılması adına verdikleri değerli hizmetlerden dolayı başta Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Eldemir olmak üzere emeği geçen tüm Siirtlilere tebriklerimizi sunuyoruz…

YAMAÇ PARAŞÜTÜ MÜ YAPMAK İSTİYORSUNUZ?

İşte, Botan Vadisi’nde yamaç paraşütü yapılan 4 yeni uçuş noktası sizleri bekliyor!

Botan Uçuş Noktası

Siirt kent merkezine sadece 5 km uzaklıktaki uçuş noktası vadinin en geniş yerinde muhteşem bir manzaranın karşısında yer alıyor.

Kale Uçuş Noktası

Alkumru Barajı’nın yanında 860 metrelik dik bir kayalığın üzerindeki uçuş noktası Siirt ilinin en çok ziyaret edilen manzarasında bulunuyor.

Fisken Uçuş Noktası

Fisken köyünün yanındaki bir tepede yer alan uçuş noktası özellikle yelken uçuşu yapmak isteyen yamaç paraşütü pilotları için uygun.

Bostancık Uçuş Noktası

Siirt’te başlangıç ve orta seviyedeki pilotlara uygun olan uçuş noktasında doğu ve batı yönünde iki farklı kalkış noktası bulunuyor.


Botan’ın Yürüyüş ve Dağ Bisikleti Rotaları

Botan Vadisi’nde yeni keşfedilen 7 yürüyüş ve 3 dağ bisikleti rotası sizleri bekliyor!

Gökçebağ Yürüyüş Yolu

Bahçelerin içinden başlayan rota seyrek ağaçlı bir ormanı geçerek Botan Nehri’nin kollarından birinin oluşturduğu bir vadide sona erer.

Botan Zirve Yürüyüş Yolu

Botan Vadisi’nin en üst noktası olan 1180 metre yüksekliğindeki tepeye tırmanıldığında vadinin muhteşem manzarası ortaya çıkar.

Antik Yürüyüş Yolu

Ne zaman yapıldığı tam bilinmeyen “Antik Yol” Gökçebağ ile Botan Nehri arasında çobanlar tarafından halen yoğun kullanılmaktadır.

Akabe Yürüyüş Yolu

Dünya’da bilinen üç akabeden biri olan yolun orijinal taş döşemeleri halen yerinde duruyor.

Erenler Yürüyüş Yolu

Çınarlısu köyü halkı tarafından halen tarlalara gelmek için kullanılan patika dik bir uçuruma tırmanır.

Taşbalta – Çatılı Yürüyüş Yolu

Taşbalta ile Çatılı köyleri arasında yerel halkın uzun yıllardır kullandığı patikanın uzunluğu gidiş-dönüş 12 km’dir.

Taşbalta Yürüyüş Yolu

Taşbalta köyünün güneyinden başlayan yol Alkumru Barajı’nın gölünü gören yüksek bir noktada sona erer.

Botan Zirve Dağ Bisikleti Yolu

Yürüyüş rotasından farklı bir yoldan Botan Vadisi’nin güney yamacındaki en yüksek noktaya çıkan yolun sonunda eşsiz bir manzara yer alır.

Çınarlısu Dağ Bisikleti Yolu

Tillo ile Çınarlısu köyü arasından başlayan yol Botan Vadisi’ni yüksekten gören uçurumlarla çevrili bir kayalıkta biter.

Taşbalta-Erenler Dağ Bisikleti Yolu

Taşbalta köyü ile Çınarlısu köyünün Erenler mahallesi arasında ve 29 km uzunluğundaki yolun büyük kısmı Botan Nehri boyunca uzanır.


Her seviyedeki pilota uygun uçuş noktaları.

Vadideki farklı zoruk seviyesindeki 4 uçuş noktası her seviyedeki pilota hitap ediyor.

Hiç uçuş bilmeyenler de uçabilir.

Beron Sportif Havacılık Kulübü kendi bünyesindeki profesyonel pilotları ve iki kişilik tandem paraşütleri sayesinde vadide uçmak isteyen herkese uçuş yaptırıyor.

Yürüyüş ve dağ bisikleti rotaları köylerden geçiyor.

Araziye çıkarken belli ihtiyaçlar köylerdeki bakkallardan yapılacak alışverişlerle yereldeki insanlara destek olunuyor. Tandır ekmeği tavsiye olunur!

Aynı gün farklı noktalardan, farklı uçuşlar yapmak imkanı.

Vadide gün içinde rüzgarın yönünün değişmesi nedeniyle sabah çok erken saatlerde Kale’de uçuş yapılırken, öğle saatlerinde Botan’dan, akşamüstü ise Fisken veye Bostancık’tan uçuş yapılabiliyor. Hepsi farklı manzaralara sahip 4 uçuş nokta!

Botan Vadisi’nde 12 ay doğa turizmi.

En yüksek noktası denizden 1400 metre yüksekte olsa da, kışları çok az kar yağan vadide yıl boyunca yamaç paraşütü uçuşları yapmak mümkün.

Bisiklet rotaları = Yürüyüş rotaları

Tüm dağ bisikleti rotaları aynı zamanda doğa yürüyüşleri için de kullanılabilir.