AYDIN’IN  LEZZET DURAKLARI

0

Değerli  TurizmGM okuyucuları,  Bu haftadan  başlamak  üzere  arada bir  başlıkta’da  gördüğünüz  üzere   AYDIN’IN LEZZET DURAKLARI  adı altında yediğimiz  yemekleri  bir Gurme ve turizmci  olarak sizlere  anlatmaya  çalışacağım.

Bu hafta HAMURKAR BÖREK LEZZETLERİNİ, anlatmaya adı üstünde, İstanbul’dan  Aydın’a  uzanan lezzetler.

Tarihçe 1994 yılında İstanbul’da HAMURKAR BÖREK patent ismiyle faaliyet gösteren firma  2000 yıllarda Aydınımızın  Şirin  ilçesi  Söke’de  imalat Fabrika  tesisi  ve Fabrika satış noktası açarak, Söke, Aydın, Nazilli, Kuşadası, Didim, Bodrum, İzmir Torbalı olmak üzere yaklaşık  15 şubesiyle günlük  taze üretimiyle faaliyet göstermektedir, Benimde Aydın’da  ikamet  etmemden ötürü Merkezde  bulunan HAMURKAR BÖREK Hasan  Efendi mahallesi hükümet  bulvarı No: 13 Yapı Kredi Bankası karşısı  Ramazan paşa, ve Kurtuluş mahallesi Adnan Menderes Bulvarı No98  Dörtyol  Garanti Bankası  yanında bulunan şubelerinde  yıllardır  börek üzerine  sabah kahvaltımı  veya  öğlen  yemeğinde  genelikle  kıymalı veya su böreği  yiyorum,  inanınki lezzet  aynı lezzet tadı aynı tad  hiçbir  değişime uğramadan  faliyetleri devam ediyor, Bende TurizmGM Köşe  yazarı olarak  bu güzel  yerleri köşeme taşımak ve daha çok kişilerin bilmesinde tanımasında  bir nebze’de  olsa  katkı verebilirsek  ne mutlu  bana!

Konumuza dönecek olursak  HAMÜRKAR BÖREĞİN Yetkili  ERDAL KİRSİZ beyefendiye ulaştım sağolsun hemen ramazan paşada’ki şubeye  geldiler,  kesin net bilgileri alıp  AYDIN’IN LEZZET DURAKLARI’NI   yazacağımı  ve  ilk  olarak  sizlerle  başlamak isterim,  ve  sorularımı arka arkaya  sormaya başladığımda hoş bir sohbeti ile  taçlandırdık, yeri gelmişken  bu arada   dondurmayıda  es geçemiyeceğim  görüntüsü tadı ayrı bir şahane  gidenler ne demek  istediğimi daha iyi anlarlar, Erdal  beye  bu  işin sırrı ne  yıllardır değişmiyen tadı mahsuru  yoksa  bize anlatırmısın dedim. Ve kısa öz anlatmaya başladı.

Sayın Aydın Abicim yıllardır  yoğrulan emek Hamurkar börek olarak, kullandığımız un baklava unudur, ve kullandığımız kıymayı kendi ailemizin özel kasabından tehmin ediyoruz, Peynirini ise Gölcükten özel olarak üretiyoruz, evet bir  diğer  önemli  malzemesi  ise  tabikide  yağdır.

Piyasada binbir yağ çeşidi vardır, ama biz börek yağı olarak değil baklava yağı ve tereyağı kullanıyoruz, bundan  dolayı  asla mide  yanması yapmaz, damak tadında unutulmaz bir lezzet bırakır ürünlerimizde başka katkı  malzemesi bulunmaz, bu ortamda, bu  piyasada  Aydınbeyciğim idaa ediyoruz’ki ürünlerimizde katkı maddesi bulunmaz, günlük olarak tap taze üretiyoruz, ve sabahın  ilk işıklarıyla birlikte pişiriyoruz, sıcak demli çaylarımızla birlikte değerli misafirlerimize sunuyoruz. Bu güzellikleri  www.hamurkar.com da   bakabilirsiniz.

Yazımın giriş paragrafında bir gurme  veya turizmci olarak  giriş yaptığım için Gurme hakkında  bilgi vermem gerekir.

Gurme, yemeklerin tatlarını birbirinden ayırabilme yeteneğine sahip damak tadı gelişmiş ve duyarlı olan kişilere verilen addır.

Yani bir gurme  iyi  ve kötü lezzetleri birbirinden ayırabiliyor, yemeklerin tadını, keyfini çıkarmasını iyi  bilirler.

Bu konuda  mütevazi olamıyacam. Yemek kültürü yüksek olan Gurmeler yeme içme adabına da hakimler.

Gurme daha çok  Fransız mutfağında şekillenmiştir 16  asırda.

16’ncı yüzyılında  Fransız mutfağında çok ağır yemekler yapılmasından ötrü Kral 16 Louis’nin de bizzat ilgilenmesiyle Fransa’da  yemek kültüründe  köklü değişiklikler yapılması için mutfakta söz sahibi olmuştur. Bu yüzden  Ülke Mutfağı yani Türk Mutfağı değil  aynı zamanda  Dünya Mutfağında ilgi  duyulması  gerekir. Gurme içinde Bilgi ve Kültür gerekir, Bilgi ve Kültürü  yoksa  herkes gurme olamaz.

Sonuç : DAMAK TADIN YOKSA ,YEMEK TADI’DA OLMAZ?

Processed with Snapseed.