DÜNYA JET-SET’ İNİN TERCİHİ, DOĞA DOSTU MAXX ROYAL BODRUM ADALIYALI’YA GELİYOR…

0

ETS tur yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, ETS nin Ultra Lüx segment teki ve Doğa Dostu otel markası MAXX ROYAL Bodrum Adalıyalı mevkindeki arazisi üzerine inşaa edilmek üzere düğmeye basıldı.

MAXX ROYAL markası, Antalya da hizmete açıldığı günden itibaren gerek uyguladığı konsept gerekse A+ Misafire yönelik fiyat politikalarında gösterdiği dik duruş nedeniyle çevre tesislere de öncülük yaparak ortalama kişi başı geliri Türkiye ortalamasının iki katına çıkartmayı başarmış bir tesis olarak ön plana çıkmaktadır.

Bu özelliği ile kısa sürede dünya marka zincir oteller arasına girmeyi başaran ve Dünya Jet-Seti’ ni ağırlayan tesis olma özelliği ile ETS nin bu önemli markası şimdi Bodrum’a geliyor.

Böyle önemli bir yatırımın Bodruma getireceği artı değerlerin bilincinde olan gazetemiz, bu yatırım ile ilgili görüşlerini almak üzere mikrofonunu BOYD Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu na uzattık;

Sayın Başkan, ETS Tur un Lüx segment oteli MAXX ROYAL in Bodrum Adalı yalı da yatırıma başlayacağını öğrendik, bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Bodrum bilindiği üzere son yıllarda çok ciddi bir nüfus göçüne sahne oluyor, Bodrum Yarım Adasının kış nüfusunun 350 bini geçtiği, daha yaz sezonu gelmeden trafik çilesi nedeniyle İstanbul’dan kaçıp gelen vatandaşlarımızın neredeyse İstanbul’u aratmayacak bir resim ile karşı karşıya kaldıklarını ve bu durumun biz Bodrumlular için çekilemeyecek boyutlara geldiğini hayretle izliyor ve yaşıyoruz… Ancak tüm bu olumsuz durumu tetikleyen ikinci konut enflasyonuna da şahit oluyoruz…

Oysaki Bodrum dünyadaki bilinirliğini bir Turizm Destinasyonu olarak belirlemiş ve kabul ettirmiş bir tatil kasabasıdır.

Ve öncülüğü Turizm olmalıdır. Ve de bu olguyu gerçek anlamda hak edebilmesi ve turizmcilerinin rahat nefes alabilmelerinin, yatırımlarının karşılığının sağlanabilmesi için turizm sezonunun öncelikle 9 aya sonrasında 12 ayı zorlaması gerekmektedir.

MAXX ROYAL Bodruma hangi artı değerleri katabilir?

İşte bu aşamada Maxx Royal gibi Antalya da hizmete açıldığı tarih den günümüze gerek konsepti gerekse Ülkemizde en üst düzeyde yaşanan kriz dönemlerinde hizmet kalitesinden ödün vermemek adına uyguladıkları fiyat politikaları ile bölge ve çevre otellere öncülük ettiğini ve olağanüstü bir direnç gösterdiklerini biliyoruz…

Bu açıdan Bodrum da özellikle kriz dönemlerinde yaşanan panik ile oluşturulan “ucuz tatil ucuz Bodrum” imajının silinmesini ve diğer tesislere de paralı ve kaliteli turist tarafından tutmuş ve kabul görmüş “İşletim Konsepti” noktasında öncülük edeceği inancındayım…

Ancak bu bölge ile ilgili çeşitli kesimlerden bu yatırıma karşı duruş olduğunu biliyoruz bu konuda sizlerin görüşlerini alabilir miyiz?

Hemen her fırsatta Bodrumda turizm sezonunun 12 aya çıkarılması için, demeçler veren ve Bodrum turizminin gelişimi noktasında mücadele eder gibi görünen ve böyle bir sürecin nasıl oluşabileceği konusunda fikir sahibi olmayan bir takım turizmci kesimin de bu dirence taraf olduklarını görmek gerçek turizmci bilincine sahip bizler tarafından hayretle izlenmektedir.

Bir destinasyonun turizm sezonunun uzatılması o noktadaki yatak sayısı ile doğru orantılıdır.

Siz tur operatörlerine ürününüzü sunarken karşılığındaki yatak imkanlarınızı da masaya yatırmak zorunda olduğunuzu bilmek durumundasınız eğer bunu sunamıyorsanız bu düşünceniz hayalden öteye geçmeyecek temenniler olarak kalmaya mahkûm olacaktır.

 Öncelikle Turizm Profesyonelleri olarak Bodrumumuzun turizm sezonunun uzatılması noktasında yapılacak özellikle zengin ve A+ misafire hizmet verebilecek nitelikli turizm tesislerine sonuna kadar destek olacağımızı bildirmek istiyoruz.

Şimdi tüm bu gelişmeler olurken bu aşırı göçe kapı aralayan ve büyük bir bölümü yılın on beş yirmi gün kullanılabilen Bodrum mimari yapısına taban tabana zıt ikinci konutlar ile göç yaşamına uydurulmuş siteler, hiçbir plan ve emsal şartlarına uymayan göstermelik bir küçük otel yapısının kamuflajında Otel adı altında onlarca lüx konutlar yapılırken sesleri çıkmayan çevreci geçinen bir takım kesim nerede gerçek bir turizm tesisi yapılmaya niyet edildiği andan itibaren ortaya çıkarak direnç göstermeye başlıyorlar…

Ne yazık ki, söylediğinizden, konu turizm yatırımı olunca hemen ortaya çıkan bu “istemezük”cü kesim Bodrumumuzun cennet köşesi “KİSEBÜKÜ” koyunu gösterirken aslında tamamen farklı bir koy olan Adalıyalı’da ETS turun yapmayı planladığı otel tesisi ile ilgili yaptığı girişimler ile yine gündeme geldiklerini anlıyoruz….

Bu arada yine sizden, başını Gündoğan Peynir Çiçeği derneğinin çektiğini öğrendiğimiz çevreci kesimin tamamen kirli ve eksik bilgiler ile kamuoyunu yanıltmaya yönelik gündeme taşıdıkları ETS turun Adalıyalı da Türkiye de bahse konu A+ misafir profilinin ülkemize gelmelerine öncülük eden MAXX ROYAL konseptini Bodruma da taşıyor olmasına tüm bodrumluların destek olması gerekeceğine inanıyoruz.

Böyle bir tesisin Bodrum turizmine yapacağı katkı ile birlikte, Ülkemizde, genç işsizlik oranının tavan yaptığı ekonomik sıkıntıların had safhaya ulaştığı bir dönemde çiftçisinden, esnafına, taksi minibüs şoförüne, kısaca bölge ekonomisine ve genç işsizlerimize ciddi oranda destek ve istihdam sağlayacak böyle bir tesisin getirilerinin göz önüne alınması kaçınılmazdır.

Bodrumdaki bir takım kesim, önce bu yatırımın tüm bodrumlularca hassas olan Kisebükünde yapılacağı ve kisebükünün yat turizmine kapatılacağı açıklaması ile kamuoyu yaratmışlar daha sonra yatırımın Adalıyalı da yapılacağının Kisebükünde kazı çalışmaları başlayınca da kesinleşmesi üzerine şimdide Adalıyalıyı Kisebükü ile özleştirme çabası içerisine girmişlerdir.

Oysa ki inşaa edilecek tesis gösterildiği gibi Kisebükü koyunda olmayıp Adalıyalı mevkiinde ve tamamen plan notlarının emrettiği 2 kat şartına sadık kalınarak ve ilk yüz metre kuralına uyarak sahilden uzak doğaya ve çevreye uyumlu bir imalat tekniği ile yapılacak olması bilgisini de almış bulunmaktayız. Kaldı ki uzun yıllardan beraber “korunması noktasında hep birlikte destek olduğumuz KİSEBÜKÜ” koyumuzda bölgedeki kültür varlıklarının Bodrum Turizmine kazandırılması noktasında ilk kez Arkeolojik Kazı çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığımızca başlatıldığı bilgisine de ulaşmış olduğumuzu dikkatlere sunmak istiyoruz…Yani Kisebükümüzün artık Arkeolojik Sit alanı olarak bundan böyle imara açılamayacağı gerçeği de Turizm Bakanlığımızın son noktayı koymuş olmasını da sevinç ve takdirle karşılıyoruz.

Teşekkür ederiz Sayın Karcılıoğlu…

Haber Ropörtaj Hakan EREN / turizmGM